Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Money.pl / 2009-04-26 11:31
Komentarze do wiadomości: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?.
Wyświetlaj:
321krisss / 212.244.35.* / 2011-03-28 15:10
Byłem zatrudniony u jednego pracodawcy od grudnia 2000r, ciągle, tylko zmieniała się forma działalności pracodawcy (p.p.h.u., s.j., s.a.) co wiązało się z podpisywaniem nowych umów, w ostatniej spółce pracuję od grudnia 2006,
Jaka wg Was nalezy mi się odprawa?
i jeżeli ktoś byłby tak dobry, żeby mi podpowiedzieć na podstawie jakiego artykułu (żebym miał konkretny argumenty) byłbym bardzo wdzięczny
z góry bardzo dziękuję
szklarek / 2011-03-29 11:17
Mimo podpisywania nowych umów zachodzi tu sytuacja z art. 23-1 Kodeksu Pracy- tzw. "przejścia zakładu pracy" sprowadzająca się do zachowania ciągłości uprawnień pracowniczych. Miałoby to tu znaczenie np. w zakresie wysokości odprawy.

Tu artykuł o pozostałych warunkach odprawy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

A tu KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
kukuryku-na-patyku / 77.113.30.* / 2011-03-07 14:04
Pracuje 13 lat w firmie, która zatrudnia podan 20 osób, dodakowo prowadze dzialalność gospodarczą. Dostałam od pracodawcy pismo, że muszę zdecydować, czy chcę pracować w jego firmie, czy prowadzić działalność. Oczywiście wybieram działalność. Czy w tym wypadku,kiedy nie zgadzam się z warunkami, mogę dostać odprawę? Czy w wypadku, kiedy prowadzę działalność jest brane pod uwagę, że mam dodatkowe zródło dochodu i czy odprawa przysługuje mi jeśli pracodawca zwolni mnie pod pretekstem "likwidacji stanowiska"?. Dziękuję za odpowiedź.
gosia33 / 2011-03-03 12:30
Byłam zatrudniona 10 lat w firmie na umowę na czas nieokreślony. Dostałam 3 miesięczne wypowiedzenie, z tym że w trakcie trwania wypowiedzenia szef nie kazał mi już przychodzic do pracy i dostawałam co miesiąc podstawowe wynagrodzenie. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegac się o odprawę?
szklarek / 2011-03-07 10:59
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to kwestia NIEZALEŻNA od kwestii odprawy.
Jeśli były w Pani przypadku spełnione warunki do uzyskania odprawy opisane w artykule przewodnim do wątku

( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html )

to odprawa się należy.
Basia30 / 2011-02-09 14:17
Byłam zatrudniona w firmie na umowę na czas określony w następujących terminach:
01.09.2006-30.11.2006 - okres próbny
01.12.2006-31.12.2009 - czas określony
01.01.2010-31.12.2015 - czas określny
W dniu 21.01.2011 rozwiązano ze mną tę ostatnią umowę o pracę za wypowiedzeniem, zgodnie Art.33 KP z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. W rozmowie z pracodawcą otrzymałam informację, że to nie z mojej winy zostaje ona rozwiązana (cięcia kosztów, likwidacja mojego stanowiska pracy), jednak wiem, ze na świadectwie pracy nie będzie podana przyczyna mojego zwolnienia. Dlatego też proszę o odpowiedź, czy należy mi się odprawa w takiej sytuacji (i w jakiej wysokości) i czy pracodawca może odmówić mi jej wypłacenia (bo nie ma podanej przyczyny rozwiązania umowy, a informacje o cięciach kosztów były tylko ustne)...Firma w dniu mojego zwolnienia zatrudniała 23 osoby (łącznie ze mną).
szklarek / 2011-02-10 12:27
To, że umowa była na czas określony nie ma znaczenia. Przy tym stażu pracy (ponad 2 lata ) przysługuje Pani odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. W wypowiedzeniu umowy na czas określony nie podaje się przyczyny, ale zgodnie z art. 97 § 2 Kodeksu Pracy musi ona znaleźć się w świadectwie pracy. Natomiast nie umieszcza się w nim informacji o odprawy wypłaceniu. Jak rozumiem 21 stycznia wręczono wypowiedzenie, umowa rozwiązała się 5 lutego. Najpóźniej 12 musi świadectwo Pani otrzymać, a odprawa powinna była być wypłacona najpóźniej 5 lutego.

