Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Własna firma. Kto może ją założyć i jakie jest ryzyko rynkowe?

7
Podziel się:

Jeśli nie jesteś stworzony do pracy na etacie, chcesz większej niezależności, możesz zastanowić się, czy dobrym pomysłem nie będzie własna firma. Musisz jednak wiedzieć, że wiąże się to ze sporym ryzykiem.

Prowadzenie własnej firmy jest dobrym sposobem na rozwój dla osób, które mają dobrą organizację czasu pracy
Prowadzenie własnej firmy jest dobrym sposobem na rozwój dla osób, które mają dobrą organizację czasu pracy (Fotolia, contrastwerkstatt)

Własna firma może być lepszym rozwiązaniem niż umowa o pracę. W dużej mierze chodzi tu o możliwość zarobkowania. Zwykle własna firma to możliwość wyższych zarobków.

Kto może założyć własną firmę?

Własną firmę może założyć każdy. Jeśli brakuje ci pieniędzy, warto postarać się o dotację na uruchomienie firmy. Dotację można uzyskać poprzez urząd pracy. Osoba, która założy własną firmę, musi samodzielnie opłacać składki ZUS, rozliczać podatki i starać się o to, by mieć klientów, którzy zapłacą za towary lub usługi oferowane przez firmę. Zakładając własną firmę, trzeba dość dobrze znać branżę, w której działamy. Pomocne będę też kontakty, które dość mocno się liczą.

Prowadzenie własnej firmy jest dobrym sposobem na rozwój dla osób, które są zdyscyplinowane, mają świetną organizację czasu pracy i, co nie mniej ważne, umiejętności sprzedażowe. Bo firma bez sprzedaży, nie istnieje.
We własnej firmie nie mamy ograniczeń związanych z dochodami. Tyle ile wypracujemy, tyle będziemy mieć na koncie. Trzeba też będzie samodzielnie rozliczać podatki, dlatego warto na początku zorientować się, w jaki sposób legalnie obniżyć obciążenia podatkowe.

Ryzyko rynkowe przy zakładaniu firmy

Własna firma to również spore ryzyko rynkowe. Osoba bez doświadczenia biznesowego może mieć problem z oszacowaniem opłacalności działań. Trzeba pamiętać, że na rynku jest spora konkurencja. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi coś lepiej lub taniej. Nieustannie trzeba obserwować to, co dzieje się wokół i reagować na potrzeby klientów.
Własna firma to konieczność bycia odpowiedzialnym za siebie i za innych. Jeden drobny ruch może spowodować, że straty będą bardzo dotkliwe.

Własna firma to również przymus prowadzenia księgowości. Nawet jeśli zlecimy te czynności biuru księgowemu, warto i tak poznać chociaż podstawowe pojęcia czy mechanizmu związane z rachunkowością. Bo księgowość to nie tylko przymus rozliczania podatków i co za tym idzie kontakty z urzędem skarbowym. To też konieczność wyboru, czy będziemy np. VAT-owcami, czy może nie. Czy potrzebna będzie kasa fiskalna czy nie.

Wielu przedsiębiorców zaczyna przygodę z biznesem od samozatrudnienia, czyli uruchamiania działalności, by świadczyć usługi dla obecnego pracodawcy. Przy okazji można też realizować zlecenia dla innych podmiotów. Wybór własnej firmy jest dobry dla tych, którzy na etacie sporo zarabiają. Wszystko przez możliwość lepszej optymalizacji podatkowej. Można bowiem do kosztów uzyskania przychodu wliczyć np. utrzymanie samochodu, materiały biurowe czy zakup sprzętu. To wszystko sprawia, że zarabiając sporo, zapłacimy niższy podatek. W efekcie więcej pieniędzy realnie będziemy mieli do dyspozycji. Podobnie w przypadku ubezpieczenia społecznego. Pracując na etacie, trzeba składki zapłacić od pełnej wartości wynagrodzenia. Pracując jako przedsiębiorca, wystarczy, że zapłacimy tylko najniższą składkę ZUS.

Zaczynając przygodę z własną firmą od samo zatrudnienia, trzeba uważać, żeby taki rodzaj pracy nie został zakwalifikowany jako stosunek pracy. Bo choć wykonuje się taką pracę osobiście, nie może być tak, że mamy kogoś, kto zawiaduje taką pracą. Jeśli kontrola skarbowa wykaże, że działania wykonywane przez przedsiębiorcę nie są działalnością gospodarczą, czeka go spora kara.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
opiekunnestba...
5 lata temu
Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank pl/wspolpraca Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
artur34
5 lata temu
No właśnie, dlatego zdecydowałem się na otworzenie biznesu we Francji! Z pomocą doradców z Grupy Espro jest to o wiele przyjemniejsze niż w Pl niestety
Eryk
5 lata temu
Jak dla mnie najlepszym wyborem jest biuro rachunkowe. Jestem z Warszawy i prowadzę mała działalność. Od dłuższego czasu współpracuje z biurem rachunkowym GAMA na Białołęce i nigdy nie żałowałem podjęcia tej decyzji.
aldona
5 lata temu
ja u mnie w mieście założyłam mały salon kosmetyczny i całkiem dobrze mi on prosperuje :) mam sporo klientek a to dzięki temu że mam korzystną ofertę lojalnościową. Stali klienci mają karty plastikowe które zrobiła mi firma Cardon z Krakowa i to na nie zbierają punkty które pozniej wymieniają na rabaty
Daniel
5 lata temu
W tym biednym kraju nie ma klimatu i długo nie będzie jeśli rząd będzie stwarzał trudności w zmienianiu przepisów tzn. utrudnianiu w działalności firm, za wysoki fiskalizm, oraz największa zmora tzn. zus, który to nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem, jest to zwykły haracz, bo dla przykładu sędzia i wielu innych nie płacą ani grosza na ubezpieczenia , a dostają emerytury . Są to rzeczywiste bolączki ludzi pracy, i hamulce przedsiębiorczości.