Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Oświadczenie o wyborze opodatkowania. Jaką formę opodatkowania można wybrać?

1
Podziel się:

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, musi określić, w jaki sposób będzie płacił podatki. Można do tego użyć oświadczenia o wyborze opodatkowania.

Jeśli w nowym roku podatkowym przedsiębiorca pozostaje przy dotychczasowej formie opodatkowania, nie musi nic robić
Jeśli w nowym roku podatkowym przedsiębiorca pozostaje przy dotychczasowej formie opodatkowania, nie musi nic robić (pixabay.com / CC0)

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, musi złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania. Jeśli będzie chciał ją zmienić, może to zrobić na początek każdego roku podatkowego.

Formy opodatkowania

Zakładając działalność gospodarczą poprzez złożenie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEiDG)
, możemy wskazać odpowiednią formę opodatkowania. Przedsiębiorca może wybrać:

  • rozliczenie na zasadach ogólnych – wtedy podatek rozliczany jest według skali podatkowej 18 i 32 proc. Jeśli przedsiębiorca nie określi sposobu rozliczenia podatków, to zasady ogólne zostaną mu przydzielone "z automatu". Podatek według skali podatkowej może wybrać każdy podatnik, niezależnie od rodzaju działalności, który będzie prowadził;
  • podatek liniowy – który obejmuje rozliczenie według stawki 19 proc.;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa.

Skala podatkowa

Skala podatkowa jest najpopularniejszym sposobem rozliczania podatków. Dochód, który nie przekracza 85 528 zł, opodatkowany jest według skali 18% minus kwota zmniejszająca podatek. Jeśli dochód przekracza 85 528 zł, podatek wynosi 15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Skala podatkowa to również konieczność odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy. Robi się to albo kwartalnie, albo miesięcznie. Na koniec roku podatkowego trzeba złożyć zeznanie roczne PIT-36.

Korzystając z rozliczenia podatkowego na skali, można odliczać ulgi podatkowe, a także rozliczać się z małżonkiem.

Podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego trzeba też odprowadzać zaliczki na podatek. Trzeba je opłacać miesięcznie albo kwartalnie. Deklaracja roczna powinna być złożona na druku PIT-36L. Podatek liniowy pozwala płacić podatek według jednej stawki, niezależnie od dochodu. Nie da się korzystać z ulg podatkowych ani rozliczać wspólnie z małżonkiem. Nie ma w takiej sytuacji również kwoty wolnej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powoduje, że nie można pomniejszyć przychodów o koszty podatkowe. Korzyścią jest jednak niska stawka ryczałtu. To 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%. Zależy ona od rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadzi przedsiębiorca.

Z ryczałtu nie można jednak skorzystać w przypadku każdej działalności. Po pierwsze jest to sposób rozliczania dla tych, którzy osiągają przychody niższe niż 250 000 euro.

Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania?

Trzeba je złożyć nie później niż wtedy, gdy osiągniemy pierwszy przychód w przypadku skali albo podatku liniowego, a także jeszcze przed rozpoczęciem działalności, jeśli wybieramy kartę podatkową. Jeśli przedsiębiorca nie będzie zmieniał formy opodatkowania w nowym roku podatkowym, to nie musi zawiadamiać o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Janek
4 lata temu
W wyborze korzystniej dla mnie formy opodatkowania pomogła mi Eurokadra Expert.