Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

List intencyjny. Wstępna deklaracja woli i jej skutki

0
Podziel się:

List intencyjny jest podpisywany gdy, w przyszłości ma być zawarta umowa po przeprowadzaniu negocjacji.

List intencyjny często dotyczy ofert pracy
List intencyjny często dotyczy ofert pracy

Prawo nie reguluje, czym jest list intencyjny. W związku z tym list intencyjny nie ma żadnych skutków prawnych, takich jak np. możliwość zaskarżenia zobowiązania. Wspólny list intencyjny to jedynie wola wskazana przez strony, że będą chciały zawrzeć umowę, ale dopiero po przeprowadzeniu negocjacji. W związku z tym nie można traktować listu intencyjnego jak umowy przedwstępnej.

List intencyjny a umowa przedwstępna

List intencyjny podpisywany jest po przeprowadzaniu negocjacji albo w ich trakcie. Wyraża się w nim jedynie chęć zawarcia umowy. Sam list intencyjny nie powoduje skutku zobowiązania albo przyrzeczenia w stosunku do przyszłej umowy. Jeśli porównamy list intencyjny do umowy przedwstępnej, to umowa przedwstępna jest oświadczeniem woli potrzebnym do tego, żeby umowa doszła do skutku. W przypadku umowy przedwstępnej możemy być praktycznie pewni, że umowa właściwa zostanie podpisana. Jeśli chodzi o list intencyjny, to nie możemy być nigdy pewni, że taka umowa zawarta będzie.

Skutki prawne podpisania listu intencyjnego

Jak już powiedzieliśmy, sam list intencyjny nie ma mocy prawnie obowiązującej. Może jednak określać pewne konsekwencje prawne, które wynikają z podpisania dokumentu. List intencyjny może oczywiście zawierać postanowienia związane z uprawnieniami i obowiązkami stron. Nie są one jednak wiążące. Czy zatem możliwe jest wystąpienie z roszczeniem, jeśli do podpisania umowy nie dojdzie? Zgodnie z interpretacją prawników, chociaż list intencyjny zakłada, że umowa może zostać zawarta, to jednak* nie stanowi on żadnego zobowiązania dla stron*.

Niedotrzymanie listu intencyjnego. Jakie skutki?

Wyobraźmy sobie sytuację, że po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie negocjacji, jedna ze stron decyduje się poprowadzić rozmowy handlowe z firmą konkurencyjną. W takim wypadku możemy mieć do czynienia z konfliktem stron. Chociaż list intencyjny nie wykazuje skutków prawnych, to możliwe jest, żeby drugą stronę pociągnąć do odpowiedzialności za tzw. negatywne naruszenie interesu umowy.

List intencyjny bardzo często dotyczy ofert pracy. Jest on podpisywany z pracownikiem, który chce zmienić pracę, często nawet przechodząc do firmy konkurencyjnej. List intencyjny jest w pewnym sensie "obietnicą" zatrudnienia po spełnieniu określonych warunków. Dla wielu pracowników dopiero otrzymanie listu intencyjnego powoduje, że decydują się na złożenie wypowiedzenia w swoim aktualnym miejscu pracy.

List intencyjny dotyczący pracy powinien zawierać dokładną nazwę stanowiska i zakres obowiązków. List intencyjny jest wystawiany pracownikowi najczęściej już po wynegocjowaniu określonych warunków. Dobrze, jeśli list intencyjny ma określony termin, w którym będzie podjęta nowa praca. Warto też, by z listu intencyjnego wynikało, jaki będzie wymiar pracy. Co istotne, w przypadku listu intencyjnego dotyczące pracy, warto zatroszczyć się o wpisanie do niego wynagrodzenia.

Choć zgodnie z prawem list intencyjny nie narzuca żadnych zobowiązań, warto postarać się, by dochować zapisów tego dokumentu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)