Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|

Samozatrudnienie, czyli prosty sposób na biznes

1
Podziel się:

Indywidualna działalność gospodarcza, to jedna z najprostszych i najtańszych form prowadzenia działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie, czyli prosty sposób na biznes
(istockphoto)

Działalność gospodarcza to najprostsza forma, która umożliwia założenie firmy. Można zarejestrować ją w ciągu jednego dnia. Wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie miejskim lub wysłać przez internet. Co ważne, przedsiębiorca nie musi mieć kapitału początkowego, ale w razie problemów finansowych odpowiada całym swoim majątkiem - również prywatnym.

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym jako osoba fizyczna. Z tego względu prowadząc działalność gospodarczą należy w nazwie podać imię i nazwisko. Warto również wskazać profil wykonywanej działalności, co umożliwi lepszą identyfikację.

Forma jednoosobowej działalności dopuszcza możliwość prowadzenia spółki cywilnej. Jednak każdy przedsiębiorca musi indywidualnie zarejestrować działalność.

Podstawa prawna dla tego rodzaju formy prowadzenia firmy to Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 nr 173 poz. 1807).

Zgodnie z definicją podatkową, jest to działalność zarobkowa:

  • wytwórcza, handlowa, usługowa,
  • polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Dostępne formy opodatkowania:

  • zasady ogólne, przy zastosowaniu skali podatkowej - obecnie stawka wynosi 18, 32 procent,
  • opodatkowanie według jednolitej stawki - liniowo 19 procent,
  • ryczałt przychodów ewidencjonowanych, wysokość stawek ryczałtu uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności (obecne stawki wynoszą: 20, 17, 8.5, 5.5, 3 procent),
  • karta podatkowa.

Od 1 lipca 2011 roku funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja o działalności Gospodarczej. CEIDG jest to rejestr wszystkich przedsiębiorców (aktywnych i nieaktywnych). Prowadzony w formie teleinformatycznym, do którego dostęp ma każdy. Organ odpowiedziały to Minister Gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl

Zatrudniamy współpracownika w firmie. Jakie możliwości i obowiązki? Sprawdź, na jakich warunkach najlepiej nawiązać współpracę.
Ile musisz zarabiać, żeby założyć firmę Pracodawca nalega, żeby przejść samozatrudnienie? Zobacz, kiedy ci się to opłaci.
działalność gospodarcza
giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
habadaba
2 lata temu
Lol