Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

ZUS jest winny przedsiębiorcom 2,5 mld zł. Nadpłatę składek ma milion firm

7
Podziel się:

20 mln zł - taką nadpłatę w ZUS-ie ma rekordzista, ale w większości przypadków chodzi o nieduże sumy. Zakład wysyła listy do miliona przedsiębiorców, którzy mogą nadpłatę składek odzyskać w gotówce. Ćwierć miliona to przedsiębiorcy, którzy zaprzestali działalności. W ciągu 5 lat ich pieniądze przejmie ZUS.

Składki ZUS w 2019 znacznie wzrosły.
Składki ZUS w 2019 znacznie wzrosły. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Sprawę nadpłat składek opisuje "Rzeczpospolita". Gazeta wskazuje, że ZUS jest winny milionowi przedsiębiorców 2,5 mld zł, ale jednocześnie ściga pół miliona innych o zaległości sięgające aż 14 mld zł.

O nadpłatach firm w ZUS-ie money.pl pisał już na początku marca.

Zakład chce te rachunki wyrównać i do obu grup przedsiębiorców wysyła listy. - Zależy nam na tym, aby zainteresować osoby prowadzące biznes stanem ich rozliczeń z ZUS - mówi Anna Staszyńska z centrali ZUS w Warszawie.

Skąd biorą się nadpłaty składek? Gazeta wyjaśnia, że jednym z powodów może być osiągnięcie przez pracownika 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, co zwalnia z obowiązku odprowadzania składek. Część firm wcześniej reguluje wpłaty grudniowe, by zamknąć rok obrachunkowy.

Jak tłumaczył money.pl rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, "nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów".

Zobacz także: Obejrzyj: Dobrowolny ZUS to koszt 12 mld zł. Rzecznik MŚP: będę przekonywał prezesa

O nadpłatę można pomniejszyć kolejne składki, ale jeśli kwota jest duża, ZUS radzi, by pieniądze odzyskać i "przeznaczyć na inny cel". Przede wszystkim należy sprawdzić aktualny stan rozliczeń, bo podawane przez ZUS dane w listach pochodzą z grudnia.

Wysyłanie przez ZUS listów ma bardzo istotne formalne znaczenie w przypadku przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność. Od chwili doręczenie informacji zaczyna biec termin przedawnienia. Jeśli przedsiębiorca nie zgłosi się po swoją nadpłatę, pieniądze po 5 latach zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie chodzi o 114 mln zł.

- Ryczałtowy ZUS niszczy przedsiębiorczość - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Proponuje wprowadzenie dobrowolnego ZUS wzorem niemieckim.

- Państwo nie jest w stanie zmusić kogoś do zapłacenia pieniędzy, których nie ma - uważa Abramowicz. Rzecznik zdradził, że gdyby zdecydowali się na to wszyscy, byłby to koszt 12 mld zł. - Będę chciał przekonać prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by dopisał to do listy swoich obietnic - mówi Abramowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

msp
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
piotr
4 lata temu
mały zus morawickiego to jakas kpina a wybory tuz tuz
zcx
4 lata temu
niech jeszcze napiszą ile US zalega miliardów przedsiębiorcom ze zwrotem VAT
zula
4 lata temu
A co ze zwrotem zle naliczonego podatku emerytów!?
ja
4 lata temu
Na tę chwilę to rząd dba tylko o nierobów i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Zobaczcie sobie ksiązke „Emerytura nie jset Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
gjhknm,
4 lata temu
A może tak własne pomysły ? ale skąd pan Abramowicz powiedział co wiedział a raczej co Niemcy zrobili. U nas się nie da nie dlatego że się nie da tylko dlatego że jesteście za głupi by wymyślić sposób jak finansować obecne emerytury.