Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - czym się zajmuje?

0
Podziel się:

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to centralny depozyt papierów wartościowych. Jest instytucją, która odpowiada za prowadzenie i nadzorowanie całego systemu rejestracji papierów wartościowych, a także rozrachunku transakcji.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) od 1994 r. działa jako spółka akcyjna
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) od 1994 r. działa jako spółka akcyjna (pixabay.com / CC0)

Czym jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych?

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest spółką akcyjną, która prowadzi i nadzoruje system depozytowo-rozliczeniowy w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. KDPW rejestruje papiery wartościowe, a także zajmuje się, a także jest odpowiedzialny za rozrachunek transakcji na regulowanym rynku, a także poza rynkiem regulowanym. Wśród akcjonariuszy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych są Skarb Państwa, Giełda Papierów Wartościowych, a także Narodowy Bank Polski. Od 1994 roku KDPW działa jako spółka akcyjna. Wcześniej działa jako dział Giełdy Papierów Wartościowych.

Czym zajmuje się KDPW?

Jeśli zostanie zawarta transakcja związana z papierami wartościowymi, to KDPW rejestruje taką transakcję między kontami uczestników. Realizuje też przelewy między rachunkami Uczestników.

KDPW:

  • Nadaje kody ISIN, CFI i FISN papierom wartościowym każdej emisji.
  • Rejestruje i przechowuje instrumenty finansowe.
  • Realizuje zobowiązania emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych, dokonuje zamiany, konwersji i podziału akcji.
  • Nadzoruje zgodność wielkości emisji, które znajdują się w obrocie.
  • KDPW kontroluje liczbę papierów wartościowych, które są zapisane na kontach uczestników i porównuje z liczbą papierów wartościowych, które są wyemitowane przez emitentów.
  • Zarządza obowiązkowym systemem rekompensat, który został utworzony, by gwarantować pieniądze i papiery wartościowe, które znajdują się na rachunkach inwestycyjnych na wypadek, gdyby upadł dom maklerski albo bank, który prowadzi rachunki papierów wartościowych.
  • KDPW zajmuje się też obsługą wypłat transferowych pomiędzy otwartymi funduszami emerytalnymi, jeśli następuje zmiana funduszu przez uczestnika albo podział środków zgromadzonych w tymże.

Od 2011 rozliczenia transakcji realizuje spółka zależna wobec Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych: KDPW_CCP, która jest centralnym kontrpartnerem, który prowadzi rozliczenia pozwalające na to, by systemowo obniżać ryzyko niewywiązania się stron ze zobowiązań, które wynikają z transakcji.

Od 2012 roku Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zarządza również repozytorium transakcji (KDPW_TR). Wszystko w związku z Rozporządzeniem EMIR, które nakazuje, żeby kontrakty pochodne były raportowane do repozytorium transakcji, niezależnie od rynku, na którym zostały one zawarte. Obowiązek ten mają podmioty, które zawierają kontrakty pochodne. Nie muszą takich transakcji zgłaszać osoby fizyczne.

papiery wartościowe
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)