Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

0
Podziel się:

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, ma prawo do zachowania okresu wypowiedzenia. Od 2016 roku zmieniły się pod tym względem przepisy obowiązujące w Polsce i obecnie pracownik zatrudniony na czas określony ma prawo do takich samych długości czasu wypowiedzenia umowy, co pracownik zatrudniony na czas nieokreślony.

Od 22 lutego 2016 roku ujednolicono przepisy związane z wypowiedzeniem umowy o pracę
Od 22 lutego 2016 roku ujednolicono przepisy związane z wypowiedzeniem umowy o pracę (pixabay.com / CC0)

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony może nastąpić w dowolnej sytuacji. Ma do tego prawo zarówno pracownik, jak i jego pracodawca.

22 lutego 2016 roku ujednolicono okresy wypowiedzenia. Podstawowym warunkiem wpływającym na wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony jest długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Im jest to czas dłuższy, tym sam okres wypowiedzenia się wydłuża.

Jak obliczyć okres wypowiedzenia?

Obecnie ten czas wynosi odpowiednio:

  • dwa tygodnie, jeżeli pracownik jest zatrudniony w danym przedsiębiorstwie krócej niż od pół roku;
  • miesiąc, jeżeli pracownik jest zatrudniony w danej firmie na okres od pół roku do trzech lat;
  • trzy miesiące pod warunkiem, że pracownik pracuje w danym przedsiębiorstwie powyżej trzech lat.

Bardzo ważne jest doprecyzowanie tego, co oznacza zwrot "u danego pracodawcy". Otóż rozumie się przez niego cały okres zatrudnienia w danej firmie, bez względu na możliwe po drodze przerwy. Do tej sumy wlicza się niekiedy również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jednak pod warunkiem, że jego zmiana wynikła na skutek przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Raczej jasne jest wyliczenie długości okresu wypowiedzenia w przypadku umów zawartych po 22 lutego 2016 roku. Bierze się pod uwagę po prostu powyższe terminy. Sytuacja jednak wygląda gorzej, jeżeli umowa zawarta była wcześniej, a więc w okresie obowiązywania jeszcze starych przepisów.

W tym przypadku ustawodawca przewidział przepisy przejściowe. W ich ramach ustalenie długości okresu wypowiedzenia przy umowie o pracę zawartej na czas określony, trwającej 22 lutego 2016 roku i których wypowiedzenie następuje po tej dacie, nie uwzględnia się stażu pracy u danego pracodawcy, który wypadł przed 22 lutego 2016 roku. Przepisy każą więc do ustalenia stażu pracy pod uwagę brać wyłącznie wcześniejsze zatrudnienie na czas określony.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony ze strony pracodawcy

Pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny swojego stanowiska, wręczając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony.

Również pracownik, który chce zrezygnować z pracy, może wręczyć pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony w dowolnym momencie. Wówczas obowiązują go okresy wypowiedzenia. Jeżeli pracownik chciałby szybciej móc podjąć się nowego zatrudnienia, ponieważ dostał na przykład inną, korzystniejszą ofertę pracy, może spróbować rozwiązać dotychczasową umowę za porozumieniem stron. Wówczas to strony wspólnie ustalają datę zakończenia czasu trwania umowy.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony także umożliwia skrócenie okresu wypowiedzenia. W tym celu należy zwrócić się do swojego pracodawcy i to bezpośrednio z nim spróbować negocjować te warunki.

Także czasami pracodawcy zależy na jak najszybszym "wypuszczeniu" pracownika. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy pracownik zupełnie nie pasuje do pełnionej przez siebie funkcji i nie pracuje dostatecznie sprawnie. Wówczas na przykład trzymiesięczny okres wypowiedzenia przynieść może pracodawcy dodatkowe straty. Aby do tego nie dopuścić, to pracodawca sam często proponuje wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)