Forum Polityka, aktualnościKraj

PiS storpeduje prywatyzację szpitali?

PiS storpeduje prywatyzację szpitali?

skomentuj
Wyświetlaj:
cdd / 193.59.72.* / 2008-09-17 09:51
popaprancom w bialych kitlach, niech zrobia sobie zrzute narodowa zaciagna kredyty, przynajmniej bedzie im zalezalo na pracy. a tak jak dostana to za darmo nic sie nie zmieni, oprocz tego ze ceny uslug pojda do gory. Te starszenie wyjazdami za granice sa smieszne - niech jada. Z drugiej strony otworzyc drzwi dla lekarzy z innych krajow. lekarze i prawnicy to najwieksza asocjalna grupa spoleczna, uwazaja sie za wyzszych ranga a zachowuja sie jak hieny i pod ludzie bez pomyslunku o przyszlosci. liczy sie tylko ile mozna wydrzec pieniedzy tu i teraz, taka wizja ma krotkie nogi bo srodki sa ograniczone. kiedy kasy dla lekarzy i prawnikow?
Pajchiwo / 2008-09-17 10:50 / Tysiącznik na forum

dlaczego szpitale celowo nieudolnie zarzadzane maja byc teraz za pieniadze podatnikow odluzone i oddane za darmo

Dlatego, że jako prywatne nie będą mogły być już zadłużane i oddłużane (wszystko oczywiście na koszt podatnika) - zrozumiałeś to teraz?
JX / 212.191.170.* / 2008-09-17 12:02
Pajchiwo, rozśmieszyłeś mnie. To tak, jakbyś rogami podpisywał się pod swoim rozwodem, żeby go uwiarygodnić. Chcą prywatnych szpitali, niech je zakładają, ale nie na bazie majątku narodowego! Co będzie, jeśli trafisz do szpitala i tam stwierdzą, że leczenie jest nieopłacalne, że łatwiej o nowy, lepszy egzemplarz? Zmienisz zdanie? Będzie za późno!
Pajchiwo / 2008-09-17 12:26 / Tysiącznik na forum
A co to ma do rzeczy?
Nikt nie mówi o odsyłaniu pacjenta - za każdego przecież dostajesz kasę.
Nigdy nie byłeś u prywatnego lekarza?
Każdy chce, żeby jak najwięcej było tych z dolegliwościami niewielkimi (najlepiej urojonymi) - kasują pieniądz, a gościu zdrowy przy niewielkim wysiłku.
Publiczna służba zdrowia ma sens jedynie w przypadkach skrajnych, dla ludzi którzy sobie nie radzą w życiu z rożnych powodów i w przypadkach jego zagrożenia.
Reszta to obszar spokojnie do prywatyzacji.
No chyba, że chodzi Ci o ludzi, którzy maja bardzo poważne komplikacje - ale przecież to tym większa kasa dla zabiegowca, więc pewnie nie.
Przy okazji dobrze by było coś tez zrobić z ZUS-em, ale tu temat jest głębszy i prostego rozwiązania nie widzę. Hmm - chyba, że wydzielono by osoby które płaciły na ZUS w i proporcjach miały zapewnione od państwa taka emeryturę. A ZUS dekapitować. Ale co zrobić z partyjnymi "przyjaciółmi" na wszystkich tych placówkach - to jest pewnie główny problem...
xwswsd / 196.3.50.* / 2008-09-17 09:30
PIS robi wszytsko aby reforma służby zdrowia nie wyszła, najwet w najmniejszym calu, to szkodzi krajowi i powinno sie wyrzucic ich z Polski za to!!! zalezy im tylko na kampani zeby powiedziec ze PO zawalilo sprawe!!! Precz z PIS i wiesniawskim prezydentem!
Pajchiwo / 2008-09-17 10:59 / Tysiącznik na forum
Tak prawdę powiedziawszy to niczego nowego nie odkryłeś.
Tak samo postępuje PO, SLD, tak działa niestety również Solidarność gdy dopadła się do władzy, AWS, podobnie UPR UW itd. Brak władzy dopinguje a nadmiar deprawuje - u nas widać to doskonale...
Partie po prostu kierują się dobrem partii a nie kraju - tylko naiwniacy u nas cały czas się dają nabierać na bełkot któregoś ugrupowania i głosują....
KAP / 2008-09-17 11:08 / Tysiącznik na forum
czyli oswiecona dyktatura?
Pajchiwo / 2008-09-17 11:25 / Tysiącznik na forum
heh - a Ty myślałeś, ze demokracja?
Demokracja została pogrzebana w Polsce kilkoma posunięciami - po pierwsze po 89 roku nie sprywatyzowano zakładów i nie powywieszano bandytów z poprzedniego systemu, tylko oddano im te zakłady, a prości ludzie nie dostali nic. A wręcz przeciwnie - dostali po tyłku od nowych właścicieli i pomysłów na środkowoeuropejską, tanią siłę roboczą.
Kolejnym etapem był powrót do władzy klonów PRL - jakie robili przekręty odkryła afera Rywina - a przecież wszyscy czujemy, ze to tylko wierzchołek - widać to zresztą do dziś po układowym załatwianiu wszystkiego wszędzie...
A dobiły demokrację wybory proporcjonalne zamiast większością głosów.
Demokracji w Polsce dawno juz nie ma - tylko większość ludzi o tym nie wie. IMHO dlatego, że w ogóle nie wie co to demokracja przytłoczona schedą po komunizmie, socjalizmie i wszystkich tych "izmach" bez których moglibyśmy się spokojnie obejść gdyby nie historia.
dareg / 89.74.9.* / 2008-09-17 07:34
może ktoś mi wytłumaczy, bo jednego nie mogę zrozumieć:
po co prywatyzować szpital osiągającyc zyski, w którympracują dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki ?
Takich szpitali jest niemało w Polsce ale tzw. obiektywne media niechętnie o tym mówią
Pilsener / 2008-09-17 08:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Prowadzenie publiczne szpitala tak, aby osiągał zysk to głupota - wszystko trzeba liczyć, na wszystkim oszczędzać, kombinować... po co jak rząd za pieniądze podatników oddłuży?
Pajchiwo / 2008-09-17 11:06 / Tysiącznik na forum
A jak myślisz jak to teraz wygląda?
Nic nie liczą tylko wyciągają rękę i dostają?
Nie.
Wyciągają ręce - a jakże - ale nie dostają więcej niż na pacjenta.

