Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

FGŚP. Na co pozwala Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

0
Podziel się:

FGŚP to Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracodawcy płacą co miesiąc na niego składki, ale niewiele osób wie, co tak naprawdę ten fundusz gwarantuje.

FGŚP pozwala pracownikom na uzyskanie świadczeń w przypadku niewypłacalności pracodawcy
FGŚP pozwala pracownikom na uzyskanie świadczeń w przypadku niewypłacalności pracodawcy (pexels.com/Mohammad Danish)

FGŚP, czyli Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to państwowy fundusz celowym. Został stworzony po to, by chronić roszczenia pracowników w momencie, gdy ich pracodawca stanie się niewypłacalny. Fundusz wypłaca świadczenia, które należą się pracownikom pracodawcy, który jest niewypłacalny.

Dla kogo są świadczenia z FGŚP?

Świadczenia FGŚP są gwarantowane nie tylko obecnym pracownikom. Mogą z nich skorzystać też byli pracownicy, a także członkowie rodziny zmarłego pracownika, którzy są uprawnieni do otrzymania renty. Z pieniędzy FGŚP może też skorzystać syndyk i likwidator.

Żeby uzyskać świadczenia z FGŚP, pracownik musi lub musiał być zatrudniony w firmie prowadzącej działalność wyłącznie w naszym kraju i przedsiębiorstwa te nie mogą być wyłączone z możliwości ogłoszenia upadłości w Polsce, lub pracował w firmie, która ma siedzibę w jednym z krajów Unii Europejskiej. FGŚP gwarantuje też wypłaty środków pracownikom zatrudnionym w przedstawicielstwach firm, jeśli zatrudniają oni na zasadach polskiego prawa.

Jak finansowany jest FGŚP?

FGŚP finansowany jest m.in. ze składek pracodawców. Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników na umowy o pracę i umów zlecenie musi odprowadzić za nich składki, w wysokości 0,1 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. FGŚP finansowane jest też przez kwoty uzyskane ze zwrotów należności i zabezpieczeń majątków dłużników.

Składka na FGŚP jest naliczana i opłacana przez pracownika. Zgodnie z ustawą o FGŚP pracownikiem jest osoba fizyczna pozostająca z pracodawcą w stosunku pracy albo realizuje pracę nakładczą lub realizuje pracę na zasadzie umowy zlecenia, a także wykonuje pracę zarobkową w inny sposób niż stosunek pracy.

Od września 2017 pokrewieństwo i powinowactwo, które łączy pracownika z pracodawcą, nie zwalnia z konieczności opłacania składek na FGŚP.

Przepisy FGŚP nie obowiązują kilku grup pracodawców, wobec których nie zachodzi niewypłacalność. Chodzi tu o:

  • osoby prawne, które podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych;
  • jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
  • osoby fizyczne, które prowadzą gospodarstwo domowe i zatrudniające osoby do wykonywania pracy zarobkowej w tym gospodarstwie.

Jak uzyskać pieniądze z FGŚP?

Procedurę odzyskania środków z FGŚP można rozpocząć po miesiącu od ogłoszenia niewypłacalności przedsiębiorcy można. Osoba, która odpowiada za zarządzenia majątkiem firmy, przygotowuje zestawienie niezaspokojonych roszczeń, a także sporządza listę osób uprawnionych do uzyskania tych świadczeń.

Pracownicy mogą uzyskać zwrot świadczeń m.in. z wynagrodzenia za pracę za maksymalnie 3 miesiące, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Należą się też pieniądze z odprawy pieniężnej, która przysługuje na podstawie przepisów związanych z rozwiązywaniem stosunków pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)