Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

7 mld złotych dla firm ze wschodniej Polski. PARP podsumowuje program

21
Podziel się:

Do niemal trzech tysięcy firm i startupów działających w województwach wschodnich trafiło prawie 7 mld złotych dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Środki te PARP rozdysponowała w latach 2014-2021 w ramach Programu Polska Wschodnia. Tylko w mijającym roku do przedsiębiorstw trafiło ponad 555 mln złotych.

7 mld złotych dla firm ze wschodniej Polski. PARP podsumowuje program
PARP przyznała firmom ze wschodniej Polski niemal 7 mld złotych (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA)

Środki z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia były przeznaczone dla firm i startupów działających na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Przedsiębiorstwa mogły o nie wnioskować, by przeznaczyć je na określone cele m.in. na rozwój, czy budowę przewagi na podstawie wyników prac badawczo-rozwojowych, wzornictwa czy tworzenia produktów sieciowych.

Dzięki wsparciu możliwe są też inwestycje dotyczące zrównoważonej mobilności miejskiej w miastach wojewódzkich makroregionu oraz rozwój połączeń drogowych.

Prawie 7 mld dla firm

W latach 2014-2021 PARP podpisała umowy w ramach programu z niemal 3 tysiącami przedsiębiorstw. Trafiło do nich blisko 7 mld złotych na realizację projektów. Tylko w 2021 roku Agencja podpisała 408 umów z beneficjentami. Ich łączna suma wyniosła ponad 555 mln złotych.

Zobacz także: Biznes kontra polityka. "Wysłałbym ich na bezludną wyspę"

4 mld złotych trafiło na projekty infrastrukturalne. Dzięki nim przebudowano 255 km dróg w wymienionych wcześniej województwach. Udało się również stworzyć lub przebudować także 1134 km połączeń dla linii autobusowych, trolejbusów oraz tramwajów.

PARP wymienia, że skorzystały na tym m.in. Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn oraz Rzeszów. Agencja zapowiada, że w przyszłym roku na cele infrastrukturalne przeznaczy kolejne 273 mln złotych dla samorządów z Polski Wschodniej.

Środki trafiły też startupów i małych firm

Wnioski o dotacje mogły również składać startupy, a także mikro, małe i średnie firmy. PARP wylicza, że do "Platform startowych" wpłynęło prawie 3 tysiące wniosków inkubacyjnych. Program udało się ukończyć ponad 400 pomysłodawcom.

Natomiast w ramach konkursu "Rozwój startupów w Polsce Wschodniej" Agencja podpisała 133 umowy na kwotę ponad 125 mln złotych. W latach 2014-2021 podpisano łącznie 377 umów ze startupami, na kwotę prawie 340 mln złotych.

Natomiast w ramach konkursu "Wdrażania innowacji przez MŚP" od 2014 roku PARP podpisała 176 umów na kwotę 963 mln złotych.

Agencja podkreśliła, że w ramach Polski Wschodniej rozwijana jest działalność eksportowa. W 2021 r. w działaniu "Internacjonalizacja MŚP" w latach 2014-2021 podpisano 478 umów, na kwotę prawie 171 mln zł. W 2022 roku PARP planuje uruchomić kolejny konkurs na rozwój eksportu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Aj Aj
2 lata temu
Jezu juz to widze : to gospodarowanie tymi pieniedzmi i te inwestycje. A te miliardy skad? Kielbacha wyglada na to
sesar
2 lata temu
to pralnia pieniędzy - rozdają wg własnego klucza wybranym - a zabierają nam wszystkim. Wolę gospodarkę bez dotacji dla prywatnego biznesu - od tego jest wolny rynek aby firmy sobie radziły bez dotacji. A jak nie potrafią działać bez dotacji to się nie wchodzi na rynek i nie zakłada się firmy. Mówimy NIE Mejzom którzy biorą dotację, tylko dlatego, że kogoś znają kto je rozdaje.
KOT
2 lata temu
te dotacje są przeżerane a programy to blef do brania kasy
ews
2 lata temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
anna
2 lata temu
byłam na Mazurach tam bieda z nędzą ,pracy nie ma,żadnych szans kto dostaje te dotacje nie wiadomo, moja siostrzenica bezrobotna nie dostała
...
Następna strona