Więcej w art. przewodnim :http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Brak odprawy i niewłaściwe świadectwo kwalifikują się do zawiadomienia PIP, są to dwie, co prawda powiązane, nieprawidłowości.
Zosia 141 / 82.177.130.* / 2011-02-08 17:17
W firmie byłam zatrudniona 4 lata. Urodziłam dziecko. Skorzystałam z urlopu macierzyńskiego. W trakcie urlopu macierzyńskiego otrzymałam pismo z firmy z prośbą by po powrocie po macierzyńskim wykorzystać jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy - wykorzystałam.
W pierwszy dzień po powrocie z urlopu (już wypoczynkowego) otrzymałam wypowiedzenie umowy - bez podania przyczyny, z uwagi na to, iż miałam umowę na czas określony - umowa jeszcze się nie kończyła (była do października 2012r).
Czy mam prawo ubiegać się o odprawę? pracowałam 4 lata więc byłaby to odprawa 2-miesięczna.
Chcę zwrócić uwagę na to, ze po powrocie do pracy dowiedziałam się ze zatrudniono nowego przełorzonego KRS - który to wypowiedzenie mi wręczył. Nie znał mnie - nie miał podstaw do zwolnienia mnie - ja dopiero wróciłam po urlopie.
Byłam kierownikiem. Nie zlikwidowano mojego stanowiska, nie zaproponowano mi innego. Gdy byłam na urlopie nie zatrudniono na moje stanowisko nikogo innego.
Firma zatrudnia ponad 20 osób.
Czy mogę domniemać, że zwolniono mnie nie z mojej winy a wyłącznie z winy pracodawcy (człowiek widział mnie pierwszy raz na oczy)...
Mogę ubiegać się o odprawę?
Małgosia32 / 83.0.155.* / 2011-02-08 11:18
Pracowałam u prywatnego pracodawcy 4 lata na czas nieokreślony. Pracodawca wypowiedział mi umowę z 3miesięcznym wypowiedzeniem z powodu likwidacji stanowiska. W chwili wypowiedzenia zatrudnione jest powyżej 20 osób.Czy należy mi się odprawa i w jakiej wysokości?
szklarek / 2011-02-08 11:50
Tak. W wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Przecież jasno to w artykule przewodnim napisano:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Jan22 / 83.0.155.* / 2011-02-08 11:14
Witam. Pracowałem w dużej firmie 3 lata na umowie na czas określony. Umowa nie została dalej przedłużona. Czy mam prawo do odprawy? Jeśli tak to w jakiej kwocie.
Pozdrawiam
szklarek / 2011-02-08 11:53
Nie, nie należy się. Umowa po prostu wygasła po czasie na który została zawarta- nie ma więc mowy o jej wypowiedzeniu lub porozumieniu stron i utracie pracy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
wasil110 / 79.163.59.* / 2011-02-01 20:44
Witam ja przepracowałem u prywatnego pracodawcy 2 lata i 9 miesiecy pracodawca wypowiedział mi umowe najprawdopodobniej bedzie opisane jako likwidacja stanowiska pracy .Czy nalezy mi sie odprawa,a jezeli tak to jaka umowemiałem na czas nieokreslony.
szklarek / 2011-02-02 10:31
Dwumiesięczna jeśli w momencie zwalniania zatrudniał on min. 20 osób:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
LUDWISIA / 188.146.255.* / 2011-01-31 19:48
Witam. Ja przepracowałem w pewnym markecie przeszło 5 lat. Umowę miałem na czas określony tj. do 2015 roku. Market zatrudnia 28 osób Zwolniono mnie; ''ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ ZA WYPOWIEDZENIEM''-z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia na mocy Art.30 &1pkt.2 Kodeksu Pracy. Przyznam że nie miałem wogólę pojęcia co to za artykół a i pracodawca nie chciał mi udzielić informacji dlaczego mnie zwalnia(dodam tylko tyle że w tym samym dniu z naszego marketu została zwolniona jeszcze inna osoba).Mam pytanie czy w takim przypadku należy się odprawa bo odnoszę wrażenie że Firma będzie się od tego próbowała wywinąć.
szklarek / 2011-02-01 11:54
Odprawa należy się jeśli wypowiedzenie było tylko z przyczyn po stronie pracodawcy. Przy wypowiedzeniu umowy na czas określony nie musi być podana przyczyna.
Podany artykuł informuje jedynie o trybie zwolnienia. Proponuję zatem wysłać, dostarczyć pracodawcy pismo ( z potwierdzeniem odbioru ) z roszczeniem wypłaty zaległej odprawy ( dwumiesięcznego wynagrodzenia ). Powołując się na art. 10 ust 1 i art. 8 ust 1 Ustawy

