Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwolnienie z płacenia na ZUS i ulga na start. "To pobudzi ducha przedsiębiorczości"

133
Podziel się:

Ulga na start i działalność nierejestrowa są elementami projektu ustawy Prawo przedsiębiorców (najważniejszej z pakietu Konstytucji Biznesu), która ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Zwolnienie z płacenia na ZUS i ulga na start. "To pobudzi ducha przedsiębiorczości"
(East News/JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Proponujemy, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 1 tys. zł, nie musiały rejestrować swojej działalności i tym samym płacić składek na ZUS - zapowiada wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Jak wyjaśnił, taki byłby skutek wprowadzenia, przewidzianej w Konstytucji Biznesu, tzw. działalności nierejestrowej. Równolegle - jak powiedział wiceszef Ministerstwa Rozwoju - toczą się prace nad tzw. małą działalnością gospodarczą. - Chodzi o to, by niewielkie firmy, których wpływy przekraczają 1 tys. zł, ale wciąż nie są wysokie, płaciły niższy ZUS - tłumaczył.

Kolejne rozwiązanie planowane w ramach Konstytucji Biznesu, dotyczy osób rozpoczynających przygodę z biznesem. - To tzw. ulga na start - polegająca na zwolnieniu początkujących przedsiębiorców z płacenia składek ZUS przez pół roku. Po tym okresie płaciliby przez dwa lata tzw. mały ZUS, czyli tak jak obecnie obniżoną składkę - wyjaśniał wiceminister. Dodał, że o propozycjach tych mówił ostatnio premier Morawiecki, a nad ich szczegółami Ministerstwo Rozwoju pracuje obecnie z innymi resortami oraz ZUS.

- Działalność nierejestrowa i ulga na start pobudzą ducha przedsiębiorczości. Dadzą ludziom szansę spróbowania i rozwinięcia działalności, bez ryzyka ponoszenia sztywnych wydatków od samego początku. Jeśli taka osoba rozwinie swoją firmę, zyskamy kolejne przedsiębiorstwo z szansą na trwałe pozostanie na rynku. Zyskiem będzie też wyciągnięcie z szarej strefy osób funkcjonujących w niej z powodów ekonomicznych - wskazał wiceminister rozwoju.

- W przypadku ulgi na start, wyszliśmy z założenia, że sztywny gorset ubezpieczeń społecznych krępuje przedsiębiorcę na wczesnym etapie działalności, gdy przychody są nieznaczne. Liczymy, że wielu początkujących przedsiębiorców stanie dzięki temu na nogi i nie będzie musiało np. zawieszać działalności po to, by płacić składki tylko w nielicznych momentach osiągania przychodów - podkreślił.

Jak mówił Mariusz Haładyj, ulga na start i działalność nierejestrowa są elementami projektu ustawy Prawo przedsiębiorców (najważniejszej z pakietu Konstytucji Biznesu), która ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Przypomniał, że na Konstytucję Biznesu ma się w sumie złożyć 11 dokumentów - 9 ustaw, uchwała Rady Ministrów i Podręcznik liczenia kosztów regulacyjnych.

- Najważniejsze, z punktu widzenia Konstytucji Biznesu, jest Prawo przedsiębiorców oraz ustawy konieczne do jego wdrożenia. Po pierwsze, niezbędne, ale bardzo techniczne przepisy wprowadzające - zaznaczył.

W pakiecie Konstytucji Biznesu są też dwa elementy pozalegislacyjne. Jeden z nich to uchwała Rady Ministrów zobowiązująca ministerstwa do przeglądu rozporządzeń, w których pojawia się obowiązek stosowania pieczątek przez przedsiębiorców. - Chcemy "zdepieczątkować" prawo. W tym celu trzeba będzie zmienić ponad 100 rozporządzeń. W efekcie przedsiębiorcy nie będą już musieli posługiwać się pieczątkami - zapowiedział. Drugi element pozalegislacyjny to Podręcznik liczenia kosztów regulacyjnych, który będzie stanowił wytyczne dla projektodawców, jak dokonywać oceny skutków projektowanych regulacji.

