Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|
aktualizacja

Rządowy plan na koronawirusa. Dodatkowy zasiłek i praca zdalna

194
Podziel się:

Praca zdalna i dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli - to część założeń projektu ustawy dotyczącej walki z koronawirusem, przyjętej przez rząd. - Przepisy są zbyt lakoniczne - wskazuje ekspertka od prawa pracy i wymienia listę potencjalnych trudności z jej realizacją.

Rząd przygotował ustawę, która ma pomóc w walce z koronawirusem.
Rząd przygotował ustawę, która ma pomóc w walce z koronawirusem. (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Lara)

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu w niedzielę. Został skierowany do pierwszego czytania w komisji zdrowia. Wśród regulacji znajdują się m.in. takie, które dotyczą prawa pracy.

Według rządowego projektu ustawy w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, np. z domu.

- To jest duża zmiana. Jeżeli umowa o pracę nie przewiduje możliwości świadczenia pracy w ramach telepracy, to jednostronnym poleceniem nie można zmienić miejsce pracy - mówi dr Izabela Florczak z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego. - Zmiana miejsca pracy powinna nastąpić na mocy porozumienia stron czy wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy - dodaje.

Zobacz także: Oglądaj też: Koronawirus. "Przypadki zachorowań się pojawią, musimy być przygotowani"

Problem z jednostronnym poleceniem pracy zdalnej dotyczy przede wszystkim rozpatrywania spraw związanych z ewentualnymi wypadkami przy pracy. Pracodawca pracownika, który na co dzień nie pracuje zdalnie, nie ma możliwości wejścia do jego domu i skontrolowania warunków BHP.

Umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą powinna też zawierać zasady dotyczące wyposażenia pracownika w potrzebny sprzęt, na przykład komputer.

- W przypadku niektórych zawodów, problemem może być praca na danych osobowych. W zakładzie pracy te dane zazwyczaj są odpowiednio zabezpieczone. Ale jeśli pracownik przeniesie się na prywatny komputer, to takich zabezpieczeń może nie być - mówi dr Izabela Florczak. - Pamiętajmy też, że nie każdy pracownik chce pracować z domu, bo np. może nie mieć do tego odpowiednich warunków.

Co więcej, rządowy projekt nie daje pracodawcy możliwości polecenia pracownikowi pracy z domu, a "poza miejscem jej stałego wykonywania".

- Z tej ustawy nie wynika, czy pracodawca może wskazać to "inne miejsce". Nie wiadomo jak to się ma do walki z koronawirusem, bo jeśli pracownik weźmie laptopa do galerii handlowej i będzie tam pracował, to trudno mówić o izolacji i zabezpieczeniu przed zarażeniem - ocenia dr Florczak. - Nie wiadomo też, w jaki sposób miałby być kontrolowany czas pracy pracowników, odesłanych do pracy zdalnej.

Jak ocenia ekspertka, ustawa wprowadza do prawa pracy nowe pojęcie, ale w żaden sposób go nie reguluje. Nie odsyła też do żadnych przepisów Kodeksu pracy, np. tych, które regulują telepracę.

- W polskim prawie takiego pojęcia, jak "praca zdalna", dotąd nie było. Wprowadzenie nowego pojęcia ogranicza się do dwóch linijek tekstu i niewiele z tego wynika - komentuje dr Izabela Florczak.

Ustawa daje też prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługujący rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii.

Dodatkowy zasiłek przyznaje się na takich samych zasadach, jak zwykły zasiłek opiekuńczy, który rodzice mogą otrzymać w przypadku nagłego zamknięcia placówki.

Nowe świadczenie można pobierać za okres maksymalnie 14 dni, które nie wliczają się do rocznego limitu zasiłku opiekuńczego. Dla przykładu, w przypadku opieki nad dziećmi zdrowymi, nie mającymi więcej niż 8 lat, taki limit wynosi 60 dni.

W projekcie ustawy zapisano, że za okres pobierania dodatkowego zasiłku nie wypłaca się podstawowego zasiłku opiekuńczego. Nie można zatem pobierać dwóch świadczeń na raz, ale w praktyce będzie można liczyć na dodatkowe dni, za które będzie można otrzymać zasiłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(194)
Przedsiębiorc...
4 lata temu
Zapomnijcie o pieniążkach. Firmy po prostu zawieszą działalność lub zwolnią ludzi... Gdzie projekty wsparć małych i średnich firm?
Gg
4 lata temu
Kto pisze te artykuły? Przecież pracownik nie ma teraz 60 dni opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, tylko nad chorym i to łączny limit dla rodziców !
Projekt w nie...
4 lata temu
o 23.23 a w poniedziałek o 12.00 po głosowaniu. Artykuł po czasie. Tryb wprowadzania małego stanu wyjątkowego oparty na kłamstwach. Senat prosi o informacje - oburzenie władców, za chwilę ustawa, nad którą "rząd pracował kilka tygodni", a procedowanie w 10 godzin, cudownie następnego dnia przypadek koronawirusa odnajduje się, przywleczony, oczywiście, z Niemiec. Władzę dostają partyjni urzędnicy czarnego komunizmu.
AnnaP
4 lata temu
- dzieci do 8 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a 10 - cio latka mam samego zostawić w domu. Kpiny.
MANITU
4 lata temu
Ten urzędniczo-prawniczy bełkot jest przerażający. W coraz większym stopniu nasze życie i wszystko co robimy staje się zależne od jakiegoś urzędasa. Stajemy się cywilizacją urzędniczą, a oni (urzędasy) przez swoje ustawy na najwyższym szczeblu robią z nas społeczeństwo bezdecyzyjnych niewolników.
...
Następna strona