Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop bezpłatny z perspektywy pracownika i pracodawcy. Możliwości urlopowe w przypadku umowy o pracę

0
Podziel się:

Osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ma sporo przywilejów. Chodzi tu np. o to, że może wykorzystać urlop wypoczynkowy, za który dostanie pieniądze. Niezwykłym przywilejem jest urlop bezpłatny. Zobacz, kiedy można się o niego starać.

Urlop bezpłatny przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
Urlop bezpłatny przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (iStock.com)

Urlop bezpłatny na umowie o pracę

Specyfiką zatrudnienia na podstawie umowy o pracę jest zawiązanie się stosunku pracy między pracownikiem a pracodawcą. To wszystko powoduje, że praca musi być wykonana w konkretnym miejscu, a także określona czasowo. Pracownik może też wykorzystać nieprzerwany, długi urlop wypoczynkowy. Jego wymiar zależny jest od stażu pracy. Co ważne. Za urlop wypoczynkowy otrzymuje się wynagrodzenie. Jednym z ciekawych uprawnień jest możliwość urlopu bezpłatnego.

Prawo do urlop bezpłatnego

Pracownik, który korzysta z bezpłatnego urlopu, nie ma obowiązku świadczenia pracy. Z drugiej strony pracodawca nie musi płacić mu wynagrodzenia za ten czas.

Pracodawca nie może wymusić na pracowniku, by ten skorzystał z takiego urlopu. Złożenie prostego wniosku wystarczy, by postarać się o urlop. Nie trzeba uzasadniać, dlaczego chcemy z takiego urlopu bezpłatnego skorzystać. Ciekawa możliwość pojawia się w sytuacji, gdy urlop bezpłatny trwa dłużej niż 3 miesiące. Wtedy strony mogą się dogadać, że pracodawca będzie mógł odwołać pracownika z tego urlopu, jeśli zajdą okoliczności, które będą powodować, że jego obecność będzie w firmie niezbędna.

Prawo pracy nie reguluje kolejności brania urlopu. Nie ma więc nakazu wykorzystania najpierw urlopu wypoczynkowego, a dopiero potem bezpłatnego. To wszystko sprawia, że urlop bezpłatny może być wykorzystany w dowolnym momencie. Nawet w sytuacji, gdy mamy jeszcze dużo urlopu wypoczynkowego do wykorzystania.

Urlop bezpłatny a staż pracy

Ważną informacją jest to, czy urlop bezpłatny wlicza się do stażu pracy. Odpowiedź na takie pytanie jest prosta. Czas, kiedy pracownik przebywa na bezpłatnym urlopie, nie wlicza się do stażu pracy. A ten ważny jest m.in. do uzyskania uprawnień pracowniczych. Wszystko dlatego, że w czasie bezpłatnego urlopu obowiązki pracownicze są zawieszone.

Dodatkowo pracodawca nie płaci składek ZUS. W związku z tym będziemy mieć też do czynienia z przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. Skoro tak, to, logicznie rzecz biorąc, w czasie urlopu bezpłatnego nie ma możliwości skorzystania z wynagrodzenia chorobowego, a także zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Jeśli przydarzy się sytuacja, że w czasie urlopu bezpłatnego pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, to takie zdarzenie nie przerywa urlopu bezpłatnego.

Urlop bezpłatny – jeśli jest krótszy niż 30 dni – pozwala na skorzystanie z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, przysługujących w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Po tym okresie pracownik nie może skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Trzeba wtedy np. korzystać z ubezpieczenia członka rodziny, który świadczy pracę albo też samodzielnie sobie opłacić składkę zdrowotną. Urlop bezpłatny może być przerwany tylko wtedy gdy wyrażą na to zgodę obie strony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)