Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Kupowanie funduszy czyli...?

Kupowanie funduszy czyli...?

Money.pl / 2006-02-25 09:08
Komentarze do wiadomości: Kupowanie funduszy czyli...?.
Wyświetlaj:
bartekp102 / 83.26.103.* / 2007-06-06 07:25
Panowie ja 25.05.2007 zainwestowalem w "ING Parasol SFIO subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansów" co sądzicie o tym rozwiązaniu?
przedstawcie mi plusy i minusy oraz ewentualną kontrofertę?
marek135 / 2007-02-18 11:44 / portfel
Witam, wlasnie zaczynam interesowac sie pomnazaniem pieniedzy . Wchodze na rozne portale i probuje "zasiegnąć jezyka" Czytam różne fora oraz komentarze i nadal jestem............zielony :-(
Trzy lata temu zainwestowałem 8 tyś $$ w pioniera bo tak mi pani z okienka poradzila i co ? po prawie trzech latach zarobiłem 500$. Wkurzyłem sie wycofałem kasiore i właśnie chcę spróbować z FI . Analizując wyniki róznych funduszy dochodze do wniosku ze mozna zarobic. Pytanie jak sie do tego zabrać? nasuwa mi sie skecz z Laskowika gdzie pada pytanie..."Rychu jak to sie robi .....?" no własnie i to jest mój dylemat.
Prosze o kilka dobrych porad. W jakie fundusze ? inwestowac? czy czekać aż ich aktywa zaczną spadać? itd.itp. a może w te które są na minusie? bo w koncu kiedys powinne zarabiać?
erybaj / 2007-02-18 22:17
zainwestuj w banku ING w Fundusz selektywny. zarobisz okolo 45 procent do konca tego roku.,pozdrawiam,eryk.....Ps a jak masz ochote to pograj na akcjach.kup- Capit.al lub MCI zarobisz znacznie wiecej.........pamietaj,ze fortuna sprzyja odwaznym....
anja-tworzy / 83.11.133.* / 2006-12-08 12:40
dziekuje za szybka odpowiedz, i mam jeszcze jedno pytanie, czy duze znaczenie ma wig, wig20 przy kupowianiu jednostek uczestnictwa funduszy akcyjnych? kiedy najlepiej to zrobic i czy warto dlugo czekac na spadek, zwlaszcza ze teraz wig20 bije swoje rekordy, pozdrawiam
daruu / 83.18.120.* / 2006-12-11 14:15
wig 20 to informacja o 20 zaledwie firmach parkietu, fundusze inwestują w różne spółki, więc niekoniecznie informacja o wig 20 przeklada sie na decyzję o inwestowaniu w fundusz
ania-tworzy / 83.11.149.* / 2006-12-07 15:55
prosze o porade. mam bardzo male pojecie o funkcjonowaniu funduszy, chce zainwestowac 10000zl na czas nieoznaczony w fundusz akcji, tabele zyskow robia naprawde wrazenie, zastanawiam sie miedzy DWS Top 25 a Arka BZ WBK Akcji. prosze co Panstwo doradzacie, a moze calkiem inny fundusz? i kiedy najlepiej wplacic pieniazki? pozdrawiam
gaary / 2007-07-15 09:33
DWS Top 25 od roku nie sprzedaje jednostek uczestnictwa.
ooo1 / 83.23.246.* / 2006-12-07 22:21
Zamiast DWS 25 weź PZU Małych i Średnich Spółek lub BPH Dynamicznych Spółek (bardzo podobne wyniki z ostatniego czasu, działają w tym samym sektorze rynku). DWS nie przyjmuje wpłat od wielu miesięcy i jeszcze długo nie będzie. BPH pewnie niedługo zostanie zamknięty (przekroczenie aktywów), także radzę siępospieszyć.
nowicjusz1982 / 2007-07-14 15:57 / Dzieciak *€* forum
ale dws top50 miss plus przyjmuje :))
wojcher / 2006-12-07 16:52 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Niestety DWS Top 25 nie przyjmuje wpłat i nie sprzedaje jednostek uczestnictwa. A jeśli chodzi o poradę przy wyborze funduszu to przy takim założeniu zdecydowanie fundusze akcyjne. Jakie? Proszę nie sugerować się wyłącznie wynikami z przeszłości lecz przeanalizować zachowanie się funduszy podczas (szczególnie) bessy.. No i zdecydowanie nie jeden fundusz ale conajmniej 3.