Zresztą - tak z innej beczki - na zachodzie świetnie to działa, czemu u nas nie może?
Ba!
U nas to świetnie działa - prywatne kliniki kwitną - dodanie im konkurencji może tylko obniżyć koszty i wprowadzić rzetelne zróżnicowanie cen.

IMHO zagrożenie dla PiS jest tylko jedno - oddłużą szpitale i dostaną je ludzie z PO a nie z PiS.
I nie dajmy się zaganiać to w prawo to w lewo jak zwierzęta bełkotaniem o innych powodach...
Elendir / 2008-09-17 08:07 / Łowca czarownic
Może zadam pytania naprowadzające: czym różnią się szpitale osiągające zyski z dobrze zarabiającymi lekarzami i pielęgniarkami od pozostałych? Ile jest takich pośród prywatnych a ile pośród publicznych? W jaki sposób publiczne szpitale dbają o niepopadanie w długi, a w jaki sposób prywatne?
marek 19.53 / 83.24.41.* / 2008-09-17 09:03

W jaki sposób publiczne szpitale dbają o niepopadanie w długi, a w jaki
sposób prywatne?Nie jestem przekonany, ze chciałby się Pan przekonać o tym na własnej skórze.

Mimo to postaram się w skrócie odpowiedzieć.
Szpital prywatny nie jest nastawiony na niepopadanie w długi. Nie jest również organizacją typu non profit. Jest nastawiony na zysk, na jego maksymalizację. A to się robi nie tylko w drodze oszczędności i poprawy organizacji ale głównie unikając ryzykownych kontraktów (przypadków skomplikowanych, trudnych).
W efekcie będą to nie szpitale lecz nieco lepsze gabinety zabiegowe.

