Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ważna zmiana dla tych emerytów. ZUS przypomina o nowych progach

15
Podziel się:

Emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity zarobkowe. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

Ważna zmiana dla tych emerytów. ZUS przypomina o nowych progach
Od grudnia wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów (Adobe Stock, Piotr Latacha)

- Osoby dorabiające do wcześniejszej emerytury, czy renty muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na wysokość pobieranego świadczenia. Jeśli przychód przekroczy określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dorabianie do emerytury. Są nowe progi

Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące. Żebrowski przypomniał, że od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5036,50 zł brutto. To o ponad 132 zł miesięcznie więcej niż dotychczas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS zapowiada rewolucję w emeryturach. Stać nas na to? Ekspert: to wywali system emerytalny

Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty. - Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód w grudniu, styczniu i lutym nie powinien być wyższy niż 9353,50 zł brutto - poinformował Żebrowski.

Zaznaczył, że przychód wyższy niż 70 proc. (5036,50 zł brutto), ale niższy niż 130 proc. (9353,50 zł brutto) przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 794,35 zł - dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 595,80 zł - dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, oraz 675,24 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Ich limity nie obowiązują, ale jest wyjątek

Rzecznik ZUS przypomina, że limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1588,44 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Rzecznik ZUS wskazał, że zarabiać mogą bez ograniczeń również niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Stefan
2 miesiące temu
Mega się cieszę, że zdecydowałem się przebranżowić i na wyprowadzkę za granicę. Po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, na kierunku technik masażysta, wyemigrowałem do Niemiec i pracuję tam w zawodzie. Emerytura też zapowiada się korzystniejsza.
Stefan
3 miesiące temu
Ja wam Tuska nie wybierałem.
Wszystko leży
3 miesiące temu
Ech te artykuły prasowe..i te tematy .. Dolewanie do ognia paliwa i taki to efekt.. Moje pytanie brzmi GDZIE można tak dorobić !!! Jako osoba niepełnosprawna ruchowo stopnia Umiarkowanego Która ledwo funkcjonuje fizycznie jak finansowo W moim miasteczku Nawet zdrowi Nie mają pracy .. A co dopiero osoby na rencie okresowej czy bez ..żadnych świadczeń.. Nie wiem zaś jaka jest sytuacja w wielkich miastach Nie mam żadnych znajomych tam Druga sprawa To trzeba być zdrowym i być bardzo młodym ,wykształconym aby sprostać Wymogom Wielkiego Biznesu jak ,,Januszom Biznesu,, Kolejna sprawa To zmiana miejsca zamieszkania Jak dana osoba nie ma na chleb przysłowiowy To nic nie zmieni w swoim życiu Brak jakichkolwiek Wsparcia Finansowego Brak miejsc pracy ,,Nie fizycznych,, Dla tych osób.. Pracy leżącej nie ma Praca siedząca ..nie wytrzyma ta osoba ..nawet 4 godzin a jeszcze dojazd ..do ..x wielkiego miasta Po dwóch dniach zwolnienie lekarskie..na kilka tygodni.. Kto takich osób Dziś Zatrudnia ? Lepiej było Żeby Rząd Polski Wprowadził Stały Dochód Gwarantowany Bez zadny biurokratycznych wymogów Komisie , Orzeczenia już były Mają na stałe wydane Zaś nadal jest brak Ulg Uprawnień Wsparcia nawet finansowego O leczeniu usprawniającym nie wspominam
Observator
3 miesiące temu
Jak w nowym życiu będę mógł zostać wojskowym lub policjantem, to na emeryturze na pewno będę dorabiać, bo mają takie małe, że państwo wręcz ich zmusza do dorabiania.
mr No
3 miesiące temu
za 3 lata nikt nie bedzie pamietal o ZUS ... Mlodzi zatawia starych tylko w koszuli... tak 500 lat temu Michal napisal...