Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Ministerstwo Finansów udostępniło program do faktur. Na razie nie pozwala na obsługę JPK

20
Podziel się:

Z aplikacji skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas wystawiali faktury ręcznie.

Przykładowy panel programu e-mikrofirma
Przykładowy panel programu e-mikrofirma

Bezpłatny program e-mikrofirma, umożliwiający wystawianie faktur, zapisywanie faktur zakupowych oraz automatyczne utworzenie ewidencji VAT, udostępniło Ministerstwo Finansów. Choć obowiązek raportowania JPK obejmie wszystkie firmy już 1 stycznia, e-mikrofirma umożliwi to dopiero w kolejnej wersji, planowanej na koniec stycznia.

Aplikacja przeznaczona jest dla osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT.

Dopiero w przyszłej wersji, której udostępnienie jest planowane "na koniec stycznia", program pozwoli na "generowanie, walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do systemu Ministerstwa Finansów".

Z aplikacji skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas wystawiali faktury ręcznie. Program pozwala na zautomatyzowane wystawianie faktur, a następnie generowanie plików PDF i wydruk gotowych dokumentów.

Przedsiębiorca ma także możliwość wystawiania faktur korygujących, a program umożliwia podgląd istniejących powiązań pomiędzy dokumentami. Każda faktura, do której wystawiona była przynajmniej jedna korekta oraz każda korekta, ma możliwość rozwinięcia powiązanych z nią dokumentów.

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

Program posiada zabezpieczenie polegające na tym, że jeśli użytkownik wystawił korektę faktury sprzedaży na kwotę ujemną, której odbioru nie potwierdził jeszcze u kontrahenta i nie wpisał jej do aplikacji, taki dokument nie może być jeszcze zaksięgowany.

Ułatwieniem dla przedsiębiorców rozliczających koszty osobowego samochodu w firmie jest funkcja, po której zaznaczeniu program automatycznie nalicza połowę wartości VAT na fakturach kosztowych.

Po wystawieniu wszystkich faktur w danym miesiącu oraz po dodaniu wszystkich otrzymanych faktur VAT użytkownik może zamknąć okres i przejść do przygotowania deklaracji podatkowych. Aplikacja umożliwia też automatyczne przygotowanie rejestru sprzedaży i zakupu VAT.

Jak zaznacza resort, e-mikrofirma nie jest programem finansowo-księgowym, co oznacza, że użytkownik "powinien samodzielnie weryfikować poprawność wprowadzonych i wygenerowanych danych zgodnie z obwiązującymi przepisami".

Program jest dostosowany do komputerów z systemem operacyjnym Windows 7 lub nowszymi. Można go ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

porady
podatki
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
ola
5 lata temu
Do fakturowania i wystawiania plików jpk używam Firmao https://firmao.pl/register , łatwy i intuicyjny program w chmurze.
biigoo
5 lata temu
No i jeszcze lepiej, kolejny powód do tego, żeby ich olać :D W moim programie, a od dwóch lat korzystam już z bizin nie mam żadnych problemów,, a funkcjonuje on już z 10. Zamiast brać przykład z takich programów to kurcze po swojemu, jak zwykle. Dobrze ktoś tu powiedział - takie to polskie.
Adela
6 lat temu
shit a nie program, faktury mogę wprowadzać, ale ich nie widać ani na przeglądzie, ani w jpk, faktur sprzedaży nie mogę wpisać (narzuca numer) etc. czy pisal to jakiś student znowu? I to taki z piewszych lat?
Adela
6 lat temu
shit a nie program, faktury mogę wprowadzać, ale ich nie widać ani na przeglądzie, ani w jpk, faktur sprzedaży nie mogę wpisać (narzuca numer) etc. czy pisal to jakiś student znowu? I to taki z piewszych lat?
Stefan
6 lat temu
Beznadzieja, program e-mikrofirma nie nadaje się kompletnie do działania na terenie UE, gdyż nie akceptuje ani faktur sprzedaży ani faktur zakupu jako wewnątrzwspólnotowych transakcji, a nawet najmniejsza firma kupuje i sprzedaje na terenie UE, gdyż na tym polega przynależność do UE. Ponadto w VAT-7, VAT-UE i JPK wymaga się wypełnienia pól dotyczących takich transakcji. Mam poniżej 10. faktur miesięcznie, ale w tym są faktury z kontrahentami z UE. Podsumowując beznadzieja!!!!