Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podatek od nieruchomości. Kiedy należy go zapłacić?

1
Podziel się:

Podatek od nieruchomości to podatek lokalny, którego wysokość każda gmina ustala samodzielnie. Nie może on być jednak wyższy niż kwota ustalona co roku przez ministra finansów.

Podatek od nieruchomości wyższy niż 100 zł można uregulować w czterech ratach
Podatek od nieruchomości wyższy niż 100 zł można uregulować w czterech ratach (pixabay.com / CC0)

Podatek od nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych źródeł dochodu każdej gminy. Jest ustalany samodzielnie przez władze każdej z gmin. Jednak wysokość podatku od nieruchomości nie może być wyższa niż wartość ogłaszana przez Ministra Finansów. W przypadku gruntów nie może być więcej niż 0,48 zł za m2, a w przypadku budynków mieszkalnych 0,77 zł m2. Taka sama stawka dotyczy miejsca parkingowego. Jeśli garaż uznaje się na wyodrębniony lokal, to płaci się za niego podatek w wysokości maksymalnie 7,77 zł m2.

Rada Gminy nie musi uchwalać maksymalnych stawek. Zwykle jednak urzędy gmin właśnie tak robią.

Kiedy trzeba płacić podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości płaci się w czterech ratach: do 15 marca, do 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeśli kwota podatku jest niższa niż 100 zł, płatność powinna być uregulowana jednorazowo. Podatek od nieruchomości trzeba opłacić gotówką albo przelać na rachunek bankowy.

Podatek ulega obniżeniu, jeśli np. w trakcie roku nieruchomość zostanie sprzedana. Wtedy podatek rozlicza się wyłącznie za czas, kiedy jesteśmy właścicielem określonego mieszkania lub domu. W związku z tym trzeba poinformować gminę o sprzedaży takiej nieruchomości w ciągu 14 dni.

Gdzie i kiedy złożyć dokumenty?

Podatek od nieruchomości musi zapłacić każdy właściciel mieszkania albo lokalu, który jest prawnie wyodrębniony, a także posiadacz budynków i gruntów, które nie są ani gruntami rolnymi, ani leśnymi. W przypadku zakupu nieruchomości, formalności dopełnia się w ciągu 14 dni od momentu zakupu takiej nieruchomości, rozpoczęcia korzystania z niej albo gdy zyskało się prawo do użytkowania wieczystego. W takiej sytuacji trzeba poczekać na decyzję w sprawie podatku od nieruchomości. Jeśli jego kwota będzie niższa niż 6,20 zł, właściciel będzie zwolniony z opłat.

Co nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości nie są objęte użytki rolne, a także grunty z drzewami i krzewami na użytkach rolnych albo lasy. Wyjątkiem są lasy, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie trzeba też płacić podatku od nieruchomości, jeśli taka nieruchomość, na zasadzie wzajemności jest własnością innych państwa albo organizacji międzynarodowych. Podatek od nieruchomości nie obejmuje też:

  • Gruntów pod wodami powierzchniowymi i kanałami żeglownymi. Wyjątek stanowią jeziora, a także grunty zajęte na zbiorniki retencyjne albo elektrownie wodne.
  • Nieruchomości zajętych dla potrzeb organów jednostek samorządu terytorialnego.
  • Gruntów zajętych pod pasy drogowe, a także budowle z nimi związane. Wyjątkiem są obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zawarto też listę nieruchomości, za które podatku nie trzeba płacić. Zaliczają się do nich też m.in. budynki, które służą działalności leśnej albo rybackiej, a także grunty objęte ochroną ścisłą lub krajobrazową.

Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości płacą osoby fizyczne i prawne, a także jednostki organizacyjne, które są:

  • właścicielami nieruchomości;
  • użytkownikami wieczystymi gruntów.

Podatku od nieruchomości nie muszą płacić, m.in. uczelnie i szkoły.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
mok
5 lata temu
A ja jeszcze nie dostalem decyzji....a jest 15 marzec...