Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusze obligacji, ochrony kapitału itp.

Fundusze obligacji, ochrony kapitału itp.

Prawdzic / 158.75.4.* / 2007-08-30 11:21
Mam pytanko - czy kupując jednostki funduszu inwestującego w papiery dłużne można stracić? Teoretycznie istnieje niewielkie ryzyko, ale czy wpływ na nie ma też to co dzieje się na giełdach itp.? Zastanawiam się nad dywersyfikacją portfela i rozważam m.in. między funduszem obligacji a lokatą.
sebastian.drutowski / 2007-08-30 14:55 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Stracić oczywiście można, ale wydaje się to mało prawdopodobne. Zasada jest tutaj prosta - im gorzej na rynku akcji, tym lepiej na rynku obligacji. Bywały już takie lata, że fundusze obligacyjne i pieniężne dawały zarobić do 20% rocznie. W czasach niepewności lub nawet bessy sprawdzają się generalnie te fundusze które mają w swoim portfelu niedużo akcji. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem wydają mi się fundusze ochrony kapitału. Ale to jest bardzo szerokie stwierdzenie, bo te fundusze różnią się od siebie znacznie swoją wewnętrzną konstrukcją. Ja preferuje przede wszystkim te fundusze ochrony kapitału, które są jednocześnie aktywną alokacją. Podoba mi się bardzo Skarbiec Ochrony Kapitału i CU Ochrony Kapitału. Akurat te dwa fundusze są najczęściej załadowane obligacjami, a udział akcji nie przekracza więcej jak 15-20% ich całkowitego portfela. W czasach niepewności dobre wyniki mają też tradycyjne fundusze aktywnej alokacji o nieco agresywniejszym portfelu - polecam niezmiennie Allianza. Niezłym rozwiązaniem będą też fundusze stabilnego wzrostu. Jeśli mają dobre zarządzanie są w stanie osiągnąć przyzwoite wyniki nawet podczas długotrwałej bessy. Niestety tej szansy nie będą miały fundusze akcyjne. Na funduszach zrównoważonych będzie co najwyżej można minimalizować straty. Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy