Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat

4
Podziel się:

W 2016 roku 49 proc. mikro i małych firm zdecydowało się na inwestowanie - wynika z siódmej edycji corocznego badania "Raport o sytuacji mikro i małych firm" opublikowanego przez Pekao SA. To najlepszy wynik od początku przygotowywania raportu.

Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat
(PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Dynamicznie rośnie też eksport wśród mikro i małych firm, bo 18 proc. z nich prowadziło w ostatnim roku działalność eksportową. To dwa razy więcej niż w pierwszym badaniu.

Z kolei ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął poziom 96,7 pkt. i był to drugi najlepszy wynik w ostatnich siedmiu latach. Według raportu wyzwaniem dla firm jest zwiększenie innowacyjności.

Najczęściej inwestowały firmy w sektorze produkcji (55,5 proc.), na drugim miejscu znalazło się budownictwo (54,9 proc. firm), a następnie usługi (49,8 proc.) i handel (41,4 proc.).

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat małe i mikro firmy okrzepły i umiejętnie konkurują na rynku. Myślą o rozwoju i poprawie efektywności działania, o czym świadczy rosnąca trzeci rok z rzędu liczba inwestujących firm oraz wielkość nakładów inwestycyjnych. Korzystne warunki makroekonomiczne, dobra dostępność finansowania zewnętrznego oraz duże potrzeby inwestycyjne pozwalają zakładać, że rosnąca aktywność inwestycyjna mikro i małych firm będzie w kolejnych latach podtrzymana - mówi cytowany w komunikacie po publikacji raportu Grzegorz Piwowar, wiceprezes Pekao SA.

Twórcy raportu nie odnotowali przełomu w zakresie innowacyjności, gdyż od lat utrzymuje się ona na podobnym poziomie.

Przedsiębiorcy wśród największych barier rozwojowych, podobnie jak w ubiegłych latach, wskazywali na podatki, koszty pracy i konkurencję.

Raport został przygotowany na podstawie wywiadów telefonicznych prowadzonych we wrześniu i październiku 2016 roku z właścicielami prawie 7 tys. mikro i małych firm.

wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Wacio
6 lat temu
Inwestują chyba w programy do wysyłania pisowskich jednolitych plików ubeckich z donosami na samego siebie do MF.
Adam
6 lat temu
Już my mali przedsiebiorcy odwdzięczymy się MF za nałożenie następnych obowiązków na nasze barki. Pomożemy, tak po swojemu, serdecznie.
PO
6 lat temu
Poradźcie....o co by tu zadyme zrobić?!?Ratunku!
Dozorca Donka
6 lat temu
Za to POmatosltwo bylo najlepsze w ... zlodziejstwie!!! Tez mialo swoje dobre wyniki!