Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższa składka rentowa już obowiązuje

0
Podziel się:

Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 roku poprawę sytuacji sektora finansów publicznych.

Wyższa składka rentowa już obowiązuje
(cmeder/iStockphoto)

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższająca o 2 punkty procentowe składkę rentową płaconą przez pracodawców.

Składka wzrosła z obecnych 6 do 8 procent. Pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 procent pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 procent, zamiast dotychczasowych 4,5 procent.

Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 roku poprawę sytuacji sektora finansów publicznych. Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego o około 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do około 75 procent w 2012 roku.

Rozwiązanie to krytykują pracodawcy._ - Zwiększenie pozapłacowych kosztów pracy zmniejsza konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i ich skłonność do zatrudniania, co może mieć negatywne skutki dla gospodarki i rynku pracy. Bez wątpienia należy też liczyć się ze wzrostem szarej strefy, którą w ostatnich latach udało się już nieco ograniczyć _ - powiedział doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Według niego podwyższenie składki rentowej zwiększy koszty przedsiębiorstw o około 7 mld zł rocznie, o ile nie zostanie częściowo zrównoważone przez spowolnienie wzrostu wynagrodzeń.

Zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich Marek Wójcik ostrzegł z kolei, że zmiana może mieć także niekorzystny wpływ na samorządy. - _ Dla małego powiatu oznacza to dodatkowe kilkaset tysięcy złotych wydatków, bo przecież nie obniżymy naszym pracownikom wynagrodzeń. W powiatach będzie to kwota rzędu 200-300 mln zł co roku, a w dużych miastach może być to w sumie około 1 mld zł _ - powiedział.

Nowelizując w czerwcu 2007 roku ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, Sejm obniżył składkę rentową łącznie o 7 punktów procentowych. Od lipca 2007 roku składka została obniżona o 3 punkty procentowe po stronie pracowników, a od 1 stycznia 2008 roku o kolejne 4 punkty procentowe - po 2 punkty procentowe po stronie pracowników i pracodawców. Wcześniej składka rentowa wynosiła 13 procent.

Czytaj więcej o zmianie składki rentowej
"Rząd liberałów dobija przedsiębiorców" Zobacz, którzy posłowie głosowali za podniesieniem składki rentowej.
Firmy stracą przez decyzję rządu. Zobacz ile Wysokie pozapłacowe koszty pracy już dziś stanowią jedną z najważniejszych barier dla prowadzących własny biznes.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)