Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małe firmy częściej korzystają z dotowanych szkoleń

0
Podziel się:

89,5 proc. przedsiębiorców korzysta ze szkoleń, lecz tylko około 19 proc. wysyła pracowników na te współfinansowane z funduszy unijnych.

Małe firmy częściej korzystają z dotowanych szkoleń
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Liczba pracodawców korzystających z edukacji współfinansowanej z EFS rośnie. Jak wynika z najnowszego badania MillwardBrown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, aż 89,5 proc. przedsiębiorców korzysta ze szkoleń, lecz tylko około 19 proc. wysyła pracowników na te współfinansowane z funduszy unijnych.

To o 5 proc. więcej niż na początku ogólnopolskiej kampanii społecznej _ Szkolenia – to się opłaca! _. Odsetek polskich przedsiębiorstw biorących udział w tego typu kursach ciągle nie jest wysoki. Tylko niewiele ponad 19 proc. pracodawców MSP korzysta z takich ofer Największy wzrost odnotowano wśród małych firm zatrudniających do 49 osób. Na początku kampanii _ Szkolenia – to się opłaca! _ w marcu 2010 roku tylko 9,5 proc. podmiotów z tego sektora skorzystało z tej formy dokształcania. Obecnie taką decyzję zgłasza 16,5 proc. małych przedsiębiorców.

– _ Jak podkreślają sami pracodawcy, _ _ g __ łówną barierą uniemożliwiającą korzystanie z edukacji wśród małych przedsiębiorców jest jej wysoki koszt. Fundusze unijne to szansa na większy dostęp do szkoleń _– mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– _ W trakcie spotkań, przedsiębiorcy z małych miejscowości wskazali nam kolejną istotną przeszkodę. Mianowicie brak wiedzy na temat zasad uczestnictwa w szkoleniach dofinansowanych z EFS. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, że aby skorzystać ze szkoleń nie trzeba specjalnie pozyskiwać środków unijnych, wystarczy zapisać się na istniejące już kursy – dodaje . _

Uczestnictwo pracowników w szkoleniach dofinansowywanych w ramach EFS
Rodzaj firmy marzec 2010 styczeń.2011
przedsiębiorstwa ogółem 14,2 proc. 19,2 proc.
przedsiębiorstwa zatrudniające 1-49 osób 9,5 proc. 16,5 proc.
przedsiębiorstwa zatrudniające 50-249 osób 23,1 proc. 24,7 proc.

Źródło: PARP

Współfinansowane z EFS szkolenia pozwalają uzupełniać brakujące kompetencje
bezpłatnie bądź za symboliczną opłatą. Dzięki temu systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników i zdobywanie aktualnej wiedzy potrzebnej do rozwoju biznesu jest w zasięgu także tych najmniejszych firm.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t79360.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/nowe;zasady;szkolenia;pracownikow,119,0,650871.html) Nowe zasady szkolenia pracowników Sprawdź jaka jest m.in. nowa definicja podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ryzykowna;dotacja;na;e-biznes,94,0,830302.html) Ryzykowna dotacja na e-biznes By sięgnąć po duże pieniądze na e-biznes, trzeba je już mieć. Dobry biznesplan pozwoli je zdobyć, ale zbyt dobry może spowodować, że środki trzeba będzie zwrócić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/od;imprezy;integracyjnej;trzeba;zaplacic;podatek,255,0,818943.html) Od imprezy integracyjnej trzeba zapłacić podatek Udział w imprezie integracyjnej to przychód pracownika i to bez względu na to czy pracownik brał w niej udział, czy nie.
firma
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)