#z dnia 13 marca 2003 r.
o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy
z przyczyn niedotyczących pracowników#


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;13;marca,dziennik,ustaw,2003,090,844.html
kizia20 / 83.23.123.* / 2011-01-27 11:49
Witam, czy pracodawca sam wypłaci odprawe czy nalezy złozyc jakies dodatkowe papiery lub podanie w firmie??
BI11 / 193.109.244.* / 2011-01-27 14:46

2011-01-27 11:49:25 | 83.23.123.* | kizia20
Re: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa? [0]
Witam, czy pracodawca sam wypłaci odprawe czy nalezy złozyc jakies dodatkowe papiery lub
podanie w firmie??


Odprawa należy się z urzędu. Oczywiście jeśli spełnione są warunki do odprawy wynikające ustawy z dn.13.03.2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
techni / 79.190.252.* / 2011-01-26 14:08
Witam firma zatrudnia 19 pracowników i jednocześnie żona szefa jest zatrudniona jako kadrowa na podstawie umowy cywilno-prawnej
czy należny się odprawa w takim wypadku?
szklarek / 2011-01-27 11:11
Nie, nie należy. Przytoczona w artykule ustawa, która jest podstawą odpraw-
#z dnia 13 marca 2003 r.
o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy
z przyczyn niedotyczących pracowników#
jasno mówi o pracodawcy zatrudniającym co najmniej 20 pracowników STOSUNKÓW PRACY- art. 1, ust 1.

tekst, co prawda bez nowelizacji, ale w ww zakresie niezmieniony:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;13;marca,dziennik,ustaw,2003,090,844.html
Doriskierka / 2011-01-20 12:57
Witam
przepracowałam w firmie 2,5 roku. umowę miałam na czas nieokreślony. dowiedziałam się że zostanę zwolniona. zwolnienie nie zostanie zakwalifikowane jako grupowe. redukcja etatów więc zwolnienie będzie indywidualne z przyczyn nie dotyczących pracownika jak dobrze rozumiem? czy w takiej sytuacji należy mi się jakaś odprawa? rozumiem że jeśli czas wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc to normalnie przepracuję ten miesiąc.otrzymam za niego wypłatę ale czy dostanę coś jeszcze ? bardzo proszę o informację...
szklarek / 2011-01-21 14:14
Oj nie przeczytała Pani artykułu, pod którym ten wątek się toczy :-)
Jeśli pracodawca zatrudnia w momencie wypowiedzenia co najmniej 20 pracowników- tak, należy się odprawa, w Pani przypadku - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.

Okres wypowiedzenia to normalny czas pracy, tyle że będzie już Pani wiedzieć kiedy umowa się rozwiązuje. W tym czasie pracodawca musi z Panię rozliczyć się z urlopu wypoczynkowego- tj. udzielić go ( w wymiarze proporcjonalnym do części roku jaka przypada do końca wypowiedzenia ) lub zapłacić ekwiwalent. Lub część tak, część tak. Trwa ubezpieczenie i inne uprawnienia pracownicze.
Okres wypowiedzenia trwa pełny miesiąc kalendarzowy, czyli np. złożone dziś- i tak zakończy się 28 lutego, a nie 21 lutego.

artykuł:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

o wypowiedzeniu:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/tajniki;wypowiedzenia;umowy;o;prace,170,0,349098.html
kris_1515 / 79.162.200.* / 2011-01-11 16:53
Bardzo prosze o pomoc. Przepracowałem 2lata u pracodawcy ktory zatrudnia wiecej niz
20 pracowników na stanowisku kierownika zmiany. Zatrudniony byłem na czas okreslony do 2014, jednak pracodawca wypowiedział mi umowe w trybie dwutygodniowym. Podstawa prawna Art. 30 paragraf 1 pkt 2 K.P. oraz art. 33 K.P.
Czy przysługuje mi odprawa? Jeśli tak to w jakiej wysokości? I czy taka odprawa wypłacana jest razem z ostatnim wynagrodzeniem czy też w innym terminie?
Z góry dziękuję za odpowiedz,
pozdrawiam
szklarek / 2011-01-12 12:06
Jeśli jedyna faktyczna przyczyna zwolnienia leży po stronie pracodawcy- odprawa się należy, czas umowy nie ma znaczenia.
Mimo, że nie jest ona (przyczyna)podana w wypowiedzeniu- gdyż przy umowie na czas określony nie jest to wymagane. Podane paragrafy to tylko podstawa prawna adekwatna do umowy na czas określony i 2 tyg. wypowiedzenia.Jeśli przepracował Pan pełne dwa lata- w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
Jest ono wypłacane najpóźniej w dniu rozwiązania umowy. Niewypłacone- od tego dnia zaczynają biec 3 lata, przez które można jej od pracodawcy dochodzić.

Dla sprawdzenia podstawy prawnej wypowiedzenia:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
gosia1984 / 2010-12-16 11:07
PROSZE O ODPOWIEDŹ!
JESTEM ZATRUDNIONA NA STAŁE OD 08.2007R.- I OD 08.2008 PRZEBYWAM NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM. PRACODAWCA ROZWIAZAŁ ZE MNA UMOWE W WYNIKU ZWOLNIEN GRUPOWYCH-LIKWIDACJA MOJEGO STANOWISKA PRACY. CZY NALEZY MI SIE ODPRAWA?
szklarek / 2010-12-16 11:55
Urlop wychowawczy nie jest w takiej sytuacji ani przeszkodą w zwolnieniu ( art.186-1 par. 1) ani też nie wpływa na prawo do odprawy- jest wliczany do stażu pracy. O odprawie decyduje jedynie "wielkość" pracodawcy tj. to, czy w momencie rozpoczęcia zwolnień zatrudnia co najmniej 20 os. Jeśli tak- należy się Pani odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
Edward40 / 83.7.234.* / 2010-10-01 01:34
Prosze o pomoc Przepracowałem 1 rok i 3 miesiace u pracodawcy ktory zatrudnia wiecej niz 20 pracowników Zatrudniony byłem na czas okreslony do 2014r , jednak pracodawca wypowiedział mi umowe w trybie dwutygodniowym Podstawa prawna Art. 33 paragraf 1 K.P. Czy przysługuje mi odprawa??
szklarek / 2010-10-04 11:06
Tak, przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Najnowsze wpisy