Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Zakładają coraz więcej firm. Etat przestaje się im opłacać

31
Podziel się:

Zmiany w przepisach zmuszą wielu pracowników do założenia własnej firmy.

Zmiany w przepisach zmuszą wielu pracowników do założenia własnej firmy.
Zmiany w przepisach zmuszą wielu pracowników do założenia własnej firmy.

Zmiany w podatkach i składkach ZUS mogą przyczynić się do powstania większej liczby jednoosobowych działalności gospodarczych. Zmiany w przepisach zmuszą wielu pracowników do założenia własnej firmy.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 4 mln firm, ale już do przyszłego roku może ta liczba gwałtowanie wzrosnąć – pisze "Rzeczpospolita".

Powód? Nowe przepisy, które wchodzą od stycznia 2018 roku. To wówczas niektórzy, zwłaszcza ci dobrze zarabiający pracownicy, staną przed dylematem, czy bardziej będzie się im opłacać pozostać na etacie czy założyć własną działalność.

Przypomnijmy, że od przyszłego roku z katalogu twórców, którzy uprawnieni są do płacenia 50-procent kosztów, zostaną wyłączeni szkoleniowcy, konsultanci, marketingowcy, projektanci, tłumacze i część informatyków.

To oznacza, że przy zarobkach na poziomie np. 12 tys. zł miesięcznie, bez odliczenia 50 proc., etatowy pracownik wpada w wyższy, bo 32 proc., próg podatkowy. Wówczas – jak tłumaczy Rzeczpospolita – bardziej będzie się opłacać założyć własną firmę i płacić 19 proc. podatek liniowy.

Zobacz także: Pomysł na biznes: Torby i paski z recyklingu

Również zniesienie górnych limitów składek spowoduje, że dla wielu pracownikom opłacalność etatu stanie pod znakiem zapytania. Jak wyjaśnia dziennik osobom, które zarabiają miesięcznie przynajmniej 10,7 tys. zł. dadzą się we znaki wyższe składki ZUS. Na działalności gospodarczej składki są znacznie niższe, wynoszą około 1,2 tys. zł miesięcznie.

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
Anna
5 lata temu
piszcie, czy chodzi o zarobki brutto czy netto. To takie trudne?
chore
5 lata temu
[QUOTE] Przypomnijmy, że od przyszłego roku z katalogu twórców, którzy uprawnieni są do płacenia 50-procent kosztów, zostaną wyłączeni szkoleniowcy, konsultanci, marketingowcy, projektanci, tłumacze i część informatyków. [/QUOTE] To w takim razie kto może z tego skorzystać, jak nie zawody typowo freelancerskie?
Amela
5 lata temu
No, u nas jeszcze nie ma takich fajnych ulg żeby te firmy mogły przez długie lata się utrzymać, no ale dobrze, że coś się dzieje. Ja też się nad tym zastanawiam, skończyłam studia, skończyłam księgowość i w szkole policealnej rachunkowość i wolałabym pracować na własny rachunek, a nie na czyjś.
Maciek
5 lata temu
No i jeszcze nie ma chorobowego jak odbierzesz choćby e-maila to ZUS uznaje że pracujesz i KICHA. Spóźnisz się ze składką lub brakło grosza i KICHA (nie na chorobowego). Tak że liczę powodzenia nowym przedsiębiorcom. Na papierze wszystko wygląda zawsze bardzo ładnie. "Papier wszystko przyjmie ."
hal
5 lata temu
tylko co z urlopem?? no I własna działalność trochę inaczej liczy się w rozliczeniu emerytury..
...
Następna strona