Forum Forum prawneGospodarcze

Jaką kare powinien ponieść Radny ??

Jaką kare powinien ponieść Radny ??

skomentuj
ania_gosc / 217.96.73.* / 2010-12-01 21:05
Jaką kare powinien ponieść Radny ?za złamanie Ustawy o samorządzie gminnym.Od 2002 do 2010 był radnym i równocześnie Kierownkiem Działu Gospodarki Mieszkaniowej.Wiem,że grozi to wygasnieciem mandatu ale przez 8 lat nikt sie tego nie dopatrzył lub nie chciał.Wydaje mi się,że powinien zwrócic pobory za ten okres.
szklarek / 2010-12-02 10:54
To troszkę bardziej skomplikowana sprawa.
Jeśli rzeczywiście nastąpiło złamanie tego antykorupcyjnego zapisu ustawy o samorządzie gminnym ( art. 24a i 24b ) to mandat radnego wygasł z mocy prawa. Uchwała Rady w tej sprawie jest deklaratywna- tzn. stwierdza jedynie fakt prawny i nawet jej brak nie wpływa na mandatu wygaśnięcie.
W tym świetle zwrot wynagrodzenia jest naturalną konsekwencją, a nie karą. jest to wynagrodzenie nienależne.
Kara może dotyczyć tego wynagrodzenia pobierania ( wyłudzenie ?), poświadczania nieprawdy. I to przez "radnego"- wszędzie tam, gdzie podpisał się jako radny. Ale również przez Radę- choćby w protokołach z posiedzeń Rady, czy w uchwałach Rady, czy w sprawozdaniach, czy BIP-ie gminy.
Co więcej- pojawia się problem ważności wszystkich uchwał, w głosowaniu nad którymi "radny" brał udział, zwłaszcza gdy "jego" głos był decydujący.
Więc krąg osób "do ukarania" jest szerszy.

Samo poświadczenie nieprawdy ( art.271 Kodeksu Karnego ) jest zagrożone karą nawet 8 lat pozbawienia wolności, jeśli ma na celu osiągnięcie korzyści materialnych.

tekst ustawy o sam.gminnym:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2001,142,1591.html
skomentuj

Najnowsze wpisy