Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program sportowo-rekreacyjny dla pracowników a zwolnienia od podatku

0
Podziel się:

Zwolnieniem będzie objęta wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeśli zostaną spełnione określone warunki.

Program sportowo-rekreacyjny dla pracowników a zwolnienia od podatku
(Phillie Casablanca/CC/Flickr)

Pracodawca zorganizował dla swoich pracowników sfinansowany ze środków ZFŚS program sportowo-rekreacyjny. Pracownik zamierzający skorzystać z takiego świadczenia będzie miał taką możliwość po uprzednim zgłoszeniu tego pracodawcy i otrzymaniu imiennej karty. Sprawdźmy, czy tego rodzaju świadczenie będzie wolne od podatku.

Tak, takie świadczenia będą korzystały ze zwolnienia od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof.). Przypomnijmy, że zwolnieniem będzie objęta wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:

 • świadczenie musi zostać otrzymane przez pracownika,
  • świadczenie jest w całości sfinansowane ze środków ZFŚS,
  • świadczenie przekazane przez pracodawcę ma związek z finansowaniem działalności socjalnej,
  • świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego lub pieniężnego, ale nie może mieć postaci bonu talonu lub innego znaku uprawniającego go do wymiany na towary lub usługi,
  • suma wartości świadczeń otrzymanych od firmy przez pracownika w danym roku podatkowym a sfinansowanych ze środków ZFŚS nie przekracza kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 lipca 2011 r. (sygn. IPPB2/415-576/11-2/AS) potwierdził możliwość skorzystania z tego zwolnienia w odniesieniu do wspomnianych kart imiennych wydawanych pracownikom. Organ podatkowy przyznał rację wnioskodawcy, który stwierdził, że omawiane świadczenie jest zwolnione od podatku ponieważ:

 • karty są przekazywane tylko pracownikom,
  • świadczenie w całości będzie sfinansowane z ZFŚS – żadna część nie zostanie sfinansowana ze środków obrotowych pracodawcy,
  • karty mają związek z finansowaniem działalności socjalnej – w tym przypadku będzie to forma wypoczynku zaliczana do takiej działalności,
  • karty przekazywane pracownikom mają charakter świadczenia rzeczowego.

Poza tym zwolnienie z podatku w odniesieniu do wartości tych kart będzie miało zastosowanie z uwzględnieniem limitu do kwoty 380 zł w roku podatkowym. Pracodawca powinien przy tym brać pod uwagę także wartość innych, ewentualnych świadczeń z ZFŚS otrzymanych przez pracownika w roku podatkowym. Od wartości świadczenia przekraczającego ten limit (380 zł) pracodawca powinien pobierać zaliczki na podatek dochodowy. **

Finansowanie ze środków ZFŚS programów mających na celu zorganizowanie pracownikom różnych form wypoczynku może więc korzystać ze zwolnienia jako działalność socjalna na warunkach określonych w art. 21 ust. l 1 pkt 67 updof.

 • Podstawa prawna
  • Art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.
Czytaj więcej na temat prowadzenia firmy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/od;imprezy;integracyjnej;trzeba;zaplacic;podatek,255,0,818943.html) Od imprezy integracyjnej trzeba zapłacić podatek Udział w imprezie integracyjnej to przychód pracownika i to bez względu na to czy pracownik brał w niej udział, czy nie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t139557.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dojazd;do;pracy;samochodem;sluzbowym;bez;podatku,62,0,935998.html) Dojazd do pracy samochodem służbowym bez podatku Rozwiązanie to jest więc bardziej korzystne niż finansowanie pracownikom dojazdu do pracy, które jest opodatkowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/choroba;pracownika;a;wczesniejsze;swiadczenie;rehabilitacyjne,64,0,934976.html) Choroba pracownika a wcześniejsze świadczenie rehabilitacyjne Sytuacja, w której pracownik zaraz po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przedstawia zwolnienie lekarskie, może budzić wątpliwości za punktu widzenia pracodawcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)