No i w końcu pytanie naprowadzające: dla czego nie powstał, nie został zbudowany ani jeden szpital ?
Pajchiwo / 2008-09-17 11:19 / Tysiącznik na forum
W Polsce istnieją kliniki - i bardzo dobrze się mają.
Są konkurencyjne, mają świetny sprzęt i fachowców oraz dłuugie kolejki na operacje.
Faktycznie skracają tam maksymalnie pobyt pacjentów - ale i w szpitalach "publicznych" robią to samo.
Barierą dla pacjentów są zwykle pieniądze i podejście typu "dajcie mi" do służby zdrowia.
Jak myślisz co się stanie gdy nagle pojawi się (bardzo liczna przecież i z pewnością tańsza - bo gorsza) konkurencja?
Scenariuszy jest kilka, ale IMHO w każdym odnotujemy znaczny spadek cen.
W dodatku nikt nie mówi, ze nie można się wyspecjalizować - spotkałem się w Holandii z takim manewrem, że podmiot dokonujący zabiegów wynajmował od drugiego, wyspecjalizowanego i tańszego podmiotu (założonego zresztą przez ichniejsze pielęgniarki) niezbędny pobyt w szpitalu, a jak klient chce więcej to proszę bardzo.
Zabiegowcy wynajmowali zaś dlatego, że ten drugi podmiot w ramach specjalizacji zmniejszył koszty pobytu pacjenta w stosunku do tego co mogli oferować sami o ponad 60%...
Sadzisz, ze nie mamy na tyle przedsiębiorczych ludzi, żeby poradzili sobie ze specjalizacją?

A tak z drugiej strony - nie ma sensu tylko na wszystkie zmiany narzekać - trzeba coś wreszcie z tą służbą zdrowia zrobić, bo nie działa.
Wszyscy wiedzą, ze nie działa, dopłacamy do niej cholernie duże pieniądze co roku i dalej brniemy w to samo?
Gdzie tu logika?
IMHO za dużo jeszcze w nas PRL-owskich przyzwyczajeń - a rzeczywistość przecież jest już prawie 20 lat dalej ludzie urodzeni po 89 są już pełnoletni - najwyższy czas o tych popapranych czasach zapomnieć.

Zresztą - jak napisałem wyżej - sprawa tak naprawdę rozbija się o to, ze PiS nie dostanie stołków w prywatnych firmach. I IMHO tyle.
A.T. / 194.73.38.* / 2008-09-17 11:08
No i w końcu pytanie naprowadzające: dla czego nie powstał, nie został zbudowany ani jeden
szpital ?

Odpowiedz naprowadzajaca. Dlatego, ze praktycznie nie sposob konkurowac z innym podmiotem, ktorego nie obowiazuja te same reguly ekonomiczne. Doprecyzowujac: szpital panstwowy ma wspomaganie w postaci wielokrotnych oddluzen z budzetu panstwa i moze praktycznie caly czas oferowac uslugi ponizej kosztow, przynoscic straty, a mimo to nie zbankrutuje. Szpital prywatny nie ma takiego luksusu.
KAP / 2008-09-17 11:14 / Tysiącznik na forum
sa juz szpitale prywatne, no Bonifatrzy w Krakowie, Scanmed otwiera szpital sw Rafala (o ile sie nie myle w nazwie). i maja klientów. widzialem emerytow , ktorym dzieci doplacaja do operacji (bo w panstwówce czeka sie miesiacami a techniki sa bardzo inwazyjne) widzialem iludzi nie mogacych sobie pozwolic na 14dni wylaczenia z pracy i ida na laparoskopie (2-3dni) i placa.
A.T. / 194.73.38.* / 2008-09-17 11:20
Tak, to prawda. Jednak caly czas jest to marginalna/niszowa dzialalnosc przede wszystkim z powodow podanych przeze mnie w poprzednim poscie. Ale kazda, nawet najwieksza podroz, zaczyna sie od pierwszego kroku.
skomentuj

Najnowsze wpisy