Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator urlopu wychowawczego. W jaki sposób go wykorzystać?

5
Podziel się:

Kalkulator urlopu wychowawczego to wygodne narzędzie, które pozwala w prosty sposób na naliczenie należnego urlopu wychowawczego.

Kalkulator urlopu wychowawczego pozwala na określenie, jak długo może trwać urlop i kiedy się skończy
Kalkulator urlopu wychowawczego pozwala na określenie, jak długo może trwać urlop i kiedy się skończy (123RF)

Czym jest urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownicze, którego celem jest sprawowanie osobistej opieki nad malutkim dzieckiem. Wykorzystanie go przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy są zatrudnieni od co najmniej 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę.

Długość urlopu wychowawczego wynosi łącznie 36 miesięcy. Jednocześnie wykorzystać go można tylko do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Podana długość jest przeznaczona dla obojga opiekunów łącznie. Wyjątkiem od tego jest konieczność, aby to każdy z rodziców wykorzystał urlop wychowawczy przynajmniej w wymiarze jednego miesiąca. Szczególna jest sytuacja, gdy jeden z rodziców nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska lub została mu ona odebrana. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych przysługuje dodatkowy urlop wychowawczy wynoszący 3 lata, który wykorzystać można do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Urlop wychowawczy można przerwać i ponownie na niego powrócić. Wówczas termin jego zakończenia wynika z podziału miesiąca na dni. Podzielić urlop można maksymalnie na pięć części.

Prawo do urlopu wychowawczego

Prawo do urlopu wychowawczego wziętego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ma wyłącznie pracownik pracujący w oparciu o umowę o pracę przez co najmniej sześć miesięcy. Nie mogą skorzystać z niego osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenia oraz te, które prowadzą własną działalność gospodarczą. W tym drugim przypadku do wykorzystania jest urlop zwany osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy jest udzielany na podstawie wniosku pracownika. Co istotne, pracodawca nie może go odmówić. Złożyć go trzeba nie później niż na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. W sytuacji, gdy pojawi się taka potrzeba, pracownik ma możliwość przerwania urlopu wychowawczego w każdym momencie jego trwania, jeżeli tylko zgodę na to wyda zatrudniający go pracodawca. Planowanie zakończenia urlopu należy zgłosić nie później niż na 30 dni przed planowanym powrotem.

Pracodawca nie może zwolnić z pracy osoby przebywającej na urlopie wychowawczym. Wyjątkiem od tej reguły jest ogłoszenie przez pracodawcę upadłości lub likwidacja firmy.

Kalkulator urlopu wychowawczego – wynagrodzenie

Co do zasady urlop wychowawczy jest bezpłatny. Wyłącznie osobom, które mają najniższe dochody (674 złote na osobę) i pobierają zasiłek rodzinny, przysługuje dodatek wynikający z opieki nad dzieckiem. Taki dodatek to 400 złotych miesięcznie. Przysługuje on nie dłużej niż przez 24 miesiące.

W trakcie trwania urlopu wychowawczego pracownik ma możliwość podjęcia pracy zawodowej u obecnego lub innego pracodawcy, ale nie może to przeszkadzać w osobistym opiekowaniu się dzieckiem.

Jak wykorzystać kalkulator urlopu wychowawczego?

Kalkulator urlopu wychowawczego to bardzo wygodne narzędzie, które pomoże precyzyjnie określić, na jak długi urlop można się udać i kiedy urlop wychowawczy się kończy. W celu precyzyjnego obliczenia tych danych należy podać planowaną datę rozpoczęcia urlopu, liczbę części podziału urlopu, ilość już wykorzystanego urlopu, stan zdrowia dziecka oraz rodzaj umowy o pracę. W oparciu o te dane w kilka chwil uzyskać można odpowiedź na nurtujące pytania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
nik0
3 lata temu
gdzie jaklulator?
Kas
4 lata temu
No i gdzie jest ten kalkulator?
nikt
5 lata temu
a kalkulatora nie ma
Kkk
5 lata temu
No właśnie gdzie kalkulator?
joerdi
5 lata temu
No i gdzie niby jest ten kalkulator. Artykuł o niczym byleby zapchać stronę