Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest rozstrzygnięcie w sprawie VAT od świadczeń socjalnych

0
Podziel się:

Zdaniem łódzkiej Izby Skarbowej, kupujący świadczenia za pieniądze z funduszu socjalnego i przekazując je pracownikom, nie działa w charakterze podatnika VAT.

Jest rozstrzygnięcie w sprawie VAT od świadczeń socjalnych
(Udoudo/Dreamstime.com)

Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.

Chodziło o spółkę, która tworzyła zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a pieniądze z niego przeznaczała na finansowanie wypoczynku, sportu i rekreacji pracowników. Kupowała za nie m.in. wczasy dla pracowników i emerytów, kolonie i obozy dla dzieci pracowników, karnety na basen i basenów, siłownię, bilety do kina, teatru. Niektóre z nich finansowała w całości z środków funduszu socjalnego, do niektórych pracownicy częściowo dopłacali z własnej kieszeni.

Spółka miała wątpliwości, czy prowadząc działalność socjalną ma odprowadzać VAT do urzędu skarbowego i czy ma na to wpływ fakt, że pracownicy częściowo dopłacają do świadczeń. Nie wiedziała też, czy od podatku VAT płaconego z tytułu swojej bieżącej, podstawowej działalności może odliczać VAT zawarty w cenach towarów i usług kupowanych pracownikom za pieniądze z funduszu socjalnego.

Zdaniem łódzkiej Izby Skarbowej, kupując świadczenia za pieniądze z funduszu socjalnego i przekazując je pracownikom, spółka nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i nie odprowadza z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego. Odnosi się to również do sytuacji, gdy pracownik dopłaca do świadczeń. Takie dofinansowanie nie jest - zdaniem izby - wynagrodzeniem dla pracodawcy, a więc nie jest odpłatnością, która mogłaby decydować o uznaniu świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) za czynności opodatkowane VAT.

Pobierz formularze niezbędne do prowadzenia firmy

Skutkiem braku opodatkowania jest jednak brak prawa do odliczenia podatku zawartego w cenach towarów i usług kupowanych w celach socjalnych._ - Skoro działalność wnioskodawcy w zakresie administrowania funduszem socjalnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT , to nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych na rzecz osób uprawnionych sfinansowanych w części z zfśs _ - stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 21 października 2011 r. (nr IPTPP2/443-381/11-2/AW).

Izba przypomniała, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, spółka ma prawo do odliczenia VAT tylko w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Takie prawo nie przysługuje jej zatem, gdy wykonuje czynności, które nie podlegają VAT.

Czytaj więcej o rozliczaniu VAT
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/promocja;typu;21;gratis;jakie;stawki;vat,111,0,943215.html) Promocja typu "2+1 gratis". Jakie stawki VAT? Możliwe jest uznanie, że na gruncie ustawy o VAT dochodzi do jednej dostawy towarów, dla której podstawę opodatkowania stanowi cena nabycia towaru wiodącego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;mozna;skorzystac;ze;zwolnienia;z;vat,132,0,937604.html) Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z VAT? Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych przekroczy określony ustawowo limit, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t46602.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/bezumowne;korzystanie;ze;sprzetu;a;skutki;w;vat,147,0,907667.html) Bezumowne korzystanie ze sprzętu a skutki w VAT Interpretacja przepisów podatkowych może nastręczać w tym względzie trudności.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)