Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak ubierać się do pracy, czyli dress code w firmie

0
Podziel się:

Dobór stroju jest uzależniony nie tylko od polityki czy misji firmy, ale również od zajmowanego stanowiska czy rodzaju pełnionej funkcji.

Jak ubierać się do pracy, czyli dress code w firmie
(Marco Scisetti/Dreamstime.com)

* *Dobór stroju jest uzależniony nie tylko od polityki czy misji firmy, ale również od zajmowanego stanowiska czy rodzaju pełnionej funkcji. Nowoczesne firmy, zwłaszcza takie, które kierują ofertę do młodych ludzi lub małe i średnie przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej pozwalają pracownikom na tzw. styl _ smart casual _.

Tymczasem w dużych korporacjach i wszędzie tam, gdzie pracownik ma kontakt z klientem często obowiązuje ścisły dress code. Ubranie, czy tego chcemy czy nie, nie tylko wyraża nasz stosunek do pracy, ale buduje również naszą wiarygodność.

- _ W dzisiejszych czasach głównym atrybutem kobiety biznesu stał się jej ogólny wygląd i to jak się prezentuje zarówno w kwestii umiejętności doboru odpowiedniej do sytuacji garderoby, jak i sposób bycia: umiejętność nawiązywania kontaktów, obcowania z ludźmi, ogólna atmosfera, którą wytwarza wokół siebie. Sama schludność i zadbanie wysuwają się na pierwszy plan _ – mówi Maja Naskrętska, Dyrektor Kreatywna PerhapsMe.com i stylistka miesięcznika _ Glamour. _

Choć zadbanie wydaje się dość ogólnym i banalnym stwierdzeniem to najważniejsza reguła biznesowego ubioru. Druga dotyczy doboru stroju do polityki firmy i zajmowanego stanowiska. Jeżeli pracujemy w miejscu, w którym obowiązuje ścisły _ dress code _, nasza garderoba powinna być dostosowana do tych zasad.

- _ Strój powinien być oficjalny i elegancki. Sprzymierzeńcem jest wtedy przede wszystkim klasyka, dobre gatunkowo materiały i ciekawe kroje. Ubranie powinniśmy dobierać też biorąc pod uwagę okoliczności i osoby, z którymi się spotykamy. _ - radzi Naskrętska.

Dlaczego ubiór w pracy jest aż tak ważny? Dzięki dobrze dobranej garderobie możemy zbudować wizerunek na jakim nam zależy, podkreślić szacunek do przełożonych lub autorytet względem podwładnych. Nieodpowiedni strój z kolei może zostać odebrany jako brak profesjonalizmu lub nawet podważyć zawodowe kompetencje. Zasada „jak cię widzą tak cię piszą” sprawdza się w szczególności w sytuacji, kiedy staramy się o pracę._ _

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t115551.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/coraz;wiecej;firm;szkoli;pracownikow,215,0,821975.html) Coraz więcej firm szkoli pracowników - Podczas rozmowy rekrutacyjnej podobnie jak we wszystkich innych sytuacjach ma miejsce tzw. efekt pierwszego kontaktu. Początkowe 7 sekund spotkania determinuje ocenę naszej osoby. Rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej nastawiony jest przede wszystkim na weryfikowanie kompetencji zawodowych kandydata, jednak psychologia dowodzi, że 90% infor­macji o nas przekazujemy pozawerbalnie. Świadome kreowanie własnego wizerunku pozwala wysyłać zamierzone przez nas komunikaty – _ mówi Natalia Rzucidło, ekspert portalu Pracuj.pl.

Zresztą ubranie świadczy nie tylko o nas samych, ale i firmie czy instytucji, którą reprezentujemy. - _ Jeśli komuś wydaje się, że to tylko opowieści stylisty, to pewnie będzie zaskoczony kiedy się dowie, że wiele firm kieruje swoich pracowników na specjalne szkolenia lub wynajmuje firmy, które dbają o wizerunek swoich menedżerów, wyposażając ich szafę w garderobę, która będzie budować nie tylko ich autorytet, ale również autorytet i wizerunek firmy.To samo dotyczy pracowników na niższych stanowiskach _– zdradza Maja Naskrętska.


[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/od;czego;zaczac;zatrudnianie;pracownikow,244,0,838132.html) Od czego zacząć zatrudnianie pracowników
Wydaje się, że osoby pracujące w firmach, w których obowiązuję styl _ smart casual mają łatwiej. Pochodzący z języka angielskiego termin oznacza styl, który łączy w sobie klasyczną elegancję z codziennym, bardziej wygodnym ubiorem. Innymi słowy jest to w wersja biznesowego uniformu z akcentami luzu. Ważne by przy doborze stroju nie przesadzać w żadną ze stron, tak aby nie był on ani zbyt codzienny ani zbyt oficjalny. _ Smart casual _ najczęściej obowiązuje w mniej formalnych sytuacjach lub tak jak w wielu międzynarodowych koncernach w piątki (tzw. _ Casual Friday) _. _

_ - Są również firmy, w których pozycja zawodowa wyznaczana jest właśnie przez styl ubioru: smart casual dotyczy pracowników niższego szczebla, podczas gdy wysoka elegancja zarezerwowana jest dla wyższej kadry zarządzającej. Dlatego zwykły pracownik ubrany w zbyt oficjalny garnitur czy garsonkę, elegancką koszulę i szpilki może być źle odebrany np. jako osoba wywyższająca się - _tłumaczy Katarzyna Sołtysik, pomysłodawczyni i współzałożycielka PerhapsMe.com.

To prawda, że _ smart casual _ pozwala kompletować garderobę w sposób bardziej swobodny, jednak nie dowolny. Nawet jeśli w danej firmie istnieje możliwość bardziej swobodnego ubioru trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy w pracy, a w tej zawsze trzeba wyglądać porządnie. Brak umiejętności oddzielenia w ubiorze sfery prywatnej od służbowej jest właśnie najczęściej popełnianym błędem.

- _ A o to przede wszystkim chodzi. Kobiety przychodzą do pracy zbyt wyluzowane, w jeansach, obwieszone zbyt dużą ilością biżuterii. Noszą nieodpowiednie bluzki - nawet koszula może nie sprostać standardom, jeśli jest za bardzo zdobiona i ma zbyt wiele dodatków. typu falbanka, czy zbyt wyzywający nadruk. Kolejny problem to emanacja przesadną kobiecością, mam tu na myśli uwielbiane przez kobiety głębokie dekolty, czy zbyt krótkie spódnice. Takie wybory sprawdzają się tylko w jednym miejscu: na imprezie _ – tłumaczy Maja Naskrętska w Business Przewodniku PerhapsMe.com.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/161/t139937.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/trendy/moda/w;upal;do;pracy;czyli;letni;dress;code,50,0,844338.html) W upał do pracy, czyli letni dress code Nasz letni, służbowy mundurek nie musi być nudny i mało komfortowy. Co warto mieć w szafie?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t7712.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/garnituru;nie;zaliczysz;do;kosztow,99,0,816227.html) Garnituru nie zaliczysz do kosztów Strój firmowy stanowiący wydatek o charakterze reprezentacyjnym nie stanowi kosztu podatkowego.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)