Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator brutto na netto. Obliczamy pensję netto

1
Podziel się:

Przez wynagrodzenie brutto rozumie się wynagrodzenie całkowite, jeszcze przed odliczeniem od niego podatku oraz składek na ubezpieczenie społeczne. W praktyce jest to całość pensji, ale nie tej realnie otrzymywanej. Ta nazywana jest pensją netto. Wiele osób nawet nie wie, ile wynosi ich pensja brutto.

Kalkulator brutto na netto pozwala na określenie realnego wynagrodzenia, jakie pracownik otrzyma "na rękę"
Kalkulator brutto na netto pozwala na określenie realnego wynagrodzenia, jakie pracownik otrzyma "na rękę" (WP.PL)

Na rozmowie kwalifikacyjnej w nowej pracy, jeszcze przed podpisaniem umowy, pracodawca musi poinformować pracownika o wysokości przewidzianej dla niego pensji. Bardzo często jest to kwota brutto. W takich sytuacjach zdecydowanie przydaje się kalkulator brutto na netto, który pozwala w bardzo szybki sposób obliczyć realnie zarabiane na rękę pieniądze. Tego rodzaju narzędzie działa online, dlatego skorzystać z niego można w wielu sytuacjach.

Co składa się na pensję brutto?

Zgodnie z polskim stanem prawnym, na pensję brutto składają się elementy takie jak wysokość wynagrodzenia netto, składki na ubezpieczenia społeczne, w tym emerytalne i rentowe (częściowo opłacane przez pracownika, a częściowo – przez pracodawcę), a także składki na ubezpieczenie chorobowe oraz zdrowotne. Nie można zapominać także, że do tej kwoty wlicza się podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest to bezpośredni podatek PIT.

Kalkulator brutto na netto – koszty ponoszone przez pracodawcę

Wypłata brutto dla pracownika to nie są jedyne koszty ponoszone przez pracodawcę. Dochodzą do tego również składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, które w swojej drugiej części są opłacane przez pracodawcę. To także składki na ubezpieczenie wypadkowe oraz składka na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kalkulator brutto na netto pozwala na szybkie wyliczenie tych wartości.

Łączne koszty pracodawcy czasami potocznie nazywane są pensją brutto-brutto, czyli realnymi pieniędzmi, które właściciel firmy musi zapłacić za pracę zatrudnionej osoby.

Tak naprawdę pensja netto dopiero daje realny ogląd na zarabiane przez pracownika kwoty. Chociaż zdarzają się sytuacje, w których podaje się wartość brutto, zazwyczaj przy wszelkich sytuacjach formalnych, takich jak staranie się o kredyt w banku, wymaganą kwotą jest ta netto. Znajomość tej wartości jest także istotna w przypadku negocjowania z przyszłym pracodawcą pensji.

Kalkulator brutto na netto – jak działa?

Kalkulator brutto netto to bardzo sprytne, a przy tym praktyczne narzędzie, pozwalające na błyskawiczne wyliczenie kwoty otrzymywanej na rękę. Aby uzyskać przedstawienie kwoty, należy podać wartość brutto, a także koszty uzyskania przychodu, zwykłe lub podwyższone. Te pierwsze są obowiązujące, jeżeli pracownik mieszka i pracuje w tej samej miejscowości. Podwyższone natomiast, jeżeli dojeżdża do pracy.

Dalsze informacje dotyczą także składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ponieważ nie każda osoba jest zobligowana do płacenia tych sum. Istotna jest także składka na ubezpieczenie wypadkowe. Przy przeliczaniu pensji z brutto na netto jest to istotne, ponieważ wartość ta zależy bezpośrednio od danej branży.

Dzięki podaniu tych wartości, w krótkim czasie dowiedzieć się można, jakiej wysokości pensję netto zarabiać się będzie w przyszłej pracy i czy jest to optymalne rozwiązanie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Franek
5 lata temu
szkoda że odsyłacie do kalkulatora za 2018 rok. Na obecny brak możliwości wyliczenia