Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak określić termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia

0
Podziel się:

Pracodawca jest zobowiązany wskazać termin wypłaty na konkretny dzień.

Jak określić termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia
(Amaxim/Dreamstime)

Jeśli w regulaminie pracy znajduje się zapis: _ Wynagrodzenie jest wypłacane _ _ nie później niż w ostatnim dniu miesiąca _ - jest on nieprawidłowy. Pracodawca jest bowiem zobowiązany wskazać termin wypłaty na konkretny dzień.

Według ogólnych zasad wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Jeżeli wynagrodzenie za pracę płatne jest raz w miesiącu, wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 1–3 kp).

Ustalenie konkretnego dnia wypłaty wynagrodzenia ma na celu poinformowanie pracownika, w jakiej dacie jego wynagrodzenie jest pozostawione do dyspozycji oraz od jakiego dnia wynagrodzenie niewypłacone będzie uznawane za świadczenie niespełnione. Nie może to być więc przedział czasowy (_ nie później niż do.... _).

Oprócz terminu wypłaty wynagrodzenia pracodawca jest zobowiązany wskazać miejsce wypłaty. W regulaminie pracy nie można ustalić, iż wypłata będzie odbywała się wyłącznie na rachunki bankowe pracowników, bowiem wypłaty w innej formie niż do rąk pracownika można dokonać wyłącznie za jego pisemną zgodą. Ustalenia zawarte w układach zbiorowych pracy mogą dopuszczać zapisy o wypłacaniu wynagrodzeń inaczej niż w formie gotówkowej (art. 86 § 3 kp). Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy, nie może więc ustalić, że nie będzie wynagrodzeń wypłacał gotówką.


Podstawa prawna

Art. 85 § 1–3 oraz art. 86 § 3 Kodeksu pracy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t103586.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;kwietniu;zarabialismy;mniej;niz;w;marcu,39,0,831783.html) W kwietniu zarabialismy mniej niż w marcu Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2011 r. zmniejszyło się o jeden procent w stosunku do poprzedniego miesiąca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t100456.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/inspekcja;pracy;alarmuje;pracownicy;coraz;czesciej;bez;pensji,57,0,651577.html) Inspekcja pracy alarmuje: Pracownicy coraz częściej bez pensji Za takie wykroczenia pracodawcy grozi mandat do 5 tys. zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jaka;dzialalnosc;gospodarcza;wymaga;koncesji,134,0,841606.html) Jaka działalność gospodarcza wymaga koncesji Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi mieć na uwadze, że niektóre jej rodzaje wymagają koncesji lub zezwolenia na jej wykonywanie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)