Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Handel na Allegro, dużo przedmiotów nieduży obrót, zakładać firmę?

Handel na Allegro, dużo przedmiotów nieduży obrót, zakładać firmę?

Próbujący / 2008-01-15 17:11
Od paru lat sprzedaję na Allegro, na początku były to tylko sposób na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów, jednak od około 2004 zacząłem sprzedawać nowe przedmioty, nie była to sprzedaż na dużą skalę ledwo 10-15 przedmiotów na miesiąc, a obrót nie przekraczał 300-500zł na miesiąc. Podobnie przez rok 2005. W 2006 nieco lepiej. Powoli zwiększała się sprzedaż i ilość przedmiotów na moich aukcjach. Dzisiaj na moich aukcjach wystawiam około 20-25 aukcji, góra po 2-3 sztuki przedmiotów. Obrót to "około" w sezonie świątecznym 1200-1600zł (sprzedanych 50-60 przedmiotów). Ale to były święta o innej porze roku obrót nie przekracza 900-1100zł /miesiąc. Czasami są zapaści w obrocie 500-600zł na miesiąc. I co mam teraz zrobić? zakładać firmę? Obrót nie jest za wysoki, nie wiem czy to co zarobię starczyłoby na pełnowymiarową składkę ZUS. Czy jest w moim przypadku wskazane założenie firmy? Jak pomyślę o US to mnie ciarki przechodzą... ale to chyba normalne :)
Wyświetlaj:
Gramtogram / 89.66.199.* / 2014-03-17 17:26
Jak nie masz stałego dochodu to nie za bardzo Ci się opłaca. Bardziej celuj w założenie sklepu internetowego, to się zawsze opłacało, opłaca, i opłacać będzie :) Proponuję również przetestowanie fajnego narzędzia które ja osobiście wypróbowałem i polecam każdemu- jest to tzw. raporty allegro. Dają Ci cały raport o tym co się opłaca a co nie w inwestycjach przez allegro- także- pożyteczne- nic nie tracisz, a dają Ci szanse na rozwój :)
Próbujący / 2008-01-19 16:31
Dzięki za zwiększenie mego strachu... w przeszłości nie zagłębiałem się w tematykę podatkową i to wszystko jest dla mnie jak grom z jasnego nieba :( US będzie się czepiał nawet osób z obrotem w przedziale 500-1200zł na miesiąc? Przecie z tego dochód to ledwo (w moim przypadku) 30-40% tej sumy. No cóż, więc albo, czeka mnie założenie firmy i zwiększenie obrotu (co nie zawsze jest możliwe) lub rezygnacja i zasiłek... lub praca w US w dziale zajmującym się przestępstwami gospodarczymi w sektorze e0handlu ;)
melonus / 2008-01-20 14:54 / portfel
Zachęcam do założenia działalności gospodarczej. Jeżeli masz gdzieś umowę o prace to nie będziesz musiał płacić pełnego zusu. To co będziesz musiał zapłacić to składka zdrowotna którą i tak w większości odpiszesz sobie od podatku. Jakie masz korzyści: jesteś legalny ;), niektóre rzeczy które kupujesz możesz wrzucić w koszty firmy. np. jeżeli kupisz komputer na firmę i jesteś vatowcem to komputer będzie kosztował o ok 35% taniej. Minusy to rozliczanie się z podatku to kupa wiedzy. Jeżeli zlecisz prowadzenie jakieś księgowej to zapłacisz za to ok 100 PLN.
dojna_krowa_dla_US / 83.8.235.* / 2008-02-05 19:13
gdzie ty masz księgową, która za prowadzenie księgowości weźmie 100zł??????? Chyba na tzw. "lewo", po to zakładałeś legalną firmę, żeby nielegalne interesy robić? Wiem, to modne i praktyczne, ale dobra księgowość to koszt co najmniej 300-400zł miesięcznie. Najmniej! Przecież za 100zł nikt ci nie weźmie roboty na kilka dni w miesiącu. Księgowa też odlicza ZUS i US oraz inne składki to co jej z tych 100zł zostanie? Tak się tu wypowiadacie, że US ma prawo i lepiej firmę założyć, wielki pracownik US już ręce zaciera jak to będzie doił osoby prywatne. Bo nikt nie udowodni, że sprzedaną bluzkę ma dłużej niż 6-mcy. Przepisy w Polsce są tak samo bez sensu jak ci, którzy mają je egzekwować.
;sodjf / 83.26.7.* / 2008-01-19 18:18
Jeżeli już tyle przeżyłeś i nikt cie nie zakablował to chyba masz szczęście po prostu...
Próbujący / 2008-01-19 19:14
Ten większy obrót to ostatnie "świąteczne" osiągnięcie. Na co dzień nie jest aż tak różowo. Ale decyzja zapadła już kilka tygodni temu, zakładam firmę, muszę tylko pogłębić moją wiedzę na ten temat. Nazwę już mam :)
urzednik skarbówki / 84.40.212.* / 2008-01-18 19:56
Witam
Pracuje w dziale orzecznictwa VAT-u U.S. Z tego co wiem to działy kontroli dostały wytyczne zeby sprawdzac ludzi z allegro. NIedługo zaczniemy dostawac do postepowan podatkowych materiały. Heh i tu konsekwencjie dla ludzi nie mających zalozonej dzialności gospodarczej moga byc paskudne jak im zaczniemy VAT dorzucać:-/. Tak więc radze sie zarejestrowac i zapoznać z ustawą dotyczącą vatu.
Pozdrawiam
Marko657 / 93.105.60.* / 2013-11-22 10:26
Z takim podejściem [...]. Urzędnicy... idźcie po rozum do głowy posłuchajcie trochę Korwina Mikke może wtedy zrozumiecie o co w tym wszystkim chodzi.[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
H Szatkowski / 2013-11-22 11:14
Urzędnicy mają wytyczne, a te wynikają z uregulowań ustawowych oraz aktów wykonawczych w postaci rozporządzeń MF.
To zdumiewające, że nadal pokutuje takie feudalne postrzeganie prawa i instytucji państwa.

Apel skieruj do ustawodawcy.
krispl / 2008-01-20 21:30 / portfel
głupota jak dla mnie...
nic w tej skrbówce nikt nie będzie robił jak tylko slęczał na allegro w łowieniu każdego? (mowa o tych co załozmy przekracza 300 zl na miesąc)
Przeciesz przy takiej kwocie to nikt mi nie wciśnie kitu nawet pracownik z US że opłaca się firme załozyc.
ciekawe jaką?
Chyba usługi plucia na odległosc......

Dwa; to nie da się porostu tylko samego podatku odprowadzic? bez zakładania działalnosci?
znając nasze chore przepisy pewnie i nie,bo trzeba cała machinę nie dośc że uruchomic to i zaspokoic niczym głodnego.
Próbujący / 2008-01-21 01:54
I to mnie właśnie boli. W definicji działalności gosp. jest że jak sprzedajesz w sposób zorganizowany to jest to działalność gosp. W prawie tym jest jednak dziura która nie uwzględnia mikro działalności tzn. nie zapewnia warunków do działania takowych, a tym bardziej ich wyjścia z szarej strefy.

A tak poza tematem, ciekawi mnie czy skarbówka sprawdza czy nowożeńcy rozliczyli się z otrzymanych prezentów? Przecie tutaj dopiero będzie zarobek dla państwa.
AdamusREX / 83.168.89.* / 2008-01-17 21:45
Przeczytaj sobie definicję działąlności gospodarczej ... i nasłuchuj czy UKS nie puka do drzwi ;-()
przewodnick / 2008-01-17 15:17 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witam,

Jeśli sprzedajesz przedmioty nowe (mienie ruchome), to najlepiej jest sprzedawać po 6 miesiącach od zakupu - wtedy nie płacisz podatku. Jeśli wcześniej sprzedasz musisz odporowadzać podatek dochodowy (różnica między ceną zakupu a sprzedaży) według Twojego progu podatkowego. Allegro ma obowiązek udostępniania danych osób handlujących oraz ilości i wysokości obrotów.
zaczynający / 212.106.159.* / 2009-04-14 08:42
Odkopię trochę temat. A co jeżeli sprzedam jednorazowo rzecz o wartości około 1500 zł - nie mam rachunku na nią bo to antyczna pamiątka przekazywana w rodzinie. Jest to więcej niż 1000 zł/miesiąc, a jak sprzedam jeszcze kilka drobnych rzeczy to i tak będzie w sumie więcej jak 1000 zł/rok, więc co mam zakładać firmę dla sprzedania kilku rzeczy? PARANOJA
Jak mam niby udowodnić, że posiadam ją dłużej niż 6 miesięcy? Ale tu (powyżej 1000zł) chyba już kupujący ma płacić PCC.
Jobla idzie od tych złodziejskich podatków dostać.
Nie widzę też jasnej odpowiedzi na to co w przypadku gdy kupię coś za np 300zł a sprzedam za np miesiąc (bo mi się znudziło) za 200zł. Toż to ewidentna strata. Czy mogę to wpisać w rozliczeniu rocznym jako stratę?
Julian / 195.54.187.* / 2013-02-19 08:10
Nie zakładać firmy, sprzedawać bez firmy ile się da.
Założenie firmy to wystawienie się dla skarbówki i ZUS-u. Dopóki nie masz nic, to nic za bardzo o tobie nie wiedzą. Jak się wystawisz, to jesteś narażony na kontrole. Będą z ciebie regularnie ściągać pieniądze.

Najnowsze wpisy