Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa na zastępstwo – elementy, termin zakończenia, obowiązujące zasady

0
Podziel się:

Umowa na zastępstwo to forma umowy o pracę, w ramach której stałego pracownika na wypadek jego choroby lub urlopu zastąpić może inna osoba. Pracodawcy korzystają z tej możliwości, aby nie było przerw w wykonywaniu obowiązków.

Umowa na zastępstwo zostaje automatycznie rozwiązana w momencie powrotu do pracy zastępowanego pracownika
Umowa na zastępstwo zostaje automatycznie rozwiązana w momencie powrotu do pracy zastępowanego pracownika (Fotolia)

Od 2016 roku umowa na zastępstwo w przepisach prawa pracy uznawana jest za rodzaj umowy o pracę na czas określony.

Co zawierać musi umowa na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo zakłada, że czasowo zatrudniany pracownik zajmie takie samo stanowisko, co zastępowana przez niego osoba i będzie wykonywać dokładnie taki sam rodzaj czynności. Najważniejsze elementy takiej umowy wskazuje Kodeks pracy. Jest to oznaczenie stron umowy, rodzaj umowy, data jej podpisania oraz szczegóły warunków pracy i wynagrodzenia. Nie może zabraknąć wskazania rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, wymiaru czasu pracy i terminu rozpoczęcia obowiązywania zatrudnienia.

Tworząc umowę na zastępstwo, pracodawca określa termin trwania umowy. Nie może on być krótszy niż przewidywana nieobecność pracownika. W sytuacji, gdy trzeba będzie ją przedłużyć, jest oczywiście taka możliwość. Obecnie zawierać można nielimitowaną liczbę umów tego typu. Nie podlegają one przepisom takim jak umowa o pracę na czas określony.

Umowa na zastępstwo – termin zakończenia

Umowa na zastępstwo musi wskazywać, w jakim czasie obowiązywać będzie stosunek pracy pomiędzy zatrudnianym a pracodawcą. W niektórych przypadkach taki termin wskazać jest łatwo, gdy na przykład zastępstwo dotyczy urlopu macierzyńskiego. W innych sytuacjach (choroba) jest to wręcz niemożliwe. Dlatego bardzo często stosuje się zapis, że umowa na zastępstwo trwa przez okres nieobecności zastępowanego pracownika. Jeżeli pracownik nieobecny jest z powodu przedłużającej się choroby, pracodawca rozważyć może rozwiązanie z nim umowy o pracę. Taką możliwość daje Kodeks pracy zgodnie z przepisem umowy na zastępstwo.

Umowa o pracę na zastępstwo może skończyć się przed wyznaczonym w umowie terminem. Za porozumieniem stron można tego dokonać przez cały okres trwania umowy. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia obowiązuje z winy pracownika lub pracodawcy. Można także rozwiązać umowę za wypowiedzeniem przed końcem jej trwania, składając wypowiedzenie.

Okres wypowiedzenia przy umowie na zastępstwo trwa tyle samo, co w przypadku umowy na czas określony. Wynosi więc:

  • dwa tygodnie, jeżeli zatrudnienie trwa krócej niż pół roku;
  • miesiąc, jeżeli zatrudnienia trwa dłużej niż pół roku;
  • trzy miesiące, jeżeli zatrudnienia trwa dłużej niż trzy lata.

Przed wprowadzeniem zmian w 2016 roku, okres wypowiedzenia przy umowie na zastępstwo wynosił jedynie trzy dni.

Umowa na zastępstwo – warto?

Umowa o pracę na zastępstwo ulega automatycznemu rozwiązaniu wraz z powrotem do pracy zastępowanego pracownika. Nie jest ona limitowana czasowo, można zawrzeć tyle umów na zastępstwo, ile jest to konieczne.

Umowa na zastępstwo jest normalną umową o pracę. Dlatego pracownik musi zostać skierowany na badania lekarza medycyny pracy. Musi także przejść przeszkolenie BHP oraz szkolenie stanowiskowe. Zarówno pracodawcę, jak i pracownika zatrudnionego na umowie o zastępstwo obowiązują takie same obowiązki i prawa, jak w przypadku każdej innej umowy o pracę. Regulują je przepisy prawa pracy.

W przypadku osób, które poszukują swojej pierwszej pracy w danym zawodzie, nie mają dużego doświadczenia i zależy im na nauczeniu się nowych umiejętności, umowa na zastępstwo może być dobrym wyborem. Jej krótkotrwały czas trwania wcale nie jest przesądzony. Często zdarza się, że zadowolony pracodawca proponuje takiej osobie umowę na stałe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)