Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rejestracja samochodu z Niemiec. Jak przebiega?

0
Podziel się:

Kupowanie samochód zza zachodniej granicy jest popularnym sposobem na to, by mieć pojazd w dobrym stanie technicznym w korzystnej cenie. Dodatkowo zachęcają proste procedury związane z rejestracją pojazdu.

Sprowadzenie samochodu z Niemiec związane jest z koniecznością zapłacenia akcyzy
Sprowadzenie samochodu z Niemiec związane jest z koniecznością zapłacenia akcyzy (Rangga Aditya Armien / pexels.com)

Cały czas kupowanie samochód zza zachodniej granicy jest popularnym sposobem na to, by mieć pojazd w dobrym stanie technicznym w korzystnej cenie. Dodatkowo zachęcają proste procedury związane z rejestracją pojazdu.

Jak zarejestrować samochód z Niemiec krok po kroku

Jeśli podjąłeś decyzję o kupnie samochodu z Niemiec, to nie jesteś jedyny. Wciąż bardzo wielu Polaków decyduje się na kupienie takiego pojazdu. Wszystko przez to, że cena jest bardzo atrakcyjna. Dodatkowo samochody te z reguły są w dobrym stanie technicznym. Jeśli transakcja jest rozliczona, pozostanie taki samochód zarejestrować. Jak wygląda taka procedura?

Zapłać akcyzę

Sprowadzając samochód z Niemiec, podstawowym obowiązkiem będzie to, żeby zapłacić akcyzę. Możemy w tym celu udać się do Urzędu Celnego albo złożyć wniosek online. Żeby rozliczyć ten podatek, urzędnicy dali nam 30 dni. Jego wysokość zależna jest od wartości pojazdu. Potwierdza ją dokument sprzedaży.

Jakich dokumentów potrzebujemy do zarejestrowania samochodu z Niemiec?

Gdy zapłacona zostanie akcyza, można rozpocząć rejestrację. Wygląda ona praktycznie tak samo, jak w sytuacji, gdy rejestrujemy samochód krajowy. Trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy samochód sprowadziliśmy z Niemiec z ważnym przeglądem technicznym, to nie musimy powtarzać go w kraju.

Sporą różnicą w porównaniu do rejestracji pojazdu krajowego jest to, że od tego, jakie tablice tymczasowe dołączone są do samochodu. Taki czas na rejestrację waha się od 5 do 30 dni. To zabierzmy się za rejestrację. Najpierw trzeba udać się do wydziału komunikacji i tam złożyć* wniosek o rejestrację*. Wniosek powinien być złożony wydziale odpowiednim ze względu na miejsce naszego zameldowania. Możemy też pobrać wniosek ze strony wydziału komunikacji.

Do wniosku trzeba dołączyć oryginały dokumentów potwierdzających sprzedać. Trzeba je przetłumaczyć na polski. Musi to zrobić tłumacz przysięgły. Dokumenty to kolejno:

 • dowód zakupu pojazdu (faktura lub polsko-niemiecka umowa sprzedaży);
 • dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie, że zapłacono podatek akcyzowy;
 • tymczasowe tablice rejestracyjne;
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym;
 • dokument tożsamości właściciela;
 • potwierdzenie wniesienia opłat.

Rejestracja auta z Niemiec – koszty

Rejestracja samochodu z Niemiec kosztuje tyle samo co zarejestrowanie samochodu krajowego. Osoba rejestrująca pojazd z Niemiec musi zapłacić za wydanie:

 • tablic rejestracyjnych – 80 zł (lub 1000 zł, jeśli będą to tablice indywidualne);
 • dowodu rejestracyjnego – 54 zł;
 • pozwolenia czasowego (miękki dowód rejestracyjny) – 13,50 zł;
 • naklejki kontrolnej – 18,50 zł;
 • naklejki legalizacyjnej – 12,50 zł;
 • karty pojazdu – 75 zł.

W takiej sytuacji najpierw, tak jak w przypadku krajowego pojazdu, wydany nam zostanie najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny, Właściwy dowód dostarczony będzie do urzędu komunikacji w ciągu miesiąca. Rejestracja zostanie dokonana, dopiero kiedy wszystkie opłaty z tym związane będą uregulowane. Urzędnicy sprawdzą więc, czy została rozliczona akcyza.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)