Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa najmu. Jak ją sporządzić?

0
Podziel się:

W sytuacji, gdy wynajmujący zechce przekazać w używanie najemcy swój majątek, warto sporządzić umowę najmu. Dowiedz się, co może być przedmiotem najmu oraz jakie są jego warunki.

Umowa najmu jest regulowana przez kodeks cywilny
Umowa najmu jest regulowana przez kodeks cywilny (Bartłomiej Magierowski/Eastnews)

Umowa najmu a prawo cywilne

Zgodnie z kodeksem cywilnym do umowy najmu dochodzi, gdy wynajmujący decyduje się oddać najemcy do użytkowania określony przedmiot najmu na umówiony okres. Najemca za to zobowiązuje się, że będzie płacił za możliwość korzystania z przedmiotu najmu.

Co jest ważne w umowie najmu?

Dobrze, jeśli umowa najmu jest sporządzona w dwóch egzemplarzach. Oprócz podstawowych danych stron dobrze jest zawrzeć terminy płatności czynszu, dokładnie określić jego wysokość i ustalić, w jaki sposób można wypowiedzieć umowę. No i, jak to w przypadku umowy najmu bywa, zdecydować o kaucji i formie jej rozliczenia.

Umowa najmu – czynsz

Opłata czynszu może być wyrażona w pieniądzu lub też innych świadczeniach ustalonych przez strony. Gdy zawierana jest umowa najmu na czas nieokreślony, płatność powinna nastąpić z góry do dziesiątego dnia miesiąca. Jednak w innym wypadku należy ustalić termin i rodzaj płatności w sporządzanej umowie.

Umowa najmu – okres najmu

Okres najmu określa się w umowie. Jeśli umowa najmu zawarta jest na czas dłuższy niż 10 lat, to po upływie wskazanego czasu, umowę uznaje się za zawartą na czas nieokreślony.

Co jest przedmiotem najmu?

Przedmiotem najmu mogą być rzeczy ruchome, jak i nieruchomości. Najmem nie można objąć rzeczy, które się zużywają, a także praw. W umowie najmu koniecznie trzeba bardzo dokładnie opisać, co jest przedmiotem najmu.

Odpowiedzialność wynajmującego

Obowiązkiem wynajmującego jest wydać przedmiot najmu w takim stanie, by nadawał się do użytku. Wynajmujący musi też utrzymywać wynajmowane rzeczy w stanie, który pozwalana na właściwe z nich korzystanie. Chodzi tu o obowiązek koniecznych napraw. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy strony umówiły się na inne warunki.

Odpowiedzialność najemcy

Najemca musi płacić czynsz w umówionej wysokości. Najemca może wynajmować i przekazywać przedmiot najmu innym osobom, o ile strony nie umówiły się, że takie postępowanie jest zabronione.

Kiedy wygasa stosunek najmu?

Najem wygasa w przypadku wypowiedzenia umowy, gdy była zawarta na czas nieokreślony albo samoczynnie, gdy upłynie termin, na jaki została zawarta. W każdej innej sytuacji wypowiedzenie umowy najmu związane jest z poważnymi konsekwencjami prawnymi, dlatego lepiej jest od razu ustalić, kiedy i pod jakimi warunkami możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu.

Czym jest kaucja i zastaw?

Kaucja i zastaw często występują przy zawieraniu umowy najmu. Bardzo często ustalana jest kaucja w wysokości jednomiesięcznego czynszu, gdzie jej przekazanie wynajmującemu najbezpieczniej jest potwierdzić na piśmie, dodając do umowy paragraf, załącznik o tym, że kaucję wpłacono. Tutaj również można zwrócić uwagę na konsekwencję zalegania z opłatami i umieścić w umowie informację o karach, odsetkach czy też krótszym okresie wypowiedzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)