Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dotacje na rozwój firmy. Skąd można je pozyskać?

3
Podziel się:

Na rynku wciąż jest sporo programów dotacji dla firm. Pomoc pochodząca z funduszy europejskich przeznaczona jest przede wszystkim dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. O szczegółach warto dowiadywać się w punktach informacyjnych funduszy europejskich.

Na rynku wciąż jest sporo programów dotacji dla firm. Pomoc pochodząca z funduszy europejskich przeznaczona jest przede wszystkim dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. O szczegółach warto dowiadywać się w punktach informacyjnych funduszy europejskich.

Dobrym pomysłem na zdobycia pieniędzy na rozwój firmy jest Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Pieniądze, które są w tym programie, można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to ta, która przyczynia się do rozwoju podmiotów. Chodzi tu np. o firmy, które poprzez inwestycje zdobywają nowe rynki. Druga grupa to przedsięwzięcia, które są związane z usługami doradczymi. Projekty w Programie Inteligentny Rozwój kieruje się głównie do mikro, małych i średnich firm.

Program Operacyjny Polska Wschodnia

Z takiego programu można skorzystać, realizując projekt, uczestnicząc w nich albo użytkując infrastrukturę, która powstanie dzięki takiemu dofinansowaniu. Program realizowany jest w 5 województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Dla kogo są dotacje z programu Polska Wschodnia? Z dotacji takich mogą skorzystać przede wszystkim małe i średnie firmy, jednostki samorządu terytorialnego, a także PKP PLK S.A.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020

Program ten ma na celu poprawę konkurencyjności rolnictwa, a także zrównoważony rozwój terytorialny wsi. Chodzi tu przede wszystkim o pomoc gospodarstwom rolnym. Chodzi tu o premie dla młodych rolników, modernizację gospodarstw. W ramach programu wspierane są inwestycje związane z przetwórstwem i marketingiem artykułów rolnych, rozwój grup producenckich i poprawy jakości produktów spożywczych. Będą też wspierane targowiska. Pomoc związana jest ze wzrostem produkcji ekologicznej. Program ten ma też pomóc w rozwoju obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Programy informatyzacji

Dofinansowanie można też uzyskać, jeśli chcemy rozwinąć rozwiązanie B2B (business-to-business), który łączy system twojej firmy z partnerami. Środki unijne mogą być przeznaczone na wprowadzenie elektronicznych systemów.

Dofinansowanie do rozwiązań ekologicznych

Pieniądze z dofinansowania można przeznaczyć na termomodernizację budynków firmy albo na to, by wprowadzić energooszczędne technologie lub też przebudowanie linii produkcyjnej.

Jednorazowa pomoc na otwarcie działalności gospodarczej

Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy może otrzymać pomoc finansową na uruchomienie działalności gospodarczej. Środki można wykorzystać na wyposażenie albo doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Żeby otrzymać takie środki:

  • nie można prowadzić działalności gospodarczej w ciągu 12 ostatnich miesięcy;
  • nie korzystały z pomocy finansowej Funduszu Pracy;
  • w ciągu 12 miesięcy nie będą podejmować zatrudnienia;
  • zobowiążą się do prowadzenia działalności przez 12 miesięcy i nie będą składały wniosku o jej zawieszenie.

W ciągu roku od złożenia wniosku nie odmówimy bez przyczyny przyjęcia pracy.

Osoby, które zdecydowały się na otrzymanie środków związanych z podjęciem działalności gospodarczej, będą musiały w ciągu 30 dni oddać pieniądze, jeśli nie będą prowadzić działalności przez minimum 12 miesięcy albo ją zawieszą lub w inny sposób naruszą warunki umowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Natalka1975
4 lata temu
apropos dotacji i pieniedzy na firme jest taka ekstra ksiazka Sekrety 12 sposobow jak zdobyc pieniadze na firme. Naprawde warto, 3 tyg po lekturce dostalam swoja dotacje!! :) :)
Imbc
5 lata temu
W tym rzecz ze póki co nie ma i nie słychać żeby coś było sam jestem zainteresowany
Nik
5 lata temu
Nie ma żadnych informacji czy dotacje są bezzwrotne na rozwój działalności. Ktoś wie?