Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Odroczenie składek ZUS. Przedsiębiorco, nie płać jeśli nie musisz, bo "nadpłaty" nie odzyskasz

50
Podziel się:

- Złożyłem wniosek o odroczenie składek. Tymczasem składka figuruje, jako zadłużenie – pisze nasz czytelnik. Skąd pewność, że wniosek został złożony prawidłowo? ZUS wyjaśnia: zwolnienie następuje z mocy ustawy, w razie wątpliwości będzie kontakt z przedsiębiorcą.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zawieszenie składek ZUS
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zawieszenie składek ZUS (East News, Karol Makurat)

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg w składkach ZUS za marzec, kwiecień i maj. W tym celu właściciele firm powinni złożyć wnioski przez platformę ePUAP.

Do wtorku wpłynęło niemal 640 tys. wniosków w sprawie tarczy. Jak podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej, z tej puli 459 tys. wniosków dotyczyło właśnie składek do ZUS.

Niektórzy przedsiębiorcy nie mają pewności, po czym można rozpoznać, że wniosek został prawidłowo złożony. O swoich wątpliwościach napisał do nas pan Jarosław.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Na dziś składka w systemie, która powinna być albo odłożona albo zapłacona, figuruje jako zadłużenie. O ile dobrze się orientuję, to w myśl tzw. tarczy wniosek o zawieszenie składki powinien być zatwierdzony przez ZUS – pisze pan Jarosław.

- Co w obecnej sytuacji? Boję, że się ZUS nie zdąży z rozpatrzeniem, składka będzie dalej figurowała, jako dług, co stanie się powodem odmowy umorzenia składek – dodaje.

Jako dowód, mężczyzna wysłał na zdjęcie. Widać na nim, że nieopłacona składka jest traktowania, jako zadłużenie. Co na to ZUS? Zakład interpretuje to tak, że zwolnienie ze składek następuje z mocy ustawy, a nie decyzji urzędnika. Innymi słowy, każdy kto spełnia warunki, będzie automatycznie zwolniony ze składek.

- Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Ponadto przedsiębiorca dostanie od nas informację o rozstrzygnięciu na Platformie Usług Elektronicznych lub prześlemy ją za pośrednictwem poczty – tłumaczy money.pl rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca – puentuje.

ZUS podkreśla również, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki "nieopłacone". Mówiąc inaczej, jeśli byliśmy uprawieni do skorzystania z umorzenia, ale zapłaciliśmy składkę, to "nadpłaconych" pieniędzy nie odzyskamy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
Fakt
4 lata temu
Państwo z dykty!
jan
4 lata temu
system emerytalny tak samo jak system tzw. bezpłatnej opieki zdrowotnej zbankrutował. Teraz to tylko walka o to aby dać cokolwiek starym.
Ona40
4 lata temu
Nie płacę w marcu za składki za luty pod warunkiem że przychód miałam do 15681 ale przecież to śmieszna kwota w lutym jeszcze wszytko funkcjonowało bez przeszkód
Anula
4 lata temu
a jak nie zapłacisz składki zdrowotnej to nie wypadniesz z systemu i o szpitalu możesz zapomnieć, a jak płacisz dobrowolną składkę chorobową to wpadniesz w okres wyczekiwania i o jakimkolwiek zasiłku w przypadku choroby możesz zapomnieć :-)
bolo
4 lata temu
Dlaczego dokonano takiego oszustwa, że zwolnienie z ZUS nie przysługuje pracodawcy, który zatrudnia w mikrofirmie dziewięciu pracowników??? dlaczego nie powiedzieli, że ma być 8 pracowników + pracodawca ???
...
Następna strona