Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dodatek pielęgnacyjny - wysokość i zasady przyznawania

1
Podziel się:

Często jest tak, ze zasiłek pielęgnacyjny mylony jest z dodatkiem pielęgnacyjnym. W naszym tekście dowiesz się, na czym polegają różnice między nimi, kto może skorzystać z tych świadczeń i komu się je wypłaca.

Dodatek pielęgnacyjny to inne świadczenie niż zasiłek pielęgnacyjny
Dodatek pielęgnacyjny to inne świadczenie niż zasiłek pielęgnacyjny (pexels.com/Mohammad Danish)

Często zasiłek pielęgnacyjny bywa mylony z dodatkiem pielęgnacyjnym. Na czym więc polegają różnice między nimi, kto może skorzystać z tych świadczeń i komu się je wypłaca?

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasiłek pielęgnacyjny przysługuje po złożeniu wniosku o taką pomoc w odpowiedniej instytucji w mieście lub gminie. Kilka lat temu oba świadczenia wypłacał ZUS. Teraz zajmują się tym urzędu gmin lub miast. Choć takie informacje były przekazywane beneficjentom od dawna, wciąż wiele osób myli te dwa świadczenia.

O dodatek pielęgnacyjny mogą się starać osoby, które mają prawo do emerytury lub renty, jeśli uznano je za całkowicie niezdolne do pracy i egzystencji (dawniej była to I grupa inwalidzka) albo po skończeniu 75 lat. Wyjątkiem są renty socjalne. Wtedy dodatek pielęgnacyjny nie funkcjonuje.

Innymi słowy, dodatek pielęgnacyjny to wypłacane co miesiąc dodatkowe świadczenie wypłacane razem z emeryturą i rentą. To taka pomoc, która ma choć w części pokryć koszty ograniczonej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Dodatek pielęgnacyjny – dla kogo?

Dodatek pielęgnacyjny nie jest należny osobom, które są umieszczone w instytucjach, które zapewniają nieodpłatne utrzymanie przez całą dobę. Wyjątek to sytuacja, jeśli uprawniony do świadczenia przebywa poza taką placówkę dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu. Wtedy dodatek pielęgnacyjny nie może być wypłacony.

Warto też powiedzieć czym jest całkowita niezdolność do pracy i egzystencji. To takie naruszenie sprawności, które powoduje, że osoba wymaga stałej opieki i pomocy innej osoby, żeby były zaspokajać podstawowe potrzeby życiowe i elementarne potrzeby codziennego życia. Chodzi tu np. umiejętność spożywania posiłków czy ubieranie albo mycie, czy też możliwość odbycia wizyty u lekarza.

Dodatek pielęgnacyjny – kto przyznaje?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydziela i wypłaca dodatek pielęgnacyjny. Osoby po 75. roku życia mogą uzyskać taki dodatek "z marszu".

Jeśli zdarzy się sytuacja odmowy przyznania dodatku pielęgnacyjnego przy całkowitej niezdolności do pracy, można się odwołać od takiej decyzji.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego w 2018 roku to 215,84 zł na miesiąc. Jest on co roku waloryzowany i jest podwyższany tak jak świadczenie emerytalne. Zmienia się to 1 marca każdego roku. Warto wiedzieć, że od dodatku pielęgnacyjnego nie trzeba płacić podatku dochodowego. Jest one też zwolniony od egzekucji sądowej i administracyjnej. Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest razem z emeryturą lub rentą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Stopień umiar...
5 lata temu
Temat potraktowany bardzo płytko,niczego konkretnego nie można się z niego dowiedzieć. Co np znaczy "mogą uzyskać taki dodatek "z marszu"." Z jakiego marszu-kto i gdzie ma maszerować.Żadnych informacji jaki druk i gdzie trzeba złożyć. A w ZUS o dodatek nie trzeba się starać, ponieważ decyzja zapada po tzw.komisji i orzecznik orzeka czy stopień niepełnosprawności jest umiarkowany czy znaczny. Jeśli znaczny,to do wypłaty renty wypłacany jest też dodatek...