Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Home Office. Korzyści i wyzwania pracy z domu

1
Podziel się:

Home Office to system pracy w domu. Biurem jest nasz salon lub przygotowany do tego celu pokój. Home Office jest bardzo popularnym sposobem na pracę. Wiąże się jednak z kilkoma sporymi wyzwaniami. Zobacz, o czym warto pamiętać, przygotowując się do pracy w domu.

Tryb pracy home office jest rozwiązaniem preferowanym przez osoby, które wykazują się samodyscypliną i utrzymują wysoką jakość pracy w różnych warunkach
Tryb pracy home office jest rozwiązaniem preferowanym przez osoby, które wykazują się samodyscypliną i utrzymują wysoką jakość pracy w różnych warunkach (123RF)

Home Office – wyzwania pracy z domu

Największym problemem przy pracy zdalnej może być dla niektórych okiełznanie czasu. W przypadku home office bardzo ważne jest odpowiednie jego rozgraniczenie i ułożenie. Jeśli źle zaplanujemy pracę, będziemy musieli siedzieć po nocach, a zadania zaczną się piętrzyć. Może to skutecznie pogorszyć stosunki rodzinne, a także negatywnie wpłynąć na zadania zawodowe. Praca zdalna, czyli home office, wymaga bardzo dużych pokładów samodyscypliny.

Drugą ważną rzecz jest konieczność wyraźnego oddzielenia pracy od prywatnych spraw. Każdy, kto pracował przez dłuższy czas w trybie home office, wie, jak łatwo jest zatracić granice czasowe. Trzeba pisać maile, wykonać sporo telefonów, kończyć projekty, a jednocześnie robimy zakupy, zajmujemy się dziećmi. W efekcie cały czas jesteśmy w pracy. Trzeba więc umieć rozdzielić czas i przygotować się na odpoczynek z rodziną czy przyjaciółmi tak, by w międzyczasie nie odpowiadać na firmowe wiadomości.

Trzecim sporym wyzwaniem może być trudność w samodzielnej pracy, gdy nie jesteśmy otoczeni współpracownikami. Oczywiście na początku home office może powodować euforię spowodowaną tym, że nie trzeba wstawać bardzo wcześnie, by jechać do pracy. Z czasem jednak okaże się, że może nam brakować kontaktu z innymi ludźmi. Praca zdalna może nastręczać trudności z powodu braku zebrań, czy wspólnej przerwy na kawę.

Innym problemem może być przekonanie o tym, że jesteśmy daleko od wydarzeń związanych z pracą. Gdy nikt nie siedzi nam nad głową, łatwiej o wszelkiego rodzaju rozpraszacze, a także lenistwo. Praca w domu niekoniecznie musi oznaczać, że będziemy pracować bardziej efektywnie.

Home Office – efektywność i jakość pracy w domu

Praca w domu powoduje, że mamy sporo rozpraszaczy. Jeden telefon znajomych, którzy chcą nas wyciągnąć do kina, może zniweczyć misterny plan. W przypadku gdy za oknem żar leje się z nieba, możemy wybrać leżakowanie w ogródku zamiast pracy. Może się bowiem zdarzyć, że home office będzie powodem zawalania zadań, niedotrzymywania terminów. A w przypadku home office rozliczani jesteśmy przede wszystkim z jakości.

W przypadku przechodzenia na home office dobrze jest pomyśleć, czy jesteśmy w stanie tak zorganizować czas i przestrzeń domową, żeby udało się zrealizować zadania. Jeśli dobrze przygotujemy się do home Office, to może nam to dać sporo zawodowej satysfakcji. Warto pamiętać jednak, że nie musi to być bardzo dobry system dla każdego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Mariola11
3 lata temu
Praca przy komputerze nie jest dla mnie - potrzebuje kontaktu z ludźmi, więc cieszę się, że mój zawód mi to zapewnia. Pracuję jako technik masażysta po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Mariola11
3 lata temu
Praca przy komputerze nie jest dla mnie - potrzebuje kontaktu z ludźmi, więc cieszę się, że mój zawód mi to zapewnia. Pracuję jako technik masażysta po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.