Forum Forum emerytalneZUS

Piotrcu- pytanie z priva.

Piotrcu- pytanie z priva.

wiwan / 2013-11-21 12:14
Niech i inni skorzystają:

"Wyliczono mi emeryture na podstawie kapitalu poczatkowego. Wynika z niego ze musze jeszcze wplacic 144000 zlotych z tytulu skladek ZUS-owskich a emerytura mi podskoczy zaledwie o 120 zlotych ( mam ja za 12 lat) Czy ja czyms ryzykuje gdybym zaprzestal dzialalniosci, dzialalnosc przepisze na zone, ona odprowadzi tylko zdrowotne.Zaoszczedze kupe kasy, to nie ma sensu. Czy ja cos trace czy to dobry pomysl. Co z ew. rentą. Mam 40 lat skladkowych.Podrawiam"
Wyświetlaj:
Piotrcu / 2013-11-21 14:33 / Bywalec forum
Serdeczne dzieki tak tez myslalem a teraz jestem pewien. A wiec zamykam działalnosc. jeszcze raz dzieki:)
wiwan / 2013-11-21 12:33
Rozumiem, że chodzi o tegoroczny raport z ZUS o stanie konta ubezpieczonego i zawartą w nim prognozę wysokości emerytury.

Skoro wiek powszechny za 12 lat, to rocznik 1958- czyli kariera ubezpieczeniowa już w wieku 15/16 lat ?
------------------------------
Oczywiście odpowiadam wedle aktualnego stanu prawnego.

W zakresie prawa do emerytury- ryzyko żadne, bo rocznik ten nie ma wymogu minimalnego stażu dla uzyskania emerytury w ogóle. Co więcej z takim stażem emerytura skorzysta z gwarancji e. minimalnej, czyli nie będzie mogła być niższa. ( dla uchwycenia relacji w stosunku np. do wynagrodzenia przeciętnego- obecnie wynosi ona 831,15 zł brutto ). Jak również staż taki pozwoli na skorzystanie z e. częściowej, czyli połówkowego świadczenia w wieku 65 lat ( oczywiście już bez gwarancji wysokości minimalnej, ani 1/2 minimalnej ).

W zakresie wysokości- wiadomo- wyszło z raportu.

W zakresie ewentualnej renty z tyt. niezdolności do pracy- znów tak wysoki staż ubezpieczeniowy jest bardzo korzystny dla Pana, bo zwalnia z warunku, aby:
- niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia rentowego lub nie później niż 18 mc od jego ustania . Czyli nawet po 4 latach od zamknięcia DG i zupełnego bezrobocia prawo Pan nabędzie.
- min. 5 lat ubezpieczenia przypadło w ostatnim dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę.

A ww warunki bardzo często niespełnione ( dla ubezpieczonego w wieku pow. 30 lat ) są tragiczne w razie powstania niezdolności do pracy lub jego śmierci- kwestia r. rodzinnej dla rodziny.

No i właśnie- z myślą o rodzinie- nawet w razie Pana śmierci warunki uzyskania r. rodzinnej po Panu, leżące po Pana stronie zostaną spełnione. Pozostanie ich spełnienie po stronie rodziny.

Najnowsze wpisy