Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Prawa pracy dla ciężarnej

1
Podziel się:

Prawa pracy dla ciężarnej – na jakie przywileje liczyć może pracownica w ciąży? To pytanie bardzo często zadawane przez młode kobiety, które chciałyby posiadać potomstwo, ale jednocześnie boją się, że po zajściu w ciążę stracą dotychczasową pracę i pogorszy się ich sytuacja materialna.

Kobiety w ciąży są chronione przez specjalne zapisy prawa pracy
Kobiety w ciąży są chronione przez specjalne zapisy prawa pracy (Unsplash, pixabay.com (CC0))

Prawa pracy dla ciężarnej – na jakie przywileje liczyć może pracownica w ciąży? To pytanie bardzo często zadawane przez młode kobiety, które chciałyby posiadać potomstwo, ale jednocześnie boją się, że po zajściu w ciążę stracą dotychczasową pracę i pogorszy się ich sytuacja materialna.

Prawa pracy w szczególny sposób dotyczą ciężarnych. Obejmują one na przykład ochronę przed pracą szkodliwą dla zdrowia. Jednocześnie kobieta, która dobrze się czuje i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do kontynuowania aktywności zawodowej, jak najbardziej powinna pracować aż do rozwiązania.

Ochrona trwałości stosunku pracy

Kobieta w stanie błogosławionym nie może zostać zwolniona z pracy. Nie może jej zostać ani wypowiedziana, ani rozwiązana umowa o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja, że zachodzi uzasadniona konieczność takiego zachowania. Nawet wówczas zgodę na zwolnienie takiej pracownicy wyrazić musi zakładowa organizacja związkowa.

Jeżeli umowa o pracę zawarta jest na czas określony i w związku z tym ulega ona rozwiązaniu już po upływie trzeciego miesiąca ciąży, kobieta jest chroniona, a umowa automatycznie zostaje przedłużona aż do dnia porodu.

Prawa pracy dla ciężarnej – czas pracy

Także czas pracy w przypadku ciężarnych kobiet ulega zmianie. Pracownicy w ciąży nie wolno bowiem zatrudniać w godzinach nadliczbowych. Jest to bezwzględny zakaz i obejmuje wszystkie sytuacje, także na przykład akcje ratunkowe. Ciężarne nie mogą być również zatrudniane w porze nocnej. Jeżeli dana firma do tej pory zatrudniała kobietę w godzinach nocnych, ma obowiązek zapewnić jej możliwość wykonywania pracy w ciągu dnia. Jeśli jest to niemożliwe, pracownica musi zostać przeniesiona do innego rodzaju obowiązków.

Kobieta w ciąży nie może bez jej zgody być delegowana poza stałe miejsce pracy. Jeżeli więc czuje się źle, może odmówić wyjazdu w delegację. Prawa pracy dla ciężarnej zabraniają również zatrudniania jej w przerywanym czasie pracy. Kobieta brzemienna nie może dziennie pracować przez więcej niż 8 godzin.

Badania lekarskie

Prawa pracy, które obowiązują w stosunku do kobiet ciężarnych, zmuszają pracodawcę do udzielenia pracownicy zwolnienia od pracy na czas zleconych badań lekarskich, jeżeli nie ma możliwości wykonania ich poza godzinami pracy. Takie zwolnienie obejmuje nie tylko czas samego badania, ale również dojazdu na miejsce i na przykład czas oczekiwania na jego wykonanie. Za czas nieobecności pracownicy przysługuje normalne wynagrodzenie.

Dodatek wyrównawczy

Zgodnie z założeniami prawa pracy dla ciężarnych należy im się dodatek wyrównawczy. Jest on wypłacany, jeżeli dojdzie do zmian warunków pracy, także skrócenia jej czasu lub przeniesienia na inne stanowisko, co łączy się z obniżeniem wynagrodzenia pracownicy. Takie działanie ma zapewnić ciężarnej otrzymywanie pensji takiej samej wysokości.

Zwolnienie lekarskie

Kobieta w ciąży ma możliwość skorzystanie z maksymalnie 270 dni zasiłku chorobowego (cały okres ciąży). W przeciwieństwie do zwykłego zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy jest w przypadku ciężarnych wypłacany w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru składek.

Prace uciążliwe

Prawa pracy dla ciężarnych określają także, że kobiety takie nie mogą wykonywać pracy na stanowisku, przy którym występuje przekroczenie określonych limitów narażenia na czynniki szkodliwe. Jeżeli dana posada obejmuje prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet, ujęte w Rozporządzeniu Rady Ministrów, pracodawca musi przenieść kobietę na inne stanowisko niezależnie od jej woli albo zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
ZK590
4 lata temu
W Polsce kobieta kiedy tylko zorientuje się, że jest w ciąży to natychmiast "choruje"potem jest rok na macierzyńskim ,potem znowu w ciąży a potem PIS ofiaruje jej emeryturę.