Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy chcą więcej narzędzi wspierania przedsiębiorców

8
Podziel się:

Ułatwienia dla firm, więcej inwestycji i wyższe nakłady na innowacje - to tylko niektóre rozwiązania rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Planem, którego celem jest równomierny rozwój kraju, zajmował się w poniedziałek zespół Rady Dialogu Społecznego.

Pracodawcy chcą więcej narzędzi wspierania przedsiębiorców
(Kzenon)

Przedsiębiorcy popierają plan ale, jak zaznaczył Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, strategia nie wykorzystuje wszystkich możliwych narzędzi wspierania przedsiębiorców. Dodał, że w Strategii zakłada się rozwój nowoczesnych branż przemysłu i pobudzanie kapitału ludzkiego, ale narzędziem ma być tylko rozwój szkolnictwa zawodowego.

Tymczasem Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźnik szkoleń dla osób już pracujących. - Kompetencje pracowników bardzo szybko się dezaktualizują i trzeba skłonić nie tylko pracowników, ale także pracodawców do podnoszenia swoich kompetencji - podkreślił ekspert. I dodał, że szkolnictwo zawodowe jest potrzebne, ale wszystkiego nie załatwi.

Baczewski zwrócił uwagę, że szkolenia mogłyby być wspierane przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ale ma bardzo niskie możliwości finansowania na poziomie niespełna 200 milionów złotych. - Rozwinięcie tego instrumentu byłoby istotnym wsparciem dla realizacji strategii - uważa Grzegorz Baczewski.

Przyznał też, że Strategia zawiera wiele bardzo korzystnych rozwiązań z punktu widzenia pracodawców. Chociażby takie, że mali i średni przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać przez 50 lat dokumentacji pracowniczej. Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Mateusza Morawieckiego, czas przechowywania tej dokumentacji przez firmy ma być skrócony do 7-10 lat.

- Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju sprzyja też zwykłym pracownikom - podkreślił przewodniczący OPZZ Jan Guz. Dodał, że trudno, by ktoś logiczny nie wpierał dobrych inicjatyw jak chociażby starań o wyższe wynagrodzenia czy lepsze miejsca pracy i wyższe zatrudnienie.

Rząd zakłada, że Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju poprawi jakość życia wszystkich Polaków.

firma
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
g56
6 lat temu
Niech rząd ustanowi jedną formę pomocy dla " PRZEDSIĘBIORCÓW ?" - nie muszą płacić pracownikom, zrobi to za nich państwo. Głupie? Na pewno, ale na co i do kogo mięliby pretensje za swoją nieudolność?
Kks
6 lat temu
Przedsiebiorcy wola sobie zakupic kolejnego Cayena czy q7 niz podzielic sie zyskami z pracownikami. Nie widzicie jaki oni odniesli sukces a jak rosly zarobki. Kazda kasa zostanie przez nich wchlonieta kazda ulga kazdy grosz. W Polsce panuje zmowa płacowa !!!!!!! Magiczne 2000zl
Maciek
6 lat temu
Prostym sposobem na aktywizację ekonomiczną jest np. uwolnienie milionów osób od szatańskiego produktu pod nazwą kredyt chf i ukrócenie bezprawnych poczynań banksterki w Polsce np w zakresie tzw kredytów chf zgodnie z ostatnim raportem Rzecznika Finansowego.!!
leonek_king
6 lat temu
pamiętacie program szkoleń dla bezrobotnych w temacie pisania cv? ciekawe co da piękne cv jeżeli nie wspiera się tworzenia miejsc pracy....... przerzucanie pieniędzy na szkolenia a nie na wspieranie rozwoju technicznego małych podmiotów gospodarczych to zbędne wydawanie pieniędzy
Johny
6 lat temu
Jedyny plan poprawy firm i pracowników to obniżenie podatków.