Wiceminister przypomniał, że w ramach Konstytucji Biznesu planowane są też uproszczenia proceduralne i zniesienie wielu nadmiernych obowiązków administracyjnych. Część tych ułatwień opracowało Ministerstwo Finansów. - Przykładowo wprowadzamy jeden wzór formularza do podatku od nieruchomości. Teraz każda gmina wydaje swój. Jeśli ktoś prowadzi np. działalność w kilkudziesięciu gminach, to musi za każdym razem przeprowadzić inny proces, z którym często są związane inne wymagania. Duże firmy, posiadające oddziały zlokalizowane w wielu różnych gminach, muszą składać kilkaset różnych formularzy - mówił.

Skróceniu ulegnie także okres obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. - Teraz jest bezterminowy. Proponujemy skrócić go do pięciu lat. To oczywiście nie uchyla obowiązku składania tych sprawozdań w urzędzie skarbowym i KRS - w przypadku podmiotów, które są do rejestru wpisane - wskazał Mariusz Haładyj.

- Chcielibyśmy do końca kwietnia zamknąć rządowe prace nad najważniejszymi zmianami składającymi się na Konstytucję Biznesu, tak aby Prawo przedsiębiorców mogło wejść w życie 1 stycznia 2018 roku - konkludował.

Sonia Sobczyk, Magdalena Jarco

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(133)
Zen
7 lat temu
Ducha to już przedsiębiorczość wyzionęła z dniem 1.1.2017. Nikt normalny nie założy na siebie działalności gdzie odpowiada całym majątkiem i będzie popychadłem "bab żab" z US. Do tego niezapowiedziane kontrole ( z możliwością przeszukania ) vczepianie się przebiegów w samochodach, brak odliczenia VAT-u od samochodu i paliwa itd. Ludzie potrzebują spokoju żeby robić i zarobić cokolwiek. Dlatego ja już mam spółkę w Czechach i jestem wymeldowany z tego chorego kraju zawistnych liliputów. Nie płace już na emerytury policjantów, prokuratorów, górników, rolników i innych "uprzywilejowanych" Płace spokojnie podatki do czeskiego budżetu za samochód, odliczam VAT od paliwa i nikt sie nie czepia, wystarczy normalnie pracować.
Janek
7 lat temu
Dobry pomysł, pobudzi inicjatywę młodych i ograniczy szarą strefę. Szkoda że tak późno.
Jerzy
7 lat temu
Działalność niezarejestrowana owszem,już za jedną pracę płacę i wiecznie mało zarabiam.
ju
7 lat temu
Problem będzie polagał jak zwykle u nas na płynnym przejściu z etapu nie rejestrowania do rejestrowania. U nas zawsze wejście w strefę "legalną" kojarzone będzie z raptownym wzrostem danin i mniejszym zyskiem. Firmy więc nie będą chciały się rozwija bo po co? ZUS musi być 5 razy mniejszy i inaczj naliczany tak aby wzrost zysków nie powodował spadku rentowności przedsięwzięcia... wiele krajów tak ma ale u nas to magia ciągle
Ar9972
7 lat temu
Sporo ludzi de facto prowadzi własne interesy od dawna nie posiadając własnej firmy. Gdy jest konieczna faktura lub inna forma dowodu załatwiają faktury przez firmę znajomego, robią usługę o dzieło lub stosują inne metody... Ktoś powie tracą czas, bo emerytura w ZUS im się nie odkłada. Nic bardziej mylnego wielu (nawet młodych) inwestuje kasę zamiast płacić do w/w instytucji w której konta są tylko wirtualne; przypomnę, że do ZUS my podatnicy rocznie dopłacamy miliardy złotych...
...
Następna strona