Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zaświadczenie o zatrudnieniu - co warto wiedzieć?

0
Podziel się:

Zdarzają się sytuacje, w których potrzeba udokumentować fakt zatrudnienia. Najczęściej jest to połączone z koniecznością potwierdzenia swoich zarobków.

Zaświadczenie o zatrudnieniu będzie potrzebne np. w przypadku ubiegania się okredyt
Zaświadczenie o zatrudnieniu będzie potrzebne np. w przypadku ubiegania się okredyt (Unsplash/CC0 Public Domain/pixabay)

Zaświadczenie o zatrudnieniu potrzebne jest najczęściej w przypadku ubiegania się o kredyt lub pożyczkę, dofinansowanie rządowe albo gdy nasze dzieci mają mieć miejsce w żłobku lub w przedszkolu.

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Oto kilka wybranych przykładów, kiedy potrzebny jest taki dokument:

  • Wnioskowanie o kredyt – wtedy zwiększa zdolność kredytową.
  • Zapis dziecka do przedszkola – zwiększa gwarancję stałych wpłat i pokazuje, że umieszczenie dziecka w przedszkolu spowodowane jest tym, że rodzice pracują.

Co powinno zawierać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

W zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach należy wpisać dokładne dane pracownika, informacje dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia. Ważne by podmiot, który przygotowuje dokument, umieścił informację czy wynagrodzenie jest obciążone przez komornika. Na zaświadczeniu wpisujemy też numer PESEL albo numer i serię dowodu osobistego.

Informacja o zatrudnieniu musi być podana w taki sposób, żeby łatwo można było się zorientować jakie stanowisko zajmuje dana osoba, kiedy zaczęła pracę i jaki ma typ umowy. Gdy dopisujemy zarobki, to wystarczy, że wskażemy je z ostatnich 3 miesięcy, które poprzedzają wydanie zaświadczenia.

Dla banku lub pożyczkodawcy ważne będą informacje dotyczące ewentualnego obciążenia komorniczego lub upadłości/likwidacji zakładu pracy.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – co warto wiedzieć?

Jeśli pracodawca odmówi wystawienia takiego dokumentu, może to być potraktowane jako działanie na szkodę pracownika. Prawo nie reguluje, jak powinna wyglądać procedura wnioskowania o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu. Czasem jest to uregulowane w regulaminie zakładu pracy lub w konkretnym akcie wewnętrznym.

Pracodawca musi wystawić takie zaświadczenie zawsze wtedy, gdy pracownik go o to poprosi. Nie istnieje żaden limit, który nakazuje, by wystawić konkretną liczbę takich zaświadczeń.

Jeśli staramy się o przyjęcie dziecka do żłobka lub przedszkola, a także w sytuacji, gdy chcemy kupić coś, np. na raty, to musimy przedłożyć takie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Jeśli tego nie zrobimy, musimy być przygotowani na odmowę przydzielenia miejsca w przedszkolu albo negatywną decyzję dotyczącą kredytu lub pożyczki. Niedostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu nie ma żadnych negatywnych konsekwencji prawnych. Oczywiście z zasady. Jest bowiem przypadek, kiedy takie konsekwencje prawne w związku z tym, że nie złożyliśmy zaświadczenia, mogą nas spotkać. Chodzi o postępowanie sądowe.

Jeśli w czasie takiego postępowanie nie zostanie złożone zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, a nakaże nam to sąd, który prowadzi sprawę rozwodową lub o alimenty, to może to skutkować tym, że sąd nałoży grzywnę za zatajenie dochodów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)