Forum Forum inwestycyjneFundusze

Czym różnią się FIZ od FIO?

Czym różnią się FIZ od FIO?

Całkiem Nowy / 81.219.244.* / 2007-08-13 16:26
Witam,

mam takie pytanie jako początkujący... czym różnią się fundusze zamknięte od otwartych, oprócz nazwy i tego że do tych pierwszych można przystąpić głównie w wyznaczonych okresach czasu?

Czy jest jakaś różnica, nie wiem, w zarządzaniu czy coś? I w które bardziej się opłaca inwestować?
Wyświetlaj:
syriusb17 / 213.180.136.* / 2007-08-14 16:19
FIZ'y generalnie mają bardziej elastyczną politykę inwestycyjną tym samym mogą skorzystać z instrumentów finansowych nie dostępnych dla standardowych FIO. Przy czym są różne FIZ'y i żeby nie wgłębiać się w ich stategie inwestycyjne można stwierdzić, że główną różnicą pomiędzy FIZ'em a FIO jest to, że FIO ma obowiązek od Ciebie przyjąć w każdej chwili zlecenie zakupu/konwersji/odkupienia, FIZ takiego obowiązku nie ma, co więcej to FIZ dyktuje warunki zakupu/odkupienia. Jest to spowodowane prostym założeniem inwestycyjnym FIZ'ów - inwestowanie w instrumenty, których okres wygasania jest odpowiednio długi, a zamknięcie pozycji na takim instrumencie przed terminem wygaśnięcia jest związane z realną stratą jaką fundusz musiałby ponieść ze względu na to, że inwestorzy chcieliby wycofać środki w najmniej korzystnym momencie dla obranej przez zarządzającego strategii. Niemniej jednak większość FIZ'ów jest notowana na GPW, czyli można zamknąć pozycję na certyfikacie FIZ'u jeżeli tylko pojawi sie popyt na parkiecie.
Co do tego co bardziej się opłaca, a co mniej, to na tak postawione pytanie odpowiedź nie istnieje, ponieważ wszystko jest uzależnione od psychologii danego inwestora, jego akceptacji ryzyka, oczekiwań, akceptowanej strategii inwestycyjnej i w końcu czynników zewnętrznych. Napewno, część FIZ'ów oferuje bardzo elastyczne, aczkolwiek stosunkowo ryzykowne strategie inwestycyjne oparte na instrumentach pochodnych, krótkiej sprzedaży, arbitrażu etc. Ale znowu wszystko zależy od tego jak skonstruowana jest strategia, bo stosowanie dźwigni finansowej wcale nie musi automatycznie oznaczać zwiększonego ryzyka jeżeli np dżwignia jest stosowana na papierach dłużnych, ale to znowu zależy od tego co to są za papiery i czym są one zabezpieczone etc. Generalnie, część FIZ'ów upodabnia się w strategiach do funduszy hedgingowych, które notują atrakcyjne stopy zwrotu nawet podczas bessy. Częśc FIZ'ów skolei inwestuje w spółki niepubliczne i wyprowadza je giełdę i sprzedaje z zyskiem, część inwestuje w nieruchomości. Co FIZ to inna strategia, inne możliwości etc.
Podsumowując, chcesz zainwestować w FIZ'a przeczytaj ze zrozumieniem jego politykę inwestycyjną, w przeciwnym razie narażasz się "zasłużenie" na stratę i nieprzespane noce.
TaS / 2007-08-13 22:20 / Tysiącznik na forum
najbardziej opłaca się inwestować w obydwa,bo dywersyfikujesz ryzyko :)

z zasady FIZy maja wieksza renome, ale...

podlegaja grze, a fio nie :)
fazik / 2007-08-13 19:18 / "Gpw-racer"
http://bossa.pl/edukacja/strategie/fundusze2.html
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy