Jak zmienić Polskę?

Adam Turowski / .* / 2004-04-19 07:44
Komentarze do wiadomości: Jak zmienić Polskę?.
Wyświetlaj:
margo / .* / 2004-04-20 08:21
Autor artykułu wymienia wiele grup społecznych pobierających słusznie-niesłusznie rózne swiadczenia z ZUS-u. Proszę dodać jeszcze jedna "grupe zawodową", która nigdy nie płaciła składek: setki tysięcy duchownych /ksiezy, zakonników i zakonnic/. Czy ktoś cos o tym wie? ? ?
George / .* / 2004-04-20 06:26
Artykuł szanownego autora to nawet nie science fiction, raczej fantasy. Mojżesz przez 40 lat wodził po pustyni lud Izraela nie dlatego, że lubił te klimaty. Społeczne przyzwyczajenia i mentalność ludu - oto czynniki najtrudniej poddające się zmianie (gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia biologicznej egzystencji). I dlatego, pomijając wartość merytoryczną programu autora, pozwolę sobie wyrazić wątpliwości, co do jego szans. Mam za to inne pomysły. Jeśli zgodzimy się, że głównym celem programów naprawczych powinno być ograniczenie roli państwa w życiu społecznym, to należy czynić wszystko, aby tak się stało. Należy więc kantować to państwo jak się da i ile się da. O każdej porze dnia i nocy powinniśmy mieć tylko jeden cel - jak orżnąć państwo, które bez żadnego zażenowania wyciska soki z każdego z nas, nie oferująć nic lub prawie nic za nasze ciężko zarobione pieniądze. Bierny i czynny opór w stosunku do struktur państwowych, to moim zdaniem najlepsza recepta na poprawę naszego losu.
Krzychu / .* / 2004-04-21 12:40
tzn o co Ci chodzi z tym oporem?
George / .* / 2004-04-24 09:31
Możliwe są rozmaite formy oporu obywatela wobec państwa. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają pewne możliwości obniżania płaconych na rzecz państwa danin. Tzw. szary budżet składający się z kwot uzyskanych poza oficjalnym obiegiem, z którego z kolei finansuje się "niefakturowane" koszty to jedna z metod. Ja coś robię komuś i biorę kasę bez faktury, ktoś inny coś robi mi bez faktury, a ja płacę mu właśnie tą kasą. Wymaga to niestety prowadzenia dodatkowej księgowości. Inny przykład - odszkodowania za wypadki i za czas choroby z ZUS. Najczęściej macha się na nie ręką, a przecież jest to jedna z niewielu możliwości odzyskania pieniędzy z tej instytucji. Te formy nawałbym biernymi. Formy czynne to udział we wszystkich akcjach organizowanych przez niektóre organizacje, starające się ograniczyć rolę państwa, a także wspieranie tych, którym leży na sercu wolność jednostki. Dlaczego UPR ma tylko 2% poparcie? Czy demoniczny Korwin to wystarczający powód, aby odwrócić się od tej partii?
andy / .* / 2004-04-20 07:34
Nie jesteśmy narodem nieudaczników lub ludzi "myślących inaczej". Skoro w takich państwach jak: Singapur, Hong-Kong czy Nowa Zelandia udało sie ograniczyć rolę państwa w gospodarce to dlaczego nam ma się nie udać. Zgodzę sie z teza że przy dzisiejszym poziomie świadomości społeczeństwa i edukacji ekonomicznej jest to bardzo trudne....
George / .* / 2004-04-20 09:43
Bowiem państwa te startowały z zupełnie innego poziomu. Tam można było dowolnie kształtować i modelować stosunki społeczne i gospodarcze nie narażając się jednocześnie na protesty społeczne. W Polsce jest zbyt wielu beneficjentów obowiązującego układu i będą go bronić jak własnego życia, nawet jeśli prowadziłoby to do ukatrupienia tego nieszczęsnego państwa.
andy / .* / 2004-04-20 10:02
Panie George Proszę uwierzyć że Nowa Zelandia na przykład startowała z podobnego poziomu socjalnego państwa. Tam pojechali po całości z cieciami wydatków. Na popracie proszę zobaczyc artykuł:http://www.kapitalizm.republika.pl/nowozrew.html
George / .* / 2004-04-20 10:24
Dziękuję, zapoznam się. Jednak trochę będę się upierał, że warunki w których budowały się (politycznie i gospodarczo) państwa przez Pana wymienione, były odmienne i - w pewnym sensie - łatwiejsze od tych, które mamy w obecnej Polsce. Polakom brakuje wroga, który by ich zjednoczył, więc walczą każdy z każdym mając na uwadze tylko własny interes. Redukcje wydatków? - owszem, ale broń panie Boże u mnie, może u sąsiada. Wzrost podatków? - to hańba, chociaż jeśli będę miał z tego więcej niż sąsiad - czemu nie! Wcześniejsze emerytury? - bo ja wiem, ale niech tam będą - pod jednym warunkiem - ja nie będę tego finansował, a w razie czego ją dostanę jako pierwszy. Ile jest w tym narodzie demoralizacji, lepiej nie mówić.
andy / .* / 2004-04-20 11:12
To może przykład Irlandi. Do lat 80tych typowy socjalizm tyle tylko ze nie pod rzadami ZSRR.http://www.kapitalizm.republika.pl/irlandia.htmlZapewne w Polsce trudno przeprowadzić reformy, ale nie można mowic ze sie nie da.
George / .* / 2004-04-20 12:05
Irlandia częstow wymieniana jest jako wzór państwa, które odniosło sukces (ponoć dzięki wstąpieniu do UE). Tymczasem analiza rozwoju tego kraju od czasu wstąpienia do struktur eurpejskich do dzisiaj jednoznacznie wskazuje, że jej sukces należy przypisać przede wszystkim boomowi informatycznemu lat 90-tych oraz spowodowanym tym napływowi kapitału zagranicznego (głównie amerykańskiego). O ile pamiętam Irlandia stała się członkiem UE w roku circa 1975 i aż do lat 90-tych krzywa wzrostu PKB Irlandii była płaska, jak - nie przymierzając - biust lekkoatletek. Jednak w połowie lat 90, czołowe firmy amerykańskie z tzw. sektora nowych technologii szykując sie do ekspansji na Europę otworzyły w Irlandii swoje fabryki i ośrodki badawcze, wpompowując w ten kraj ogromne kapitały. Zapewne właśnie to ułatwiło przeprowadzenie odpowiednich reform. Ludzie zajęli się zarabianiem pieniędzy, a nie kręceniem nosami. Niestety Polska na taki szczęśliwy zbieg okoliczności liczyć nie może - inny kraj (znacznie większy), inne czasy. Stąd mój pesymizm.
Haksio / .* / 2004-05-15 17:57
absolutnie żaden zbieg okolicznosci! to reformy wywołały-umożliwiły napływ inwestycji...
Al / .* / 2004-04-20 02:05
Śmiały i dobry artykuł,popieram, ale nie sądze że cos w tym kraju mozna zmienic nie na drodze rewolty. Polak musi dostac w pysk zeby oprzytomniec i stwierzdic ze jest zle. Smutne - ja juz stracilem nadzieje w ten kraj - kazdy nowy dzien zaskakuje mnie nowa porcja debilizmu naszych politykow,afer,itp. Właściwie nie zaskakuje to jush prawie norma:(Artykul ten to jak swiatelko w tunelu, a co zrobic by choc troche się do niego zblizyć?Ciesze sie ze sa jeszcze ludzie ktorzy mysla podobnie
bbking / .* / 2004-04-19 22:46
Wszystko fajnie, tylko tak naprawdę nikomu na tym nie zalezy... Kto niby miałby wprowadzić proponowane rozwiązania w życie? Najbardziej zblizona była Unia Polityki Realnej, ale z 1-2% poparciem niewiele mozna zrobić. prawda jest taka, ze władze maja ci , co zyją z obecnego systemu, dzieki temu maja pieniadze, dzięki którym mogą utrzymać władzę. Duzo prościej i po prostu taniej jest wyjechać i zacząć od nowa, niż marnować czas, srodki i talenty na amiane tego co niezmienialne.
wrafal / .* / 2004-04-19 22:49
jedyna do skolonizowania pozostala tylko jeszcze Anktarktyda - ale trzeba poczekac na globalne zmiany klimatyczne, mozemy zacząc się szykowac :)
Komor / .* / 2004-04-19 21:53
Śmiały tekst, nawet jak na Money.pl, brawo!Mam jednak dwie wątpliwości:Jak zniesienie VATu, akcyzy i innych podatków pośrednich pogodzić z naszym nieuchronnym(?) uczestnictwem w strukturach UE? Nie mówiąc już o zminiejszeniu birukracji, liczby licencji, koncesji, norm.Okresy przejściowe dla budownictwa itp. Jak wiadomo prowizorka jest najtrwalsza i stwarza pokusę wprowadzania takich okresów w innych dziedzinach. To w prostej drodze może prowadzić do tego, że "wróci nowe".
wrafal / .* / 2004-04-19 22:37
to jest problem - jak zlikwidować VAT w UE - przyznam ze nie wiem jak to zrobić ... - może wyjść z UE a wejść tylko do strefy Schengen - jak Narwegia i niedługo Szwajcaria - to jest jakis pomysł...ale nasi politycy nie zrezygnuja z prawa do sysponowania srodkami pomocowymi...
andy / .* / 2004-04-20 07:50
Ja bym nie pękał. VAT to tylko jeden z podatków. Jak się nie da go obniżyć to nie znaczy to że nie należy obniżać podatku dochodowego i zlikwidować ZUS. VAT jest jako podatek jest tani w obsłudze. Ważne aby w ramach tego co da się zrobić ograniczyć rolę państwa w gospodarce. Proszę spojrzeć na Luksemburg...PSNajważniejsze aby działaniom nadać priorytet. Obniżka VAT poniżej 15% (minimum Unii) nie jest priorytetem. To co najważniejsze jest w artykule
Co Pan na to ? / .* / 2004-04-19 20:55
Proponuję stworzyc partię pod Pana przewodnictwem i do dzieła . Wydaje mi się , że jest wielu rozsadnie myślacych wśród nas.
andy / .* / 2004-04-20 07:52
Na przykład UPR z bYłym przewodniczącym Korwinem i 1% poparciem...
mario / .* / 2004-04-19 20:51
A co Pan sądzi o karze smierci?
wrafal / .* / 2004-04-19 22:18
oczywiście jestem za - ale trzeba ustalić konkretnie za co...podoba mi się rozwiązanie w koranie - najblizsza rodzina ofiary ma prawo do łaski - zresztą to prawo było i u nas - w sienkiewiczowskich "Krzyżakach" z takiego prawa skorzystał Jurand
tibur / .* / 2004-04-21 10:41
niewątpliwie autor publikacji ma rację w poszczególnych kwestiach... jednakże powrót do "zlota"- systemu z bretton woods( jeśli się nie mylę ) jest założeniem już z gruntu błędnym i nie przystającym do realiów gospodarki globalnej... natomiast jeśli chodzi o karę śmierci... następuje wkraczanie w relatywizm moralny co z pewnością jest znamienne dla obecnych czasów ( dla innych też ale dla naszych " jakby bardziej " )...a po trzecie( ni z gruszki ni z pietruszki;) to realizując przedstawiony w artykule "ideał" do czego będzie "narodowi", czy też już może raczej ludności-obywatelom - państwo? z uszanowaniem.
andy / .* / 2004-04-20 07:56
Powiedzmy ze pochodzi Pan z biednej rodziny. Ja zabiłem Panu żonę. Skazano mnie na karę śmierci ale ja Panu oferuje 1.000.000 USD za ułaskawienie. Wybor należy do Pana....Pana pomysł może prowadzić do takich sytuacji.Jeżeli Pan nie kochał żony to może za mniej się wykupię....
wrafal / .* / 2004-04-20 09:25
ma Pan rację, ale i tak gość pójdzie na 50 lat do p******... bez prawa warunku...
Rus Tomasz / .* / 2004-04-19 20:51
To wręcz BANALNIE proste ! ! ! ale trzeba tylko chcieć! U podstaw wszystkiego leży bezrobocie! Jak mój pracodawca ma zatrudniać ludzi kiedy płaci składkę ubezpieczenia zdrowotnego od 1900 zł? Jak ma zatrudniać kiedy po nocach siedzi w domu na tonami papierów (co miesiąc Vat, ZUS, dochodowy) i tak w kółko? Jak qrwa ma być dobrze kiedy ZUS odsyła pismo bo ruryce grosze nie ma jednego 0 (przesyłka poleconym kosztowała 3,50 zł)! QRWA ludzie nie wierzcie w obietnice, jak sami nie zarobicie, nie weżmiecie losu w swoje ręce nikt wam nic nie da!!!!!! Rządzący to piramida - grabią na początku ile mogą bo jak sie wyda to bedzie za póżno - np. wygrywa Leszek M. dzieki poparciu kolesiów w zamian wprowadza kilka zyskownych zapisów prawnych i zarabiają przez całą kadnecję!!! Co ich obchodzi POLSKA i my - mają tyle pieniedzy że w każdym miejscu na świecie będzie im dobrze! QRWA LUDZIE jak sie nie weżmiecie w garść i zamiast do wyborów nie wyjdziecie do rządzących z butami to nic sie nie zmieni! Reforma służby zdrowia: proste rozwiązanie - niech każdy sobie wykupi obowiązkowe ubezpiecznie zdrowotne jak w przypadku OC od samochodów! A co z biednymi? Płaćmy za nich ale nie blisko 80 zł miesiecznie - w przypadku pracowników i nie 170 od pracodawców ale znacznie znacznie mniej. Niech szpitale będą otrzymywały zwrot kosztów leczenie z prywatnych firm ubezpieczeniowych - 100% zwrotu, żadnych zadłużeń, żadnej WEGETACJI!!!! Podatki niech są!!!!! Ja chcciałbym bardzo płacić podatki ALE QRWA DZISIAJ W POLSCE NIE MA Z CZEGO ICH PŁACIĆ!!!!!!!!!!!! Co mnie w****** system prawny któego nie ma! Zmieniające sie ustawy każdego dnia - jak zagraniczni inwestorzy mają planować inwestycje w Polsce których zwrot następuje po 10, 15, czy więcej latach jak juz jutro zmienia sie prawo?? QRWA BYŁEM WIELOKROTNIE NA ZACHODZIE TAM TEGO NIE MA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sami wybieramy takich dupków do rządzenia a potem żałujemy!! Kogo dzisiaj popieracie? SLD - z Łapińskim, Millerem i resztą gnoju! SameBrony? Z dyktatorem który unika sprawiedliwości i oprócz podjudzania nie ma nic do zaoferowania! LPR - szkoda słów....... PSL - co oni wiedzą o rolnictwie i polskiej zdrowej jedynej w swoim rodzaju żywności! PiS? Jedynie Ziobro coś pokazał.......PO - wszystko gnoją - podatek liniowy był dobry ale jakieś 5 lat temu!!!!!!! Teraz potrzeba nowych rozwiązań, świeżych pomysłów a nie przeszczepów z inncyh krajów!!! Mam 23 lata i ciężko sie zastanwiam czy mieszkać w POLSCE. QRWA wstyd mi że jestem POLAKIEM..............................
j k / .* / 2004-04-19 20:00
Już u plemion pierwotnych gdy myśliwy zginal pozostali dawali ochłapy wdowom i starcom po każdym polowaniu. Macie idiotychne pomysly
Krzysztof Kałębasiak / .* / 2004-04-19 21:17
???Idiotyczne??Przeciez pan Wojcikowski chce, tego samego!Te ochlapy dawano RODZINIE!Pan WOjkcikowski przecie zpisze o tym, zeby starymi rodzicami zajmowaly sie dzieci i dalsza rodzina, tak jak kiedys to bylo.Ech..Jestem troche agresywny, ale kiedy czytam takie komentarze, to ....spokojnie, spoookoj...:)Pozdrawiam.
wasyl / .* / 2004-04-21 07:31
a jeżeli ktoś nie ma rodziny to co ?ma pracować do śmierci ? A ciało najlepiej nie grzebać tylko spalić w jakimś piecu w hucie to jeszcze odzyska się parę kalori z niego !!!chłopie puknij się w głowę pozdrawiam
wrafal / .* / 2004-04-21 07:34
jak ktos nie ma rodziny - to sobie odklada z pensji...i stara się o nią :)
wasyl / .* / 2004-04-21 08:34
miałem na myśli powiedzmy tragiczną śmierć rodziny - wypadek itp - co za tym idzie powinno się tak skonstruować prawo aby sprawca powiedzmy mojej śmierci miał obowiązek utrzymywania mojej rodziny
wrafal / .* / 2004-04-21 12:34
zdaje się że od tego są rynkowe ubepieczenia wypadkowenie mozna dla pojedynczych przypadkow tworzyc całego głupiego systemu i wrzucac wszystkich do worka...bowiem idąc Pana drogą, należałoby jak najszybciej wprowadzić obowiązkową składkę na wypadek III wojny światowej...
Wojtek / .* / 2004-04-19 19:04
A może zacznijmy od siebie? Zacznijmy kupować POLSKIE produkty naszych producentów-naprawde nie są takie złe. jeżeli po wejściu do uni zaleje nas fala obcego i będziemy wybierać ich produkty będzie gorzje. W naszej świadomości zapisano CO POLSKIE TO ZŁE. tak było 30 lat temu ale teraz nasze rodzime firmy produkują naprawde dobre towary. Jezeli nie pozwolimy na wyprowadzanie naszej kasy za granicę i pozwolimy naszym firmą się rozwijać nam będzie lepiej. Ciezko jest w tym gaszczu produktow wybrac coes naszego bo tak naprawde nikt niezna nazw naszych producentow. Aby ich towary sie sprzedawaly przyjmuja nazwy przypominajace nazwy firmy zagranicznych. MOZE KTOS ZNA JAKAS STRONE NA KTOREJ MOZNA ZNALESC NAZWY FIRMY TPOWO POLSKICH BEZ OBCEGO KAPITALU. Mamy pretensje do wladz ze nie daja na to na tamto, oni nie maja kasy bo miedzyinnymi pozwalamy na to aby nasze pieniadze byly wywyzone za granice.
wrafal / .* / 2004-04-19 22:30
nie zgadzam się z promowaniem polskiego na siłe - to w długim terminie nie przynosi wiele dobrego - jak kazy przesadny protekcjonizmpowiem inaczej handlujmy na równych zasadach z całym światem - to handel a nie autarkia towrzy dobrobyt...
Pavloo / .* / 2004-04-19 18:20
Żeby było sprawiedliwie trzeba zbudować państwo socjalne. Sfinansować je trzeba budując system reedystrybucji dochodów. Czyli zabrać bogatym i rozdać "biednym" (pobierając marżę dla urzędników). Niestety w polsce bogatych jest mało, wiec to co sie zabierze i odda "biednym" stanowi bardzo małą kwotę. Dodatkowo nastepuje przy tym procesie pauperyzacja klasy bogatej, wiec do redystrybucji jest cortaz mniej, wice podnosi sie podatki itd. Wiekszość państw jaka pozwoliła sobie na państwo socjalne najpierw się musiała wzbogacić (mieć ludzi bogatych) a i tak na niewiele starczyło (widmo kryzysu państw socjalnych dopadło już Szwecję, Niemcy i Francję). Można sobie odwrócić tę zasadę i najpierw zbudować państwo socjalne za pożyczone (vide ostatnie 15 lat + Gierek) ale to do niczego (poza krysysem) nie doprowadzi. A własnie, z moich podatków duże kwoty idą na spłatę tego co pożyczono za Gierka, na spłatę długów ale też na nierentowne kombinaty (np. kopalnie) jakie wybudowano w tamtym czasie za pożyczone pieniadze. Wiec chcąc nie chcąc płacę za to, że ktoś kiedyś pozwolił sobie żyć na kredyt, ale dlaczego nadal chce tak zyć i mnie szantażuje ? Organizuje blokady, strajki ? Ciekawe co by zrobili, gdybym zaprosił ich na super obiad do restauracji a potem wyszedł zostawiając im rachunek do zapłacenia? Obili by mi twarz, a czy ja mogę im twarz obić ? NIE bo oni są demokratyczną większością. I tak już pozostanie, niestety...
wrafal / .* / 2004-04-19 22:41
O paradoksie - system wysokich podatków nie eliminuje rozwarstwienia dochodowego!!!on eliminuje tylko klasę średnią dowódem jest odpowiedź na zagadkę - z jakiego kraju pochodzi aktualny bogacz nr 1 ? - z tej słynącej z redystrybucji Szwecji...aby wyjaśnieć ten paradoks potrzeba calego feilietonu - moze innym razem...
Pavloo / .* / 2004-04-22 18:33
Z tym że ten bogacz już dawno w Szwecji nie mieszka, wiec PITa tam nie płaci natomiast firmy szwedzkie płacą bardzo mały CIT.
Marcin / .* / 2004-04-19 17:56
Zasadniczo trudno się niezgodzić z myślą przewodnią, choć trąci ona trochę UPR. Szczerze powiem, że też jestem liberałem, ale i realistą z drugiej strony. Bardzo bym się ucieszył, gdyby możliwa była realizacja tych postulatów, ale musielibyśmy chyba mieć dyktaturę wojskową, żeby udało się je wprowadzić w takiej formie. Osobiście uwarzam, że plan Hausnera (zgadzam się że nie rozwiązuje on wszystkich problemów) jest tym na co możemy sobie w danej chcwili pozwolić. Zasadniczo nawet plan Hausnera to polityczne samobójstwo ale SLD nie ma już w zasadzie nic do stracenia. Wraz z nadejściem następnych rządów (miejmy nadzieje że nie Samoobrony) będzie problem z drastycznymi reformami. Myśle, że należy skupić się na szukaniu oszczędności możliwych do przeprowadzenia bo artykuł jest moim zdaniem utopią (choć zgadzam się z jego zamysłem).
Krzysztof Kałębasiak / .* / 2004-04-19 18:57
"Zasadniczo trudno się niezgodzić z myślą przewodnią, choć trąci ona trochę UPR. Szczerze powiem, że też jestem liberałem, ale i realistą z drugiej strony..."Daruj Pan sobie reszte. :)))Dodam tylko, ze nawet najmniejsze dzieci wiedze, ze tzw. "plan Hausnera", to mit. Konuistom chodzilo o to, zeby klopoty dosiegnely nastepny parlament i rzad.Dziwne, ze nie zauwaza Pan utopijnosci wlasnych pogladow. Z czym konkretnie Pan sie nie zgadza?
andy / .* / 2004-04-20 08:03
W Nowej Zelandii po długich rządach lewaków przyszli prawi ludzie i pozamiatali. Teraz jest porządek i dobrobyt a najważniejszę ciągły rozwój. Ale prawdą jest też na na drugim krańcu świata w Chile generał Pinotchet siłą pozamiatał po lewakach...
B.Michałowski / .* / 2004-04-19 17:48
1. Głosować na ludzi, w małych okręgach wyborczych - wprowadzić Jednomandatowe Okręgi Wyborzce.2. Radykalnie uprościć i obniżyć podatki.3. Zredykować o 75% ilość radnych.4. Wprowadzić otwarte konkursy w administracji i spółack Skarbu Państwa.5. Przeprowadzić reprywatyzację
Ewa / .* / 2004-04-19 15:39
Z kilkoma tezami pana Rafała jestem skłonna się zgodzić niestety jednak nie ze wszystkim. Uważam ze przedewszystkim biurokracja i tony papierów które nas zasypują, aby byle co załatwić trzeba wypełnić ogrom papierów przyjąć człowieka do pracy takze sporządzić ogrom nikomu nie potrzebnych papierów. Uprościć podatki jak najbardziej lecz rozsądnie. Nasze gadanie nie spowoduje że pan premier i jego koledzy z rządu jak tez 460 peudo-posłów nie na darmo tam siedzi lecz po to by zaspokoic swoje potrzeby i swojej rodziny na lat wiele więc niestety ktoś musi na to pracować. I nie chodzi mi wyłacznie o tą kadencję i ten rząd, przed nim było wiele podobnych a może jeszcze bardziej pazernych i po nich przyjda nowi. nie oszukujmy się iż ten problem zniknie gdy zmienimy twarze w sejmie i senacie. teza pana o likwidacji systemu ubezpieczeń jest zwykłą utopią. Dlaczego otóż. Niech pan sobie wyobrazi nasz kraj za lat powiedzmy dwadzieścia. Nie ma systemu ludzie sami odkladali na swoje starcze zycie i co pan widzi bo ja niestety cholerną przepraszam za wulgaryzm biedę. ludzie co zarobili przejedli pokupowali sobie samochody mieszkania chcą to sprzedać tylko komu pracujący kupuje nowy piękny samochód , dom. Stać go na to o emeryturę nie ma co się martwić my nie potrafimy mysłeć o przyszłości żyjemy a przynajmniej znakomita większość żyje dniem dzisiejszym. Do takiego przestawienia mentalności i myślenia trzeba przygotowywać pokolenia. Nas zmanierowała komuna i chociaż mam nie całe czterdzieści lat to doskonale wiem i znam mechanizmy państwa opiekuńczego czy się stoi czy się leży coś tam się należy. Gdy zabrakło przymusu i ochronnki popatrzmy co się dzieje. Ludzie w wieku 40-50-60 lat nie potrawią nic ze sobą zrobić. Dostali odprawy w pegeerach w kopalniach hutach i innych i co z tym zrobili przejedli, a teraz kombinują co zrobić żeby się napić pod kioskiem. Przepraszam tych którzy inwestowali i w tej chwili są zmęczeni szarpanina z biurokracją i urzędnikami ale coś tam mają zarabiają nie wegetują jakoś !? żyją. Jak wychowują swoje dzieci Czego ich nauczyli . Ich dzieci chodzą głodne zastraszone wypaczone. Szukają ideałów swoich idealów i ida na ulicę zabijają kradną albo pracuja w szkole ponad siły by się wybić i zmienić swoje życie. Których jest więcej jak pan myśli ? Wystarczy popatrzeć na młodych absolwentów jak szukają pracy na 50 osób poszukujących pracy nadaje się do niej 2 -góra trzy osoby. Wiem to z doświadczenia. Można stworzyć nowa ideę nowy system ale ludzi i ludzkiego myślenia łatwo się nie przestawi na nowe tory. System ubezpieczeń musi być na pewno inny jeszcze nie wiem jaki ale musi być. Nie każdy potrafi zatroszczyć się o siebie sam. zresztą nie wdaje mi się aby każdy pracodawca dał pracownikom wyższe wynagrodzenie gdy zapłaci mniej podatku i ZUS-u > moze zatrudni wiecej ludzi ale na podwyżki bym nie liczyła. Nasze pensje starczaja na bieżące wydatki a na przyszłość już nie bardzo. Wiele jest też takich pracodawców którzy nie płacą lub płacą takie grosze iż ludziom nawet na bieżące wydatki nie starcza a co dopiero mówić o emeryturze. Może gdyby zamiast garstki niekompetentnych oderwanych od rzeczywistości ludzi posłów warto byłoby wyszukać praktyków porafiących cokolwiek zrobić. Niestety do puki będziemy głosować na partie nie na ludzi to obok jednego mądrego człowieka do parlamenty przeciśnie się kilku pazernych nieuków. Poczytajmy ustawy które przygotowali nam nasi uczeni teoretycy. Naprawdę nieubliżając nikomu czasem są to kpiny z realnej rzeczywistości. Głosują i nie wiedzą za czym głosują nie mają pojęcia o gospodarce o życiu, o ludziach, którzy ciężko pracują aby coś z tego ich prawniczego bełkotu zrozumieć.
wrafal / .* / 2004-04-19 15:48
Sama sobie Pani zaprzecza1)to ZUS powoduje ze jest takie bezrobocie...2) gornicy przejedli swoje odprawy bo mieli gwarancje emerytur i nie musieli sie martwic o przyszlosc - wiekszosc siediz na pomostowkacha teraz brutalnieto ze ktos jest nieudacznikiem - nie jest dla mnie wystarczajacym powodem do fundowania przez panstwo systemu ubepieczen spolecznych ktory w dlugim terminie doprowadzi do zaglady biologicznej caly narod ...obywatele nawet ci swiatli co umieliby zadbac o siebie nie zdaja sobie sprawy jaka katastrofa jest system ub. spol. ....przeciez reforma hausnera jest pochodna jego powolnego bankructwa - ta zla sytuacja w fin publ to wynik kATASTROFY ub. spol.
NAGI / .* / 2004-04-19 17:36
PRZEMYSLENIA:1. Kasa "Branickiego".wszystko dobrze szlo do czasu pojawiania sie nowych graczy.zmniejszajaca sie ich liczba zawala ta kolejna, uczciwa pieramide.2. Kalkulacja bezposredniowplacajacego.daze do oszacowania wysokosci sumy wplaty za okres 40 lat, przy stalej wartosci wplaty - na dzisiaj 620 zl.za rok - 12x620 = 7440za 40 lat = 297600przed wpalceniem srodkow na rzecz zus, czy z nich bedziesz kiedys korzystal, czy nieodprowadzasz VAT297600 jest to twoja wartosci dodana, wiec placisz z reguly 22% VAT = 65472RAZEM - 363072statystycznie tez w 63 roku zycia - zasypiasz zmieczony atrakcyjnym zyciem,nie pobierajac na tzw. emeryturze NIC.przesuniecie granicy przejscia do 67 roku masz tez w obojetnosci.spodziewam sie, ze wzrost "niechcacych" pobierac swiadczenie spada wykladniczo.wszystko jednak dla dobra pozostalych przy pragnieniu.3. Koszty zusu szacowane sa na 30%, chcesz wzmocnic 100% swojego rodzica - otworz portfel, gwarantuje znacznie wyzsza sprawnosc.mimo wszystko jednak obserwuje tendencje odwrotna, to rodzica stac na pomoc.swoja droga biorac powyzsze liczby, to przy tak wysokich kosztach redystrybucji pieniadza widac, ze powinna byc spora rezerwa, a nie ma.4. Placimy na biezace skladki swiadczeniobiorcow. ... kto "wzial" 2x ?
J.Kot / .* / 2004-04-19 15:24
Pozwolę sobie nie zgodzić się częściowo z tezami artykułu. A mianowicie.Kluczem do wszystkiego jest biurokracja , a nie reformy poszczególnych działów (ubezpieczenia, podatki, szkolnictwo) Dlaczego?Wszystkie reformy tych działow prowadzone będą , tak jak dotychczas przez jakichś urzędników. Ich pierwszym i podstawowym celem bedzie zapewnić SOBIE właściwą pozycje na przyszłośc. Każda więc reforma w krótszym lub dłuższym czasie okaże się kosztowna i bez efektów. Proszę sobie obejrzeć dotychczasowe reformyAdministracja kraju. Ilość urzędników gwałtownie wzrosła, trudności z załatwieniem czegokolwiek wzrosły wykładniczo - bo każdy z urzedników musi zapewnić zajęcie sobie i kolegom.Reforma Zus - koszty nieprawdopodobne , rezultaty chyba nie warto mówić - każdy zna. A jeszcze na dodatek przedsiębiorcy obciązani dodatkowymi wypracowaniami dla ZUS.Reforma służby zdrowia - tylko urzędnicy i ich biura maja się doskonale.I tak dalej. Można wymienić ogromne ilości przykładów. Rzecz w tym , że koszty bezposrednie utrzymania tych urzędników nie są wcale znaczne, wiec argumentytypu : cóż dla budżetu da ograniczenie ilości ministrów o 5 szt? istotnie nic. O 30 000 urzedników - też nic. W wymiarze złotówek płaconych na pensje. Bardzo dużo da natomiast ograniczenie rozległych auprawnień do utrudniania działalności gospodarczej. W ślad za ograniczeniem o ok 70 % ilości urzędników wszystkich szczebli, koniecznym stanie sie uproszczenie wszystkich absurdalnych procedur.Drugim zaś punktem jest odpowiedzialność finansowa urzędników wszystkich szczebli za podejmowane lub zaniechane decyzje. Odpowiedzialność nieograniczona do owych trzech pensji, ale do wysokości szkody. Z roszczeniami winni mieć prawo występować PODATNICY. W krótkim bardzo czasie wszystkie reformy zostałyby szczęśliwie zakończone a ilość afer typu Orlen, Optimus , firmy farmaceutyczne zmalałaby do zera. Nistety takich zmian nikt nie podejmie . I to byłoby na tyle.A argument ,że gospodarka sie przecież rozwija mimo takich procedur i armii urzedników. To proste. W każdych warunkach znajdą się ludzie zdolni prowadzić działalność. Nawet w warunkach bardzo skrajnych. ( np. "Król szczurów") Rzecz w tym ,ze im trudniejsze warunki, tym mniejsza liczba zdolnych do tego. ( i oto 20% bezrobocia)Pozdrowienia
wrafal / .* / 2004-04-19 15:31
prosze czytac uwazniej - nikt nie chce reformowac ubepzieczen spolecznych czy nawet samego zus - ja chce je zlikwidowac raz na zawsze - mozna by nawet pokusic sie o zapis konstytucyjny o zakazie zmuszania obywateli do jakich kolwiek skladek zaleznych od ich dochodow a biurokracja jest u mnie zaraz po ubezpieczeniach - ze wzgledu na demografie... ja naprawde boje sie masowego wymierania polakow i europejczykow...
J.Kot / .* / 2004-04-19 21:14
Idzie właśnie o tę kolejność

Najnowsze wpisy