Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Deklaracja VAT UE - kogo dotyczy?

0
Podziel się:

Przedsiębiorca, który dokonuje transakcji z podmiotami zagranicznymi, które należą do Unii Europejskiej, powinien zapoznać się z procedurami dotyczącymi deklaracji VAT UE.

Deklaracja VAT UE została stworozna z myślą o transakcjach dokonywanych w ramach Unii Europejskiej
Deklaracja VAT UE została stworozna z myślą o transakcjach dokonywanych w ramach Unii Europejskiej (Jacek Bereźnicki)

Taka transakcja związana jest bowiem z koniecznością trochę innego rozliczenia podatku VAT.

W przypadku rozliczeń między przedsiębiorcami, którzy są członkami Unii Europejskiej, należy pamiętać o rejestracji w VAT UE.

Czynni podatnicy VAT

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, musi zarejestrować się w rejestrze VAT UE, zanim zostanie dokonana pierwsza transakcja związana:

  • z WNT, czyli w przypadku nabycia towarów od kontrahenta unijnego;
  • z nabyciem usług, jeśli świadczenia usług odbywa się w siedzibie nabywcy. Wtedy nabywca musi rozliczyć VAT z powodu nabycia danej usługi;
  • z WDT, która dotyczy sprzedaży towarów przez czynnych podatników VAT, dostarczających towary kontrahentom z Unii. Ważne jest to, by był zarejestrowany sprzedawca, jak i nabywca, a także by mieli potwierdzenie wywozu towarów;
  • ze świadczeniem usług świadczonych zagranicznym kontrahentom z UE, w przypadku gdy miejscem świadczenia usług jest ustalone w miejscu prowadzenia działalności/zamieszkania przez nabywcę.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT

Rejestracja VAT UE jest obowiązkowa nie tylko dla czynnych podatników VAT. Jeśli przedsiębiorcy, nie są czynnymi podatnikami VAT, bo mają prawo skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT z powodu limitu obrotów do 200.000 zł), to jeśli uczestniczą w takich transakcjach, to muszą zarejestrować się w VAT-UE, jeśli dokonują WNT, czyli nabycia towarów, jeśli ich wartość przekracza 50 000 zł. Jeśli nie przekraczają tego limitu, to mogą dobrowolnie się zarejestrować.

Jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony z VAT, a prowadzi sprzedaż dla kontrahentów z UE, to nie misi rejestrować się na VAT-UE.

W ramach takich transakcji to nabywca musi rozliczyć i uiścić podatek VAT.

Kiedy istnieje obowiązek składania VAT-UE?

Jeśli przedsiębiorca, który dokona rejestracji dla celów VAT-UE musi złożyć deklarację za okres, w którym została dokonana transakcja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo też świadczenia usług dla kontrahentów z UE.

Przy jakich transakcjach nie ma obowiązku składania VAT-UE?

Nie każda transakcja wewnątrzwspólnotowa musi być wykazana na deklaracji VAT-UE. Jedną z nich jest import usług. Mimo że usługi zostały nabyte z krajów unijnych, nie trzeba ich wykazywać w deklaracji VAT UE.

Jeśli świadczenie usług jest przeprowadzone dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności, to nie trzeba wykazywać go w deklaracji VAT-UE. Transakcje te traktuje się tak samo, jak transakcje krajowe.

Automatyczne wyrejestrowanie z VAT-UE

Deklaracja jest związana z tym, że doszło do konkretnej transakcji, a co za tym idzie z obowiązkiem podatkowym, to jeśli takiego obowiązku podatkowego nie ma, jeśli istnieje mamy do czynienia z tzw. deklaracją zerową. W przypadku VAT-7 trzeba ją złożyć zawsze, nawet jeśli nie było żadnej czynności związanej z VAT.

Jeśli więc przez kolejne 3 miesiące albo kwartał podatnik nie wykazał takich transakcji, to urząd może go automatycznie wyrejestrować z VAT UE.

vat
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)