Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Płaca minimalna w 2021 roku. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o zmiany

86
Podziel się:

Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku do rządowego projektu podniesienia płacy minimalnej w 2021 przestrzega, że obecna sytuacja gospodarcza nie uzasadnia tej decyzji. Pracodawcy uważają wręcz, że skokowe podniesienie pensji minimalnej może zaszkodzić polskiej gospodarce.

Płaca minimalna w 2021 roku. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o zmiany
Rząd Mateusza Morawieckiego chce, by płaca minimalna w 2021 roku wyniosła 2800 złotych brutto. (Flickr, KPRM, KPRM, Krystian Maj)

Przed kilkoma dniami rząd odsłonił karty co do podwyżki płacy minimalnej w 2021 roku. Choć przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość obiecywało wzrost do 3 tys. zł brutto, to jednak kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa zweryfikował plany. Obecna propozycja rządu to podniesienie płacy o 200 zł do poziomu 2,8 tys. zł brutto.

To jednak nadal zbyt dużo w ocenie przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan ma inną propozycję: podwyżkę do wysokości 2716 złotych brutto, co da stawkę godzinową 17,7 zł (przy 2800 złotych stawka godzinowa wynosi 18,3 zł).

- Nie stać nas w czasie recesji, na tak wysoką podwyżkę płacy minimalnej. Dla firm oznaczać to będzie dalszy wzrost kosztów pracy, w sytuacji kiedy od kilku miesięcy zmagają się ze skutkami pandemii COVID-19. Część przedsiębiorstw będzie miała problemy z utrzymaniem zatrudnienia - mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. Jego wypowiedź cytuje portal dlahandlu.pl.

Zobacz także: Zobacz: Fiskus ściga za podatek od darowizn. Mamy komentarz ministerstwa

Konfederacja wskazuje również na inny problem: otóż pensje szeregowych pracowników rosną, ale jednocześnie tych, którzy zarabiali powyżej minimalnej płacy, najczęściej stoją w miejscu. A to może działać demotywująco na pracowników wyższego szczebla.

"Przy obecnym rozkładzie wynagrodzeń w gospodarce zbyt szybkie podnoszenie płacy minimalnej (716 zł w ciągu 4 lat) powoduje kompresję wynagrodzeń, zaburzając ich informacyjną funkcję" - tłumaczy organizacja.

"Niewielka różnica między płacą pracownika wykonującego najprostsze prace w ramach umowy kodeksowej a urzędnika, czy pielęgniarza demotywuje do pracy w trudnych zawodach zwiększając ryzyko masowej emigracji i selekcji negatywnej. Podobnych skutków można oczekiwać na terenach słabiej rozwiniętych, a przez to oferujących systematycznie niższe wynagrodzenia" - wyjaśnia dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
lekas
4 lata temu
Niedługo płaca minimalna dojdzie do pensji lekarza bez specjalizacji, czyli 3000 zł. Brawo! Widać społeczeństwo nam się kształci i wkrótce wszyscy będą znowu równi. Dobrze mówili towarzysze, że żołądki te same. Ktoś złośliwy powie, że nie te same kwalifikacje, zapotrzebowanie i odpowiedzialność - ale tak jest na zgniłym zachodzie. U nas wszyscy muszą być równi pod względem płac, bo inaczej byłoby to niesprawiedliwe (poza władzą, bo ona, wiadomo, ciężko pracuje).
Antylewiatan
4 lata temu
Lewiatan to najbardziej zbrodniczy związek . Bochniarz zabrała Polakom dodatki za pracę w niedzielę a teraz ma czelnośc jescze zabierać głos. Lewiatan broni tylko interesy szydowskie.
Pankracy
4 lata temu
Zamiast promować ludzi by sie kształcili i nagradzać tych co chcą budować Polske to chcą podnosić najniższą pensję. Niedługo będą siłą zatrzymywac samoloty z emigracją startujące na zachód.
podatnik
4 lata temu
I kto to mówi? Lewiatan, któremu szefuje Maciej Witucki zrobił wydmuszkę finansową z Telekomunikacji Polskiej S.A. oraz Orange PL następnie przeniósł się do Work Service i doprowadził firmę do katastrofy za te wszystkie działania został nagrodzony szefowaniem Lewiatana na miejscu tow. Henryki Bochniarz? I ten gość chce kogokolwiek pouczać na temat odpowiedzialnego biznesu? To jest możliwe tylko w PRLu bis? i do tego to jest aberracja rozmawiać z tym facetem o płacy minimalnej?
asdasd
4 lata temu
wiecznie problem...ale jak w raportach finansowych widzi sie miliony zysku, zysku! juz po wszelkich kosztach to juz nie przeszkadza, chciwosc nie zna granic, zamiast 20milionow zarobisz 18 na czysto, wielka tragedia, nie mozna podniesc plac, musze miec 20 baniek a nie 18.
...
Następna strona