Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkolenia są zwolnione z VAT. Ale nie wszystkie

0
Podziel się:

Które usługi kształcenia zawodowego są nieopodatkowane i jak w świetle nowych rozporządzeń plasuje się szkolenie z zakresu BHP?

Szkolenia są zwolnione z VAT. Ale nie wszystkie
(uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0))

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zmiany w zakresie opodatkowania usług edukacyjnych, w tym także szkoleń dla pracowników firm. Większość z nich jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Jednak o tym, czy dane szkolenie rzeczywiście należy do tej grupy decydują dwa warunki, określone w nowej ustawie. Które usługi kształcenia zawodowego są nieopodatkowane i jak w świetle nowych rozporządzeń plasuje się szkolenie z zakresu BHP?

Od 1 stycznia o tym, czy dana usługa edukacyjna jest zwolniona z opodatkowania decydują następujące warunki:

  • usługa jest kwalifikowana jako kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe, oraz powinna być:
    • prowadzona w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
    • świadczona przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
    • finansowana w całości ze środków publicznych

W praktyce wiele rodzajów treningów i kursów dla pracowników spełnia pierwszy warunek. Kluczowym dla kwestii podatkowych pozostaje zatem sposób ich finansowania, akredytacje wykonawców oraz prawne uregulowanie sposobu prowadzenia tych szkoleń. Najwięcej niejasności przy interpretacji przepisów budzi sformułowanie dotyczące _ odrębnych przepisów _ regulujących zasady prowadzenia usługi edukacyjnej.

– _ Pod tym pojęciem należy rozumieć rozporządzenie ministra edukacji i nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Zapisy te określają sposób prowadzenia szkoleń dla pracowników oraz warunki, jakie powinien spełniać ich organizator _– mówi Marcin Palusiński z TPA Horwath.

Zatem aby skorzystać z możliwości zwolnienia szkoleń od podatku VAT zewnętrzna firma szkoleniowa, którą zakontraktuje pracodawca, powinna posiadać odpowiednie akredytacje do wykonywania usług edukacyjnych.

Wedle rozporządzenia podwykonawca usługi szkoleniowej powinien m.in. posiadać odpowiednio wykwalifikowaną kadrę do prowadzenia szkoleń, zapewnić pomieszczenia ze sprzętem i pomocami dydaktycznymi, programy nauczania, a także zorganizować wewnętrzny nadzór nad jakością kształcenia oraz przeprowadzić, jeśli to konieczne, egzamin oceniający poziom opanowania wybranych kwalifikacji. Warto podkreślić, że kursy mogą być prowadzone w trybie kształcenia na odległość.

– _ Przykładem szkolenia, które może zostać zwolnione z podatku VAT, wedle nowych przepisów jest kurs prawa jazdy (oprócz kursu dla motocyklistów). Znowelizowana ustawa zwalnia także od tego podatku szkolenia z zakresu BHP w związku z tym, że bezpośrednio wiążą się wykonywaniem pracy i są uznawane za formę kształcenia zawodowego. Dodatkowo o zwolnieniu od podatku od towarów i usług decydują tu wspomniane odrębne przepisy _– mówi Maciej Guzek z TPA Horwath.

Obowiązek objęcia każdego nowego pracownika takim szkoleniem wynika wprost z Kodeksu Pracy, a szczegółowe zasady jego przeprowadzenia określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r.

BHP na własną rękę?

Przytoczone rozporządzenie wskazuje również na możliwość przeprowadzenia szkolenia BHP przez samego pracodawcę.

Warunkiem jest jednak spełnienie wymagań określonych przez ustawodawcę. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie przez niego uprawnienia specjalisty BHP, zwołania komisji oceny testów sprawdzających przekazaną wiedzę oraz zapewnienie m.in. odpowiednich programów szkoleń, warunków lokalowych czy wyposażenia dydaktycznego. W rozporządzeniu tym znajduje się również ramowy program szkoleń i wzór karty szkolenia wstępnego, na której pracownik potwierdza odbycie obowiązkowego instruktarzu ogólnego oraz stanowiskowego.

– _ Pracodawca jest odpowiedzialny za przeszkolenie pracowników oraz zapewnienie im warunków wykonywania powierzonych im zadań wedle zasad BHP. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować roszczeniami odszkodowawczymi względem pracodawcy, jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy _ – dodaje Guzek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podwyzka;vat;niekonstytucyjna;trafi;do;trybunalu,77,0,768589.html) Podwyżka VAT niekonstytucyjna? Trafi do Trybunału W nowelizacji, podnoszącej stawki podatku VAT zastosowano zbyt krótkie vacatio legis - twierdzi SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/blad;w;broszurze;fiskusa;moze;byc;kosztowny,12,0,758796.html) Błąd w broszurze fiskusa może być kosztowny Ministerstwo nieprecyzyjnie informuje podatników, że mogą odliczać VAT od paliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pakiety;medyczne;dla;pracownikow;zwolnione;z;vat,244,0,753652.html) Pakiety medyczne dla pracowników zwolnione z VAT Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił resort finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/vat;w;2011;roku;co;sie;zmieni;oprocz;stawek,64,0,748864.html) VAT w 2011 roku: co się zmieni oprócz stawek? Inaczej określać się będzie miejsce świadczenia usług, wzrosną limity zwolnienia od podatku. Zmienią się też przepisy dotyczące kas fiskalnych.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)