Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa kupna-sprzedaży skutera. Co powinna zawierać?

0
Podziel się:

Rosnąca popularność skuterów powoduje, że nawet osoby, które do tej pory nie jeździły na jednośladzie, decydują się zostać właścicielami takiego pojazdu. Niezależnie od tego, czy kupujemy nowy, czy używany skuter, warto taką transakcję dobrze udokumentować.

Umowa kupna-sprzedaży skutera. Co powinna zawierać?
(pixabay.com / CC0)

Kupując nowy skuter od dealera, otrzymamy fakturę, która potwierdzi taką transakcję. Jeśli jednak kupujemy taki pojazd od osoby prywatnej – najczęściej w przypadku używanego skutera, trzeba będzie potwierdzić taką transakcję umową kupna-sprzedaży skutera.

Elementy umowy kupna-sprzedaży skutera

Na mocy umowy własność skutera przenoszona jest ze sprzedającego na kupującego. Sprzedawca potwierdza w umowie, że jest jedynym właścicielem pojazdu, a inne osoby nie będą miały roszczeń z tytułu sprzedaży.

W umowie wpisujemy dane stron. Jednymi z najbardziej istotnych elementów będą:

  • marka skutera;
  • rok produkcji;
  • numery podwozia i silnika;
  • numer rejestracyjny;
  • aktualny przebieg.

Strony powinny też ustalić ostateczną cenę skutera. Dobrze jest wpisać ją nie tylko w formie liczbowej, ale i słownej. Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, również w przypadku umowy kupna-sprzedaży motoroweru, trzeba też poprosić kupującego, by podpisać oświadczenie o tym, że zna stan techniczny motocykla. Trzeba też dodać, kto pokryje* koszty związane z zawarciem umowy*. Zanim strony podpiszą umowę, mogą jeszcze dodać dodatkowego elementy według swojego uznania. Ważne jednak. by nie naruszały one przepisów kodeksu cywilnego.

Do czego przyda się umowa kupna-sprzedaży skutera?

Umowa kupna-sprzedaży będzie potrzebna nie po to, by zarejestrować skuter. Będzie niezbędna do tego, żeby rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych. Umowę trzeba przekazać do urzędu skarbowego. Warto przypomnieć, żeby w umowie zapisać właściwą wartość pojazdu. Nie powinniśmy zaniżać wartości skutera, by zapłacić niższy podatek.

Kupujący na mocy umowy obiecuje, że za motorower zapłaci kwotę, która ustaliły obie strony jako cenę.

Umowa kupna-sprzedaży skutera w przypadku osoby niepełnoletniej

Warto wiedzieć, że umowę kupna-sprzedaży skutera może być podpisania nawet przez osobę niepełnoletnią. W takim wypadku warto rozważyć czy nie warto, by współwłaścicielem nie został rodzic. Jeśli niepełnoletni kupujący zdecyduje się na samodzielne przeprowadzenie takiej transakcji, będzie czasem wymagana zgoda opiekuna takiej osoby na przeprowadzenie formalności. Jeśli umowa będzie zawarta z dorosłym (również jako współwłaściciel) to można skorzystać z jej zniżek na ubezpieczenie. Działa to jednak i w drugą stronę. W przypadku szkód traci też dorosły. Lepiej więc dopłacić kilkanaście złotych za droższe ubezpieczenie dla* młodego posiadacza skutera*, niż ryzykować kilkusetzłotową stratę na zniżkach dla osoby dorosłej.

Umowa kupna-sprzedaży skutera – rozliczenie

Jak wiadomo, umowa sprzedaży skutera przenosi własność na kupującego. Cała kwota musi być zapłacona w chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży motoroweru. O ile oczywiście strony nie uzgodniły innego sposobu rozliczenia. Gdy strony ustalą, że rozliczą się później, dobrą wskazówką jest by już w chwili* przekazania skutera*, kupujący przekazał zadatek lub zaliczkę. Strony mogą też między sobą ustalić, że płatność za przedmiot umowy będzie uregulowana w ratach. Wtedy dokładny harmonogram spłat trzeba wpisać do umowy.

W umowie kupna-sprzedaży skutera ważne będzie określenie miejsca i czasu jej zawarcia. Data jest istotna dlatego, że to od niej zależy odpowiedzialność za ewentualne szkody. Trzeba wiedzieć, że nowy właściciel może korzystać ubezpieczenia OC do tego pojazdu, aż do momentu, gdy nie zostanie wypowiedziana. Sprzedawca może zgłosić sprzedaż do ubezpieczyciela, a ten oddaje mu niewykorzystane składki. Resztę rozlicza z nowym właścicielem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)