Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Zaległości w ZUS? Lepiej załatw sprawę do końca roku

114
Podziel się:

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Możesz dostać list z ZUS. Urząd zamierza w najbliższych dniach przypomnieć osobom, które spóźniają się z płatnościami składek o konsekwencjach takich zaległości.

Zaległości w ZUS? Lepiej załatw sprawę do końca roku
(SŁAWOMIR KOWALSKI / POLSKA PRESS)

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Możesz dostać list z ZUS. Urząd zamierza w najbliższych dniach przypomnieć osobom, które spóźniają się z płatnościami składek, o konsekwencjach takich zaległości.

W sumie listy mogą trafią nawet do 100 tys. osób. O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Przesyłki z ZUS lepiej nie ignorować, tym razem warto ją dokładnie przeczytać. Osobom zalegającym ze składkami urząd daje bowiem czas do 1 stycznia 2018 roku. Co się stanie później? Można stracić prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. I to nawet za 1 grosz długu wobec ZUS.

Dotąd bowiem było tak, że nawet jeśli mieliśmy kilka tysięcy złotych zaległości, ale jednocześnie na bieżąco opłacaliśmy choć część składki, to ubezpieczenie nam przysługiwało. Bez problemu mogliśmy liczyć na wizytę u lekarza.

Od nowego roku to co na bieżąco będziemy regulować, będzie automatycznie pokrywało wcześniejsze zadłużenie. Jeśli więc mamy dług za styczeń, a w lutym dopiero opłacamy jedną składkę, to tak jakbyśmy w tym drugim miesiącu nie zapłacili do ZUS nawet złotówki. Ubezpieczenie możemy więc stracić.

* ZUS nie zbankrutuje, ale emerytury będą bardzo niskie *

- Wystarczy, że pomylą się w rozliczeniach, np. za miesiąc, w którym korzystali ze zwolnienia, i znowu wpadną w niedopłatę, która pozbawi ich prawa do zasiłku na przyszłość - mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Radzisław, radca prawny z kancelarii LexConsulting.pl.

Co zrobić, aby uniknąć kłopotów? Przede wszystkim nie spóźniać się z opłacaniem składek. Jeśli mamy chwilowe problemy finansowe, to najlepiej pójść do urzędu i poprosić o rozłożenie zaległości na raty. Najlepiej zrobić to do końca tego roku. I o tym właśnie ma przypomnieć w listach ZUS.

- Każdy, kto podpisze umowę przed 1 stycznia 2018 r. i będzie terminowo regulował należności, uzyska pewność, że wpłaty będą rozliczane na składki bieżące i na raty - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(114)
asaasa
5 lata temu
W Polsce jest sie karanym za prace. Jest zero logiki i czegokolwiek... lepiej wyjac browara i lezec. W UK przez 8 mies. od rozpoczecia dzialalnosci nic sie nie odprowadza. Natomiast specjalisci w RP uwazaja ze Polska to kraj w ktorym pieniadz sam sie tworzy i mozna jechac po ludziach pracujacych od pierwszego dnia. Kto by nie rzadzil to nawet Chiny Ludowe nas wyprzedzaja. Powodzenia.
Nigdy więcej ...
5 lata temu
To jest właśnie ta Pisowska dobra zmiana , nieroby mają prawo do bezpłatnego ubezpieczenia , a jak ktoś ciężko pracuje ale ma 2 tyś starych zaległości tak jak ja to traci prawo do leczenia , w tym kraju lepiej siedzieć na kanapie z piwkiem i wyciągać łapę po socjalną darmochę .
pozdrawiam
5 lata temu
ufff, już myślałem, że faktycznie chcą wyrwać te pieniądze za wszelką cenę ale brakiem ubezpiecznia to mogą sobie szantażować ludzi chorych..... ja na szczęscie lekarzy i aptek nie odwiedzam.. więc mam ten szantaż głęboko
co za bzdury
5 lata temu
Bardziej bzdurnego i przede wszystkim nierzetelnego artykułu dawno już czytałam. Czym innym jest ubezpieczenie zdrowotne a czym innym dobrowolne ubezpieczenie chorobowego które trzeba opłacać w terminie żeby w razie choroby otrzymać zasiłek. I akurat niedoplata w kwocie 1 gr nie powoduje tego ze ktoś nie dostanie zasiłku jeśli opłaca w terminie składkę na fus zawierająca składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Ale co tam lepiej pisać jakieś bzdury byle by pisać i podjudzac społeczeństwo.
Brawo WY
5 lata temu
ładnie za 1grosz, no to faktycznie wybitnie wyrozumiały rząd, banda wybitnych myślicieli którzy zamiast pomóc spłacić zrobią rzeszę obywateli RP nie mających ubezpieczenia... Bo łatwiej dziecku odrąbać główkę niż je nauczyć porządku ... Brawo
...
Następna strona