Ale konkretnie:
-PZU MIŚ -nowy fundusz małych spółek, zapowiada się dobrze, dałbym mu (ja mu dałem) szansę (około 20% inwestycji)
-Arka BZ WBK -można ale zaczyna być to fundusz "nie sterowny" -jakieś 30 %
-Może jeszcze jeden podobny fundusz np Skarbiec Akcja -też około 30%
-i jeszcze jeden podobny do pierwszego -BPH Akcji Dynamicznych Spółek-20%
Ale to tylko moja sugestia, decyzja należy do Pani
halina / 83.22.213.* / 2006-03-29 21:56
może mi Pan wyjaśni jak można sie dowiedzieć, lub czy można ustalić limit ceny jak przy zakupie akcji przy zakupie i sprzedaży funduszy, notowania w internecie są zwykle sprzed kilku dni, będę bardzo wdzięczna
analityk / 83.11.221.* / 2006-04-01 23:20
przy zakupie jednostek uczestnictwa nie ma jakichkolwiek limitów odbywa się to trochę inaczej niż zakup akcji na giełdzie.
na ogół zakup jednostek następuje do kilkudzisięciu godzin od zlecenia w zależności której instytucji to zlecimy,
halina / 83.22.193.* / 2006-04-04 22:14
dziękuję za radę ale chodzi mi jeszcze o to skąd mam wiedzieć po jakiej cenie można sprzedać jednostki uczestnictwa via bank notowania w internecie są z opóźnieniem,
dziękuję z góry za in formację
prognostyk / 217.99.221.* / 2006-08-22 14:30
TO przez to ze obliczenie ceny jednostki funduszu jest bardziej czasochłonne niz zwykłych akcji bo składa się na nie wiele akcji różnych spółek, a poza tym fundusze nie do końca chcą widocznie prezentować wszystkim na bieżąco swoje wyniki-
Rocky / 83.24.2.* / 2006-02-25 09:40
Osobom interesujące się zakupem funduszy, a nie mającym z tym jeszcze żadnego doświadczenia chciałem udzielić kilku porad. Do zakupu funduszy inwestycyjnych zachęcają często pracownicy banków, którzy nie do końca mają pojęcie o funkcjonowaniu rynków kapitałowych. Jestem inwestorem giełdowym od ponad 10 lat i już wiem trochę o koniunkturze na giełdach (między innymi dane mi było przeżyć wielkie załamanie rynków po 2000 roku). Z własnego doświadczenia wiem, że często oferujący jednostki uczestnictwa kierują się jedynie tym, aby wypracować jak największy zysk dla grupy finansowej (bank oraz fundusz), gdyż wiadomo jest, iż sprzedaż jednostek (szczególnie w przypadku funduszy akcyjnych) wiąże się z wysokimi prowizjami i zarobkiem dla grupy finansowej. Oferują jednostki uczestnictwa pokazując często dotychczasowy zysk wypracowany przez fundusz. Natomiast nic nie mówią co będzie dalej. Może się okazać, że jest szczyt hossy i to co fundusz do tej pory wypracował to jest historia. Możemy wtedy bardzo boleśnie odczuć konsekwencje zakupu w takim momencie. Mowa tu była o funduszach akcyjnych. A co może się zdarzyć w przypadku funduszy obligacji. Miałem przypadek, że oferujący mi fundusz obligacji zaklinał się, że to bezapelacyjnie lepsza inwestycja niż lokata bankowa, gdyż fundusz ostatnio (czytaj historia) osiągnął zysk nawet 12% w skali roku. I co się okazało. Fundusze obligacji dobrze wypadają w okresie obniżek rynkowych stóp procentowych. W przypadku obniżki stóp procentowych ceny obligacji rosną (obligacje stają się droższe, gdyż dają nominalnie oprocentowanie wyższe niż rynek) i wtedy fundusze obligacji mają ponad przeciętne zyski. Jednak, gdy rynkowe stopy procentowe dochodzą do poziomu poniżej którego spaść się już nie da i zaczynają rosnąć to wtedy ceny obligacji spadają. Uderza to w fundusz obligacji, który wykazuje wtedy zysk okresami nawet gorszy niż lokata bankowa. Chciałem w tym miejscu napisać, że są też bardzo kompetentni pracownicy oferujący jednostki uczestnictwa w funduszach potrafiący bardzo rzeczowo doradzić przy zakupie. Należy jednak pamiętać, aby pytać oferujących o perspektywy na przyszłość (jak przewidują kształtowanie się stóp procentowych, cen akcji na giełdzie itd.) a nie jedynie dać się omamić, że fundusz taki a taki to przez ostatni rok wykazał tak wspaniały wynik. Taki wynik może się nie powtórzyć. Przy okazji chciałem też zwrócić uwagę na reklamy funduszy, które często tak dobierają okres dotychczasowych wyników funduszu, aby uzyskać maksymalny procentowy wzrost. Dla przykładu fundusz mógł osiągnąć przez ostatnie 4 miesiące 30% zysku, natomiast gdy się spojrzy już rok wstecz to jest to tylko 15%.
Darek7777 / 80.55.250.* / 2006-04-12 11:33
Regulamin forum
rosti / 83.30.141.* / 2006-03-26 09:38
A ja bardzo poważnie myślałam o Skandii, wiec co radzicie zwykłemu szaremu człowiekowi, który az tak bardzo nie ma pojęcia o finansach??
ANALITYK / 83.11.221.* / 2006-04-01 23:10
Regulamin forum
poiesis / 217.116.100.* / 2006-03-11 23:16
dzieki, dobre to rady;]
czapajew / 83.9.3.* / 2006-03-08 09:50
tu troche sie chyba pomyliłeś - stopy procentowe maleją więc i rentowność obligacji też maleje. W tym przypadku chodzi o to że na rynku długu wczesniej wyemitowane obligacje stają się bardziej atrakcyjne bo są na wyższy procent i dlatego ich ceny rosą a zyski fundyszów obligacji okresowo wzratsają. Ale tylko okresowo bo potem rentowności obligacji i tak muszą zmaleć.
Rocky / 83.24.2.* / 2006-02-25 09:08
Chciałem w tym miejscu napisać o wysokiej niekompetencji pracownika jednego z największych polskich banków sprzedających fundusze inwestycyjne. Pracownik ten zachęcał mnie do zakupu funduszu (w tym przypadku obligacji) w czerwcu 2005 roku. Nie dawał mi spokoju proponując bezpieczną inwestycję. Gdy zdecydowałem się na zakup pracownik ten poinformował mnie, że prowizja przy zakupie jest 0.5%. Gdy jednak zakupiłem jednostki i otrzymałem wyciąg, okazało się, że prowizja wynosi 1%. Skontaktowałem się z pracownikiem banku, który bardzo mnie przepraszał, że nie sprawdził iż prowizja ostatnio uległa podwyższeniu przez fundusz. Pocieszał mnie, że ten fundusz ostatnio bardzo rósł i że na pewno odrobię. Okazało się, że fundusz ten przez pół roku nie osiągnął żadnego zysku. Abstrahując od wyników funduszu (wiadomo, że fundusze obligacji też mogą w krótkim okresie wykazywać spadki) zaskoczony byłem wysoką niekompetencją tego pracownika. APELUJĘ WIĘC ABY PRZY ZAKUPIE FUNDUSZY NIE OPIERAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE NA WYPOWIEDZIACH CZĘSTO NIEKOMPETENTNYCH PRACOWNIKÓW BANKU I WSZYSTKIE WARUNKI POTWIERDZIĆ BEZPOŚREDNIO W FUNDUSZU.
AnnaM / 62.179.48.* / 2006-05-08 09:06
Strasznie to wszystko komplikujesz. Kazdy fundusz posiada prospekt, kazdy wydaje tabele prowizji - wystarczy poprosic pracownika i przeczytac. A co do gwarancji przyszlego oprocentowania - tego nie maja juz nawet lokaty. Ktos kto czyta troszke o funduszach - posiada tzw "wyczucie" wie kiedy wyjsc z inwestycji, albo zadowolic sie mniejszymi a pewniejszymi zyskami.
yaras / 81.190.18.* / 2006-04-03 14:35
Ja jak chciałem sie dowiedzieć od pracownika BZWBK, o szczegóły (bo wiadomo, że w ulotkach są tylko lakoniczne informacje) programu systematycznego oszczędzania, to usłyszałem "nie jestem w stanie odpowiedzieć panu na to pytanie". Więc mailem wysłałem moje pytania do TFI Arka. Na odpowiedź czekam już prawie miesiąc i nic. Może w tym TFI nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na moje pytania!? Tylko tak się zastanawiam, że skoro tacy niedouczeni ludzie tam pracują to skąd takie znakomite wyniki!?
Panowie z ARKI ja cały czas czekam na odpowiedź!!!
A tak poza tym to swoje pieniązki i tak zainwestowałem w ARKĘ, bo jak by nie patrzeć jest liderem w prawie każdej grupie funduszy od blisko trzech lat.

POZDRAWIAM PANÓW I PANIE Z ARKI!

P.S. Popracujcie trochę nad polityką informacyjną. Mam nadzieję, że nadal pozostaniecie liderem. Wkońcu macie moje pieniążki :-)))
Mario4 / 194.29.138.* / 2006-06-05 12:38
Oby nadal było tak że Arka zarabia najwięcej na rynku, ale zwróć uwagę na wysokość aktywów zgromadzonych w Arce, wydaje mi się że im większe aktywa tym trudniej efektywnie nimi zarządzać, biorąc pod uwagę kapitalizację naszej GPW. Jeśli aktywa funduszu lokującym w akcje stanowią poważny udział w kapitalizacji GPW to zarządzjacy ma coraz mniejszą elastyczność w zarządzaniu i może się okazać że wyniki nie bedą już tak dobre. Przynajmniej teoretycznie tak się wydaje.Obym sie mylil.

Dla tych którzy chcą inwestować w fundusze przedewszystkim polecę analizę portfelową. Pokazuje zyski w przełożeniu na ryzyko (innymi słowy czy poniesione ryzyko jest usprawiedliwione odpowiednio wysokim zyskiem), a tak miedzy nami fundusze osiągają różne wyniki ale też różne poziomy ryzyka. Ze wskaźnikami Sharpe'a można się chyba zapożnać na stronie Expandera.
były pracownik banku / 83.11.221.* / 2006-04-01 23:07
Pracownik banku siedzi przed monitorem i widzi stan naszych kont , ponieważ ma zrobić określone przypisy namawia nas do kupna jednostek uczestnictwa funduszu i to tego który się sprzedaje źle -poprostu taki ma przykaz a i Bank też musi zarabiać
Na ogól pada pytanie "No PROSZĘ PANA CO ZROBIMY Z TĄ RESZTĄ NA KONCIE BO SZKODA ŻEBY SIĘ TAK MARNOWAŁĄ" a wy naiwniacy łapiecie się na ten chwyt.
Warunki w banku mogą być inne niz TFI
mg / 217.17.46.* / 2006-02-27 20:37
Zachęcam wszystkich do obejrzenia sobie strony www.skandia.pl, oczywiście tych którzy inwestują lub sa zainteresowani inwestycjami w fundusze.
Bardzo ciekawe rozwiązania, zarządzanie przez doradców inwestycyjnych z CSAM, korzyści prawno -podatkowe, brak opłat i prowizji wstępnych, brak podatku belki przy zamianie funduszy, 0% różnicy w cenie kupna i sprzedaży jednostek itd......
AnnaM / 62.179.48.* / 2006-05-08 09:12
Odradzam wszystkim, ktorzy chca inwestowac kupowanie programow Skandia. Inwestujemy tam w fundusze kapitalowe, nie otwarte. Nie jest latwo wyjsc z takiego funduszu. Proponuje wszystkim chetnym zainteresownie sie podwojnymi kosztami.
Ktos kto proponuje Skandie jako inwestycje - nie ma zielonego pojecia o inwestycjach i jest po prostu niedouczony. Niech sam wplaci tam 5 tys i zobaczy co sie bedzie dzialo z jego pieniedzmi.
INWESTOR / 83.11.221.* / 2006-04-01 23:16
A ILE POTRĄCACIE JEŚLI ZREZYGNUJE W PIERWSZYM ROKU , CZEMU TEGO NIE PISZESZ, MOŻE JEST TO I CIEKAWE ALE PORTFELE MODELOWE TO BZDURY JEST TO TYLKO MAMIENIE KLIENTA I ASEKURACJA ZE STRONY ZARZĄDCÓW CZY TEŻ DORADCÓW,
NIE JEST WAŻNE KIEDY KUPUJEMY JEDNOSTKI UCZESTNICTWA WAŻNE JEST NA JAK DŁUGO I JESZCZE WAŻNIEJSZE KIEDY JE SPRZEDAMY.CZAS BUDUJE NAM KAPITAŁ KOŃCOWY
ololo / 62.29.133.* / 2006-03-01 22:11
a co?? pracujesz pan tam?
mg / 217.17.46.* / 2006-03-02 21:23
tak, pracuję i polecam produkty Skandii. Działam na terenie Warszawy.
Pozdrawiam
Inwestor77 / 212.76.37.* / 2006-03-16 08:50
był u mnie taki przedstawiciel skandii , no i przedstawiłem mu argumenty ze jego propozycja jest jedna z gorszych na rynku (termin inwestycji 15 lat itp.) i musiał opuscic moje zacisze nie pocieszony.
Nie polecam skandi poniewaz oskubia was z prowizji.
marfus / 213.86.222.* / 2006-03-24 16:02
Dlatego warto pomyslec o mozliwosciach inwestowania w fundusze przez internet. Nizsze lub wogole brak oplat manipulacyjnych przy nabyciu :)
limonka74 / 2006-04-02 23:56
O BOZE,ile wy wszyscy wiecie o giełdzie,o funduszach,akcjach,obligacjach. A ja dopiero od tygodnia mam internet i jestem w szoku po tym co przeczytałam na forum! Od ładnych paru lat ciułam grosz do grosza i co z tym robię? Niosę do banku! Jaką mam korzyść? Po dwóch latach na 10000 zł zarobiłam 1100 zł(na obligacjach).Tyle,co nic! Powiedziałam sobie:dość obligacji i włożyłam pieniądze do BPH w bezpieczną inwestycję 5,bo tam to ja dużo zarobię I ZNOWU KLAPA! Ja nie wiedziałam,że banki tak oszukują przedstawiając te swoje wykresy zysków. Poradzcie mi,co ja mam robić,w co inwestować,jak to zrobić. Jestem zupełnym laikiem w tych sprawach,a dziecko mi rośnie i co ja mu dam za 5 lat? Te same 10000zł z jednym tysiącem wypracowanego przez banki zysku?
Domi / 217.70.48.* / 2006-11-08 11:27
Słyszałaś o Towarzystwu GERLING? Świetni doradcy, wielki wybór różnych funduszy inwestycyjnych. Dzięki nim od lutego zarobiłam na funduszach 20 %. Ważne jest mieć osobistego doradcę finansowego, a takiego w banku nie znajdziesz.
RYMEMBO / 212.76.37.* / 2007-01-27 23:25
WPŁACIŁEM DO GERLINGA-ŚWIETNI DORADCY TO LIPA,NAWET NIE WIE DORADCA ILE DNI JEST NA KONWERSJĘ 3 CZY 4.DOMI-WPIS DODANY PRZEZ PRACOWNIKA TEJ FIRMY PEWNIE!
wojth / 212.122.214.* / 2006-07-01 12:15
polecam ubezpieczenie na życie np. w aegon sa lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym, w zasadzie inwestuje się pieniądze jak w funduszach inwestycyjnych, ale jest masa większych korzyści, np można przerzucać zainwestowane pieniądze z funduszu do funduszu bez prowizji przy kupnie, nie płaci się podatku belki przy przerzucaniu pieniążków do innego funduszu tylko przy ostatecznej wypłacie pieniędzy, przerzucanie z funduszu do innego jest korzystne w przypadku bessy na giełdzie, wychodzi się wtedy z funduszy agresywnych - akcyjnych, bo one wtedy najwięcej tracą i wchodzi się do obligacyjnych (małe ryzyko - mały ale pewny zysk). Inwestycja jest ubezpieczona, tzn, że towarzystwo gwarantuje ci, że jak włożysz np 10000 zł a będziesz źle zarządzał pieniążkami i spadnie twój kapitał poniżej 10000 to i tak wypłacą ci tę kwotę. towarzystwo oferuje tylko ok. 20 z ponad 100 dostępnych funduszy na rynku, ale tylko takie, które zarząd uznał za najlepsze i które mają najlepsze perspektywy. masz na bieżąco dostęp do swojego konta i możesz w necie śledzić stan aktywów. Jest wiele więcej korzyści ale długo by pisać, jest też kilka minusów, ale one w generaliach się bilansują na korzyść plusów. Więcej informacji radzę zasięgnąć u profesjonalnego doradcy np. w oddziale expandera lub open finance (nie biorą od ciebie żadnego wynagrodzenia, dostają je od towarzystwa ubezpieczeniowego). pozdrawiam
mich75 / 212.76.37.* / 2006-10-15 13:43
Zgadzam się z propozycją w kierunku TU AEGON. Polecam pośrednictwo Expandera. Warto przemyśleć wyższą kwotę regularnych miesięcznych wpłat, po to aby się samozdyscyplinować.
le / 83.16.242.* / 2006-03-25 17:33
oczywiscie masz racje.
jezeli masz konto internetowe w banku (np.: mbank).
bez dodatkowych opłat. mozr nie wszystkie fundusze, ale ponad 33% ogółu
RYMEMBO / 212.76.37.* / 2007-01-27 23:30
POPIERAM DROGA INTERNETOWA TO JEST TO!BEZ OPŁAT NA WEJŚĆIE! NA WYJŚĆIE BELKA! LUB PARASOLOWE FORTIS! AKCJA I STABILNY KONWERSJA GRATIS,WEJŚĆIE TEŻ,WYJŚCIE BELKOWE!
urlich78 / 83.11.8.* / 2007-02-28 22:41
proszę o wieści odnosnie pracowników Expandera.czy mogeliczyć na to,ze kompetentnie doradzą w wyborze funduszu?
gr / 213.158.196.* / 2007-03-01 00:52
Witam serdecznie.Co do pracowników Expandera to są różni jak każdy człowek.Najprawdopodobniej zaproponują program aegon wiec najlepiej udac sie bezpośrednio do pracownika Aegonu.Mają naprawde dobrae programy...Jeżeli chcesz to moge podać namiary na jedną z takich osób jest to pani Kinga.
Hanna_Szczepaniak / 2007-08-05 20:09
Witam!
Jestem bardzo zainteresowana kupnem funduszy AEGON ale nie znam bezposredniej drogi ( z pominięciem pośredników) będę wdziędzna za namiary do ani Kingi

Pozdtawiam
Hanka
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy