Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

NIP przedsiębiorcy. Jak wyrobić i kiedy jest potrzebny?

0
Podziel się:

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej jest numerem przyznawanym każdemu przedsiębiorcy. Służy do rozliczania podatków. Po co jest NIP?

Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) jest obowiązkowy w przypadku każdego przedsiębiorcy
Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) jest obowiązkowy w przypadku każdego przedsiębiorcy (East News, East News)

Każdy podatnik w Polsce ma swój numer NIP. NIP nadaje naczelnik Urzędu Skarbowego. W celu jego uzyskania składamy zgłoszenie identyfikacyjne, przy pomocy specjalnego formularza dostępnego w każdym Urzędzie Skarbowym.

NIP – co znaczy?

Każdy Numer Identyfikacji Podatkowej to zawsze 10 cyfr. Są ułożone według specjalnego algorytmu. Trzy pierwsze są kodem danego Urzędu Skarbowego. Pozostałe są cyframi kontrolnymi. Osoby fizyczne, które są przedsiębiorcami, muszą dołączyć wniosek o nadanie tego numeru podczas zakładania działalności gospodarczej we wniosku CEIDG-1.

Nadanie numeru NIP jest dokonywane w ciągu kilku dni. Przedsiębiorca otrzymuje pisemne potwierdzenie takiego numeru. Będzie się nim musiał posługiwać podczas rozliczeń z kontrahentami, a także urzędami skarbowymi. NIP dla każdego przedsiębiorcy staje się jego identyfikatorem.

Wydanie NIP – koszty

Przedsiębiorca musi posiadać numer NIP. Każdy z numerów identyfikacji podatkowej jest różny. Otrzymuje się go raz na zawsze. Nie ma przy tym znaczenia forma opodatkowania, rodzaj czy liczba płaconych podatków. Jeśli dokonujemy zmiany nazwy firmy, zmieniają się dane podatnika, to numer NIP i tak zostanie bez zmian.

Numer Identyfikacji Podatkowej służy do identyfikacji osób prowadzących działalność gospodarczą, a także podatników podatku VAT lub innych podatków. Numer NIP służy też do identyfikacji płatników składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Obecnie numer NIP przydzielany jest wyłącznie przedsiębiorcom. Wcześniej był wydawany również osobom prywatnym. Wszystko dlatego, że NIP nie był używany przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Dla nich identyfikatorem jest numer PESEL. W chwili, gdy takie osoby zechcą uruchomić działalność gospodarczą)
, muszą zgłosić się, by uzyskać nowy numer NIP.

Numer NIP na fakturze

NIP przedsiębiorcy wykorzystywany jest na fakturach. W przypadku transakcji między przedsiębiorcami trzeba umieścić ich numery NIP na każdej fakturze. Wszystko po to by można było właściwie rozliczyć podatek VAT. Podanie numeru identyfikacji podatkowej jest koniecznie w sytuacji, gdy podatnik zidentyfikowany jest dla potrzeb podatku VAT w Polsce, a nabywając takie towary, działa jako podatnik VAT.

NIP przedsiębiorcy nie będzie miał dużego znaczenia w sytuacji, gdy transakcja dokonywana jest z osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W takiej sytuacji nie trzeba podawać numeru NIP odbiorcy (bo przecież może go nie mieć). Jedynie przedsiębiorca, podając pełne dane swojej firmy, podaje na fakturze numer NIP. Żeby faktura była poprawnie wystawiona, muszą być na niej zawarte określone informacje. Używa się wtedy danych osobowych i adresu, tak by zidentyfikować nabywcę